Фасадната обвивка се разглежда съвместно със свързаните сградни инсталации
Тодор Димитров, ръководител на технически отдел и консултант, "Алукьонигщал" - България

Инж. Димитров, какви са иновациите при развиване на фасадната обвивка?
- Фасадните решения поради своята значимост ще влияят все по-силно върху архитектурния облик на сградите. Има все още значим, неизползван от съвременния начин на проектиране потенциал. Техническото развитие на фасадните конструкции върви основно в следните направления: намаляване на коефициентите на топлопреминаване, намаляване на профилните сечения, интегриране на компоненти за вентилация и слънцезащита и автоматизиране на цялостни системи. В бъдеще фасадната обвивка ще се разглежда и проектира съвместно със свързани с нея сградни инсталации като отопление, вентилация, климатизация и осветление. Качеството и параметрите на фасадите ще влияят пряко върху инсталираните мощности и реалната консумация на енергия на останалите сградни инсталации. Това неминуемо ще повиши стойността на инвестицията във фасадните обвивки, но за сметка на това ще намали стойността на другите инсталации и крайните експлоатационни разходи. Системите за автоматизация ще имат за задача да съгласуват всички компоненти да действат като ансамбъл, а не като отделни независими компоненти, както често се случва все още в сегашните строителни практики. Към системите за автоматизацията могат да бъдат включени компоненти като слънцезащита, автоматизирана отваряемост на прозорци и врати, контрол на достъп, механична и естествена вентилация.
По този начин ще се подобри не само енергийната ефективност на сградите, а също и комфортът на обслужване и производителността на обитателите и тези сгради ще се превърнат в предпочитани на имотния пазар.
Кои са най-важните параметри на една фасада с оглед функционирането на сградата и как се очаква те да се променят в бъдеще?
- Най-важните параметри на фасадите, по които се работи през последните години, са коефициентите на топлопреминаване на остъклените конструкции. Системите Schüco достигнаха вече такова ниво на изолация, че икономически обоснованите конструктивни възможности изглеждат напълно усвоени, т.е. допълнително подобряване на изолацията води вече до необосновано оскъпяване на конструкциите.
Другата голяма тематика, по която се работи усилено, е автоматизацията на фасадите. Тук на първо място се отличава системата Schüco TipTronic, единственият профилно интегриран автоматизиран прозоречен обков на пазара. С него се постигат изключително интересни решения като нощно охлаждане, топло- и димоотвеждане, естествена вентилация по предварително зададено време, централно управление и други. През последните години направихме пробив в България с реализацията на няколко интересни големи обекта, сред които производствени сгради, очна клиника и частни имоти.
В бъдеще предстои да се внедряват рекуперативни вентилационни уреди в фасадните конструкции, които ще дават възможност за децентрализирани вентилационни концепции. Такива концепции ще осигуряват по-гъвкаво използване на площите от гледна точка на експлоатационните разходи, а могат да доведат до намаляване на етажните височини, защото ще отпадат вентилационни шахти по окачени тавани.
Кои са факторите и етапите за избор на тип и параметри на фасадата?
- Много зависи от архитектурната концепция. Важно е да се дефинират приоритетите - какъв вътрешен живот ще има сградата и какви изисквания ще постави това към фасадата. Каква отваряемост ще има и ще има ли необходимост от автоматизация? Каква ще е необходимата термична изолация, има ли опасност от прегряване вследствие на големи стъклени площи? Как ще се реши шумоизолацията? Понякога различните изисквания предизвикват противоречия в техническо отношение и изборът за фасадна система ще зависи съответно от техническите възможности и разнообразие, която тя предлага. Важен критерий за избор е степента на окомплектованост на избраната система, защото изпълнителят ще разполага с изпитани технически решения. Това намалява необходимостта от импровизации и дава сигурност при изпълнението. При кратките срокове за строителство в днешно време сигурността в изпълнението на детайли с голяма повтаряемост е ключов фактор.
Какво очакват инвеститорите и проектантите, какво получават от фасадните системи и какви са очакваните промени в бъдеще?
- Инвеститорите очакват добро съотношение полза - цена. На първо място, това означава за тях сигурност в техническо отношение, комбинирано със спазване на сроковете за изпълнение. Проблеми в експлоатацията на сградата могат да доведат до големи непредвидени разходи, да не говорим за неудобствата за обитателите. Малки разлики в цената на фасадата играят далеч по-малка роля в сравнение с евентуална нефункционалност. Именно това е причината инвеститорите да гласуват доверие на марката Schüco. Добрата репутация трябва ревностно да се защитава. За клиента е важно всичко да работи перфектно, детайлите си остават работа на специалистите.
Проектантите от своя страна харесват да работят с фасадните системи на Schüco поради изключителната техническа документация, компетентните консултации от служителите на фирма "Алукьонигщал" и разнообразието на възможните архитектурни решения.
Какво е отношението инвестиция - експлоатационни разходи, как се променя то и възприемането му в България?
- Със сигурност съществува точка на насищане, отвъд която допълнителна инвестиция не може да доведе до по-ниски експлоатационни показатели. Обектите трябва да се анализират като частни случаи. Прилагането на успешно решение от реализирана сграда върху друга сграда не е възможно. Сградната автоматизация предлага неизползвани все още в България потенциали, примерно в автоматизацията на прозорците, естествената вентилация и на слънцезащитата. Автоматизираните решения предлагат чудесна възможност за конфигуриране и преконфигуриране на различни сценарии според нуждите на обитателите и променливите атмосферни условия.
Какви са основните продуктови новости и тенденции в портфолиото на "Алукьонигщал"?
- Новостите в продуктовото портфолио целят главно намаляването на сеченията на рамките за сметка на стъклото и едновременното понижаване на коефициентите на топлопреминаване и увеличаване на възможните размери на отваряемите крила.
Наблюдава се архитектурен стремеж към все по-големи и по-тежки отваряеми крила, породени отчасти и от все по-масовото използване на тежки тройни стъклопакети. Във фасадните конструкции понякога се вграждат едромащабни стъклопакети с тегло над един тон, както понастоящем на реконструкцията на Централна гара София, в крила на плъзгащи врати до 500 кг, за входни врати до 250 кг.
Това е предизвикателство за иновации в посока на устойчиви, но стройни профилни сечения, както и автоматизирани обкови с голяма носимоспособност. Schüco вече разработи фасадни системи с 35 мм широки профили, плъзгащи системи с 30 мм широки делители и нова система за фасаден профил с интегрирано прозоречно крило с обща ширина на съставеното сечение от 60 мм.
Другата новост в продуктовото портфолио на "Алукьонигщал" е засиленото представителство на продуктите за слънцезащита WAREMA, както и собствените разработки на Schüco – системите ALB (Aluminium Louvre Blind) и CTB (Concealed Toughened Blind).
Може ли накратко да илюстрирате казаното с конкретни обекти - завършени или в проект/реализация, в България или по света?
- Най-добрата реализирана сграда за тази година е очна клиника във Варна. Там се приложиха някои от най-иновативните системи: автоматизирана Schüco ALB слънцезащитна система с подвижни 205-милиметрови алуминиеви ламели, структурна фасада Schüco FW50+SG с вградени автоматизирани TipTronic прозоречни елементи, както и вътрешни стъклени противопожарни врати и витрини с пожароустойчивост 90 минути.
Автоматизираната слънцезащитна система и TipTronic прозоречните елементи се управляват от метеостанция и реагират интелигентно на променящи се атмосферни условия като ветрови пориви, дъжд и температурни разлики, като по този начин регулират вътрешния климат и предпазват скъпата медицинска апаратура във вътрешността на сградата.
Другата изключително интересна реализирана сграда е новата производствена сграда на фирма ФЕСТО в София. Приложени бяха фасадни конструкции Schüco FW50+ с вградени автоматизирани TipTronic прозоречни елементи и слънцезащитни устройства WAREMA. Дефинираната задача на TipTronic елементите е осигуряване на ежедневна естествена вентилация, както и задействане на концепцията за топло- и димоотвеждане в случай на възникване на пожар. В много отношения фасадата е пример за добра концепция и качествено изпълнение, особено като се взима предвид добрият резултат от проведения тест за въздухоплътност на ограждащите конструкции на сградата.
Със системата Schüco TipTronic - единственият профилно интегриран автоматизиран прозоречен обков на пазара, се постигат изключително интересни решения като нощно охлаждане, топло- и димоотвеждане, естествена вентилация по предварително зададено време, централно управление и други