Стъклото е част от цялата екосистема на града
Иван Зайков, управител на "Ей Джи Си Флат Глас България"

Г-н Зайков, за поредната конференция с фокус върху сградната обвивка и сградната автоматизация може ли най-напред да обобщим ролята на стъклото - като елемент за ефективното функциониране на фасадата и за оптималните функции на цялата сграда, като дизайнерски елемент и като част от инвестицията?
- Стъклото не е самостоятелен елемент от сградата, а част от цялата екосистема на града. На тазгодишния конкурс за архитектура и дизайн на списание "Билдинг Дизайн" небостъргачът WalkieTalkie в Лондон бе обявен за най-грозната сграда на годината. Този пример показва, че дори когато концепцията на сградата е много добра, местоположението и изборът на материали могат да направят от сградата неестествено стоящ елемент, който, вместо да подпомага функционирането на града, го затруднява. При тази сграда в по-топли дни слънцето рефлектира в стъклената повърхност и конструкцията, която наподобява обърнат конус, отразява енергията към минувачите, създавайки непоносимо горещи вълни. В един по-топъл ден един автомобил бе разтопен от тези горещи вълни. Всичко това показва, че стъклото и стъклените обвивки трябва да се вписват и като дизайн, и като цвят във функционирането на града и в околната среда.
Кои са основните фактори за избор на стъкло за проекта? Кой, кога и на какъв етап решава за стъклото в проекта?
- Имайки предвид, че много често стъклото представлява 80-90% от сградната обвивка, а понякога и 100%, изборът трябва да бъде на много първоначален етап. Стъклото е определящо за дизайна и крайната визия на сградата и е отговорно за това колко светлина ще влезе в помещенията, колко топлина ще вкараме и на колко слънчева енергия няма да позволим да влезе вътре. От фасадната обвивка зависят бъдещата климатизация, осветлението и енергийната ефективност като цяло. В зависимост от местоположението на сградата е много важно на ранен етап да се избере стъклото, за да се извлекат максимално ползи от ориентацията на сградата. Голяма стъклена сграда може да се проектира така, че дори и от северната страна да подберем стъкло с такава рефлексия, че да осигурим максимално греене. Изводът е, че изборът на стъкло е една от първите стъпки при проектирането на бъдещата сграда.
Отново за новостите - какви са те в момента по отношение на камерност, Ug фактор, покритията и тяхната роля?
- Тук бих говорил по-скоро за Ug фактора, защото той е определящ за комфорта и така наречените пасивни или енергийни сгради. Стъклопакетите в съвременните сгради имат Ug фактор 1.0 – 0.8 – 05 – 0.4 W (m2.K). С еднокамерен пакет можем да постигнем Ug фактор 0.8 (m2.K). Това е изключително важна характеристика на стъклопакета, защото от нея зависи да осигурим достатъчно слънцезащита и най-важното - комфорт за обитателите и гостите на сградата. Ние в Ей Джи Си непрекъснато работим върху стъкла с нови покрития и усъвършенствани показатели.
Ролята на стъклото за повишаване на енергийната ефективност?
- Както всички технологии в наши дни, и стъклото се развива много бързо напред. Много важен ориентир колко добро е една стъкло е неговата селективност, т.е. съотношението между светлопреминаване и соларен фактор. Колкото по-голяма е селективността, толкова по-добро е стъклото, а идеалното е селективност, по-голяма от 2. Като водещ световен производител AGC отново е крачка напред. Ние сме готови с новата гама Stopray – 40, 50, 60, 70, всички в една цветова гама. Това позволява да изберем за една сграда стъкла с различно светлопреминаване и различен соларен фактор (например повече слънце и топлина за северните фасади, по-малко за южните), но да запазим унифицираната визия на сградата от който и ъгъл да се погледне. Относно стъклата с тройно сребърно покритие и селективност по-голяма от две: ние сме единственият производител в света, който предлага по два продукта в гамите със светлопреминаване 50 и 60% - съответно Ultra 50/60и Ultraselect50/60. Това означава, че архитектите и инвеститорите могат да избират между два различни цвята при сходни останали параметри. Абсолютна новост от тази година е Stoprayondemand. Така позволяваме на архитектите да избират параметри такива, каквито най-добре обслужват нуждите на конкретния проект - светлопреминаване, слънцепреминаване, цвят. С това отново сме единствени в света.
Може ли да илюстрираме казаното с няколко от най-актуалните или съвсем нови проекти с продукти на AGC?
- "Милениум център" е сграда, която промени централния облик на София. Както винаги, изходната точка в разговорите ни с архитекта и инвеститорите беше желаната визия. Изходихме от търсенето на неутрална, леко синкава визия, разгледахме други сгради в Европа, докато се спрем окончателно на външното стъкло в тройния стъклопакет - StoprayVision60 on Clearvision. Покритието Vision60, нанесено върху базово стъкло clearvision, a не обикновен безцветен флоат, носи няколко предимства - придава неутрален бистър и кристален вид, без зеленикавия нюанс на безцветния флоат. Тройният стъклопакет бе избран, за да се постигнат най-добри нива на топлоизолация, а също така и шумоизолация, отчитайки централното разположение на шумни столични булеварди. Високото светлопреминаване осигурява добра осветеност на помещенията, максимално използване на
дневната светлина и допринася за чувствителни икономии на електроенергия в бъдеще.
Знакова за София сграда е Централна гара, която е в проект на остъкляване. Впечатляващи са размерите на тройните пакети на партерното ниво. Изборът на стъкло там беше съобразен със съществуващата козирка, която осигурява почти целогодишно и целодневно засенчване. Поради тази причина бяха избрани стъкла с високи нива на прозрачност, на слънце и топлопреминаване, за да се допуснат вътре и най-оскъдните слънчеви лъчи. Всички покрития са отново нанесени върху clearvision базово стъкло. В същото време имаме отлични нива на топлоизолация и перфектен вътрешен комфорт.
Миналата година приключи работата по EКСПО 2000 в София – сграда, която е в процес на сертифициране по LEED. Там бе използвано стъкло от гамата StoprayUltra – Ultra60, както споменах по-горе, с най-високата селективност. Също миналата година доставихме стъклото за административно-търговския комплекс "EIJв София", отново с Ultra – този път Ultra50.
Различни стъкла с различни параметри в зависимост от функция и предназначение използвахме в "Сан Стефано Плаза" – едни за окачената фасада, други за тройните стъклопакети в жилищната част, трети за покривното остъкляване.
Не мога да не спомена хотел "Империал" в Пловдив – проект, който се изпълнява в момента и първата сграда в България, където използваме второ стъкло PlanibelGfast, за да получим коефициент на топлопреминаване Ug0.9 W (m2.K) в еднокамерен стъклопакет.