Публикувани са общите условия за изпълнение на проекти по ОПОС 2014 – 2020 г.
На 20 авгус се състоя първото публично представяне на процедурата за компостиращи инсталации
На 26 август на страницата на оперативна програма "Околна среда" бяха публикувани общите условия за изпълнение на проекти по ОПОС 2014 - 2020 г. Първото публично представяне на процедурата за конкурентен подбор на проекти -BG16M10P002-2.001 "Проектиране и изграждане на компостиращи инсталации за разделно събрани зелени и/или биоразградими отпадъци, включително осигуряване на необходимото оборудване и на съоръжения и техника за разделно събиране на зелени и биоразградими отпадъци", се състоя на 20 август пред представители на потенциални бенефициенти и експерти.
Общият размер на средствата по процедурата е близо 98 млн. лв. Това е началото на разяснителната кампания по ОПОС 2014 - 2020 г.
Допустими бенефициенти и партньори са само общини, като бенефициентът трябва да е собственик на инфраструктурата най-малко от пет години и може да подаде само едно проектно предложение с една компостираща инсталация. Подаването им става само електронно чрез ИСУН 2020. Срокът за подаване на проектни предложения е до 12 месеца от публикуването на обявата, т.е. до 1 август 2016 г. Допустими за финансиране са няколко вида инсталации за открито компостиране с капацитет между 2000 т годишно и 20 000 т годишно, осигуряване на необходимото оборудване за разделно събиране на зелени и биоразградими отпадъци, съпътстваща инфраструктура към инсталацията за компостиране.
Проведоха се 72-часови проби на завода за боклук
През миналата седмица се проведоха 72-часовите технологични проби, след като преди това строителството беше прието и обектът получи акт 15. Завършено е строителството на сградите, проведени са единични изпитания на съоръженията, изградена е площадковата инженерна инфраструктура. Завършено е строителството на сградите, проведени са единични изпитания на съоръженията, изградена е площадковата инженерна инфраструктура. Предстои провеждането на 72-часови проби на инсталациите и подготовка за издаване на разрешение за въвеждане в експлоатация. Заводът за механично-биологично третиране (МБТ) на отпадъци с производство на RDF гориво на площадка "Садината" се изпълнява по проект "Изграждане на интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столичната община", финансиран по оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013 г.".
Архитектурният проект е изготвен от ателие "Серафимов Архитекти" ООД, строителството е поверено на обединението "Актор - Хелектор". Комплексът включва приемна сграда и още четири здания за механично сепариране, биологично сушене, производство на RDF гориво, товарене и съхранение на RDF гориво. Капацитетът ще бъде 410 000 тона отпадъци годишно.
На ден той ще приема по минимум 1500 тона боклуци, а на час ще обслужва по 40 камиона, които събират отпадъците от контейнерите. При преработката на сметта предприятието ще произвежда т.нар. гориво RDF, което ще се използва от "Топлофикация - София".
Столичната община залага допълнителни 25 млн. лв. в бюджета за 2016 г. Търгът е разделен на три лота според обема на отпадъците - т.нар. RDF гориво. Във всяка от обособените позиции има само по един кандидат. "Холсим България" кандидатства за най-големия обем отпадъци - до 80 хил. т годишно, прогнозната стойност на поръчката е 11.2 млн. лв. без ДДС. За втората позиция - до 75 хил. т. на година и стойност 10.5 млн. лв., единствен желаещ е "Девня цимент" на италианската Italcementi SpA. Заводът на "Девня" е един от най-големите в Европа с капацитет до четири хиляди тона цимент на ден. За най-малкия дял от преработените отпадъци единствената оферта е на "Златна Панега цимент", собственост на гръцката Titan - до 25 тона RDF годишно срещу 3.5 млн. лв.
Ремонтират канализационната мрежа в Лом за 45 млн. лв.
Община Лом изпълнява проект "Интегрирано управление и пречистване на водите" - етап I.
Част от него е изграждането и рехабилитацията на канализационната мрежа и реконструкция на съпътстваща водопроводна мрежа с обща дължина 44 843 м. Обявена е процедура за избор на изпълнител на СМР на стойност 45 414 362 без ДДС. Срокът за изпълнението на дейностите в поръчката е 340 дни. Дейностите включват рехабилитация на съществуващ довеждащ канализационен колектор до ПСОВ устообр.187.5/250 mm, колектор 2000/2000 mm и съпътстващ довеждащ водопровод до ПСОВ, реконструкция и изграждане на канализационна мрежа в централна градска част и изграждане на канализационна мрежа в квартал" Момин брод", рехабилитация (реконструкция) на съпътстваща водопроводна мрежа 31.334 км.
Срокът за изпълнението на дейностите в поръчката е 340 дни, срокът за участие е 8 октомври.
yadenitsa
НЕК търси проектанти за яз. "Яденица"
"Национална електрическа компания" ЕАД обяви открита процедура в два етапа:
- І етап - проучвателни и проектни работи за актуализация на работен проект и изготвяне на технически документи за възлагане на СМР за "Увеличаване на обема на долния изравнител на ПАВЕЦ "Чаира" с изграждане на язовир "Яденица" и реверсивен напорен тунел за връзка с язовир "Чаира"
- ІІ етап - упражняване на авторски надзор по време на строителството и изготвяне на Проект за експлоатация.
Мястото за изпълнение на втория етап е строителна площадка "Яденица" - разположена в източната част на Рила на около 21 км от Белово и на около 6 км от местността Юндола по пътя Белово - Юндола и строителна площадка Чаира, разположена на 25 км от Белово и на около 15 км от с. Сестримо, посока яз. "Чаира".
Избраната компания следва да актуализира работния проект, изработен в периода 2002 - 2006 г., да изготви технически документи за възлагане на строителството, да даде допълнителни проектни решения, произтичащи от решението по ОВОС за проект "Яденица" и от допълнителни изисквания, свързани с процедурата за издаване на разрешение за строеж за проект "Яденица". Ще се упражнява авторски надзор по време на строителството - постоянен и периодичен, ще бъдат изготвени работни чертежи за строително-конструктивните решения за савачна шахта и апаратна камера на реверсивния напорен тунел, ще бъде изготвен проект за експлоатация на съоръженията.
Стойност на тези дейности възлиза на 3 576 172.9 лв. без ДДС и ще отнеме 86 месеца, което включва времето за проектиране и изграждане. Това означава 7 години и два месеца за този сложен проект.
Много важно за възложителя е концепцията за изпълнение на обществената поръчката с четири подпоказателя: технически подход и методология за изпълнение на дейностите – 30%; график за изпълнение на проучвателните и проектни работи за изпълнение на поръчката – 30%, организация на персонала за изпълнение на поръчката – 30%; оценка на риска по време на изпълнение на поръчката –10%. Така общо за техническата част тежестта е 50 точки.
Цената също има дял 50 точки.
Документи и оферти се приемат до 25 септември 2015 г. Отварянето е на 28 септември 2015 г.
montana
53.5 млн. лв. е инвестицията в модернизираната ВиК инфраструктура на Монтана
Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева откри обекти от водния цикъл на Монтана. Монтана се нарежда сред петте града в страната с най-големи проекти в екоинфраструктрурата. Общата стойност на инвестицията, реализирана с подкрепата на ОПОС, е 53.5 млн. лв. Това е напълно завършен проект за изграждане на цялостната екологична инфраструктура в Северозападна България. Продължаваме с усилията за подпомагането на този прекрасен район, който има потенциал, но и нужда от подкрепа, за да се създадат условия за разгръщането на икономическите му възможности и по-добър стандарт на живот, подчерта министърът. С финализирането на водния цикъл на Монтана градът ще експлоатира 44.40 км канализационна мрежа със съпътстващи сградни канализационни отклонения, които ще обслужват 39 841 души, от тях 4000 са обхванати от напълно нова канализация. Рехабилитираната водопреносна мрежа за питейна вода е 15.32 км и ще обслужва 14 000 жители. Доскоро загубите по водоснабдителната мрежа на Монтана са достигали 74%. Екологично отвеждане и пречистване на отпадъчните води е осигурено за 59 498 жители на града. Част от проекта е завършилата вече модернизация и оборудване на пречиствателната станция на Монтана, към която е изградена комплексна инсталация за пречистване на фосфор.
Проектът се финансира по ОПОС. Окончателната стойност по реално договорени средства и по допустими за финансиране разходи възлиза на 44 561 478.11 лв. без ДДС. От тях 41 174 805.78 лева без ДДС се безвъзмездни евросредства и 3 386 672.34 лв. без ДДС - от бюджета на община Монтана. Срокът за изпълнение на обекта е 26 месеца.
Обединение "Канализация Монтана 2012" е изпълнител.
Извършените дейности:
- Реконструкция на 15.32 км водопроводна мрежа
- Реконструкция на 933 бр. сградни водопроводни отклонения
- Рехабилитация и подмяна на 17.36 км главни канализационни колектори
- Изграждане на 4.22 км главни канализационни колектори
- Рехабилитация и подмяна на 18.342 км вътрешна канализационна мрежа
- Доизграждане на 4.48 км вътрешна канализационна мрежа
- Реконструкция на 1750 бр. сградни канализационни отклонения
- Изграждане на 303 нови сградни канализационни отклонения
- Изграждане на укрепващо съоръжение
- Изграждане на комплексна инсталация за дефосфатизация на отпадъчните води в ПСОВ – Монтана.
Регионално депо за 29 млн. лева в Бучино
Върховният административен съд отхвърли жалбата на петричкото сдружение "Еко Струма 2000" по проекта за регионалното депо за над 29 млн. лева в Бучино, блокиран със съдебно оспорване на екологичната оценка, което доведе до неговото забавяне. Предстои избор на изпълнител за първия етап на проекта, който ще се финансира по ПУДООС.
МОСВ разреши изграждането на регионалната система за управление на отпадъците в Благоевград в началото на 2014 г. Според инвестиционното намерение регионалната система за управление на отпадъци ще обслужва общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево. Стойността на целия проект е 29 млн. лв.
Депото ще се строи на площадката на сега съществуващото сметище в с. Бучино и с. Българчево на площ 106 дка.
Първият етап включва изграждане на първа клетка на депото, инсталация за предварително сепариране на отпадъците, съоръжение за компостиране на зелени отпадъци, както и цялата им съпътстваща инфраструктура.
Вторият етап ще включва строежа на втората клетка и рекултивацията на съществуващото сметище.
Център за управление на отпадъците в Северната индустриална зона, част 2, предвижда Пловдив
Търг за "Изработване на комплексен проект за инвестиционна инициатива за център за управление на отпадъците, кв. 4а - нов по плана на Северна индустриална зона - втора част, гр. Пловдив" обяви община Пловдив.
Изработването на комплексния проект за инвестиционната инициатива е в части:
- Устройство на територията: ПУП – План за застрояване на част от кв. 4а – нов по плана на СИЗ – ІІ част – гр. Пловдив, в обхват УПИ п-786, контактна зона: УПИІ, ХVІІІ, ХІХ, ХХ, ХХVІ, Ф. "Пловдивска консерва", ХХХVІІ и улици
- Инвестиционен проект за обект: "Център за управление на отпадъци" в УПИ п-786.
Работата на инженерите и проектантите, които биха спечелили поръчката, не бива да надхвърля 133 333.33 лева.
Срокът за изпълнение на проектантската работа е 210 дни, или до 7 месеца. Може само да се предполага, че инвестиционната стойност на бъдещата реализация ще варира от 2.5 до 5 млн. лева.
Равностойно значение за възложителя имат цената и техническата оферти - с дялове по 40 точки, срокът за изпълнение носи 20 точки.
Оферти се подават до 15.09.2015 г., ще бъдат отворени в 10 часа на 16.09.2015 г.
Водният цикъл на Ямбол е пред завършване
"Интегриран проект за водния цикъл на гр. Ямбол - изграждане на градска пречиствателна станция за отпадъчни води и довеждащ колектор, разширение и реконструкция на канализационната и водопроводна мрежа на град Ямбол" е най-мащабният проект в региона, който окончателно ще реши проблемите на града с ВиК инфраструктурата. Проектът е на обща стойност 93 421 246 лв., финансирани по ОПОС 2007 - 2013 г., от които 72 239 567 лв. се предоставят от Кохезионния фонд на ЕС, националното съфинансиране е в размер на 18 059 892 лв., а общинското съфинансиране възлиза на 3 121 787 лв.
Усилията на строителите в момента са насочени към изграждане на колектор "Индустриален" и Канална помпена станция КПС "Индустриална" (готова в груб строеж), които ще направят възможно присъединяването на Промишлената зона към канализационната мрежа на Ямбол и отвеждането на водите за пречистване в бъдещата ПСОВ.
Основни дейности
ЛОТ 1: РАЗШИРЕНИЕ И РЕКОНСТРУКЦИЯ НА КАНАЛИЗАЦИОННАТА И ВОДОПРОВОДНА МРЕЖА НА ГР. ЯМБОЛ
ИЗПЪЛНИТЕЛ: ДЗЗД "АТС ВиК" с участници "АТ Инженеринг 2000" ООД – София, "Туркрет" ЕООД – Бургас, и "Северни води" ООД – Бургас
- Изграждане на 18.048 км битова канализационна мрежа, от които реконструкция на 1.366 км съществуваща мрежа и 16.682 км новоизградена мрежа
- Изграждане на 13.005 км дъждовна канализация, от която 0.400 км рехабилитация на открит канал
- Изграждане на 5 бр. канализационни помпени станции - три за битови и индустриални отпадъчни води и две за дъждовни води
- Изграждане на 1207 бр. сградни канализационни отклонения с обща дължина ~ 8.63 км
- Изграждане на 634 бр. улични оттоци и на 440 бр. ревизионни и събирателни шахти
- Изграждане на 5 бр. дъждопреливници, ревизионни и събирателни шахти, за отвеждане на отпадъчните води до предвидената за изграждане ПСОВ
- Подмяна и реконструкция на 16.452 км разпределителната водопроводна мрежа по трасето на изгражданата/реконструирана канализационна инфраструктура
- Изграждане на 1201 бр. сградни водопроводни отклонения с обща дължина ~ 9.931 км
- Пътни възстановителни работи по трасетата на проводите.
ЛОТ 2: РАБОТНО ПРОЕКТИРАНЕ И ИЗГРАЖДАНЕ НА ПСОВ С ДОВЕЖДАЩИ КОМУНИКАЦИИ И РЕКОНСТРУКЦИЯ НА ГЛАВЕН КОЛЕКТОР ІХ – ГР. ЯМБОЛ
ИЗПЪЛНИТЕЛ ДЗЗД "КОНСОРЦИУМ ЯМБОЛ 2013 - ПСОВ" с водещ партньор "Понсстройинженеринг" ЕАД
- Проектиране и строителство на ПСОВ за механично и биологично пречистване, денитрификация, дефосфатизация и обеззаразяване на отпадъчните води, както и стабилизиране и уплътняване на утайката до вид удобен за депониране, с капацитет 110 417 екв. ж.
- Проектиране и изграждане на довеждащи комуникации до ПСОВ: 730 м външен път, 1522 м ел. провод, 1100 м довеждащ водопровод, отвеждащ колектор и заустване, довеждащ колектор, дъждопреливник и отливен колектор
- Проектиране и реконструкция на Колектор ІХ с рехабилитация на водопровода по трасето.
botevgrad
Откриват три пречиствателни станции в община Ботевград
Три нови пречиствателни станции за питейни води в община Ботевград са въведени в експлоатация официално на 29 юли. Те са изградени в селата Скравена, Радотина и Гурково по проект "Подобряване качеството на живот в община Ботевград чрез реконструкция на водопроводната мрежа на с. Скравена, с. Новачене и с. Литаково; разширение на водопроводната мрежа в с. Новачене и с.Гурково и изграждане на Пречиствателна станция за питейни води (ПСПВ) в селата Скравена, Гурково, Радотина и Боженица".
Изпълнител на проекта е STRABAG ЕАД.Общата стойност на проекта е 4 787 822.11 лева. Договорът за безвъзмездната финансова помощ е подписан на 12 декември 2013 г. между община Ботевград и Министерството на земеделието и храните.
В рамките на проекта са подменени общо 19 км водопроводна мрежа в общината – 4 км в Новачене, 2 км в Литаково и 1 км в Гурково.
В строителството на ПСПВ и подмяна на 11 км от ВиК мрежата в Скравена са вложени 3 360 598 лв. Изграждането на ПСПВ в Радотина струва 456 093 лв, реконструкцията на водопроводната мрежа в Литаково – 378 294 лв. За разширението на водопроводната мрежа в Гурково са отпуснати 73 069 лв., а в Новачене по проекта са инвестирани общо 637 129 лева.
Откриха подновената ВиК мрежа на Панагюрище
На 6 август министърът на околната среда и водите Ивелина Василева присъства на официалната церемония по откриване на обекти от водния цикъл на Панагюрище, информират от МОСВ по ОПОС 2007 - 2013. Общата стойност на инвестицията във ВиК инфраструктура е 56.6 млн. лв. Средствата са вложени в изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води, обслужваща близо 18 000 души, и подновяване на ВиК мрежата в града. Положена е близо 60 км линейна инфраструктура – 33.1 км канализация и 24.6 км водопровод. Осигурено е екологосъобразно отвеждане, пречистване и заустване на битовите отпадни води в река Панагюрска Луда Яна.
Преди реализацията на проекта по ОПОС 2007 - 2013 загубите на питейна вода са надвишавали 60%, проводимостта на канализационната мрежа бе намалена с над 40 на сто заради корозия и затлаченост, а поради липсата на ПСОВ отпадъчните води замърсяваха околната среда.
Заработи депото за отпадъци във Видин за 20 млн. лв.
Започна работа новата регионална система за управление на отпадъци във Видин, финансирана по програма "Околна среда 2007 - 2013". Общата стойност на инвестицията е над 20 млн. лв. Новото регионално депо се намира в землището на с. Жеглица. Съоръжението ще обслужва близо 100 000 жители в 11 общини и създава 11 нови работни места. Системата за управление на отпадъци е с капацитет 309 600 тона и с инсталации за компостиране и рециклиране на строителни отпадъци.
Изпълнител на проекта е ДЗЗД "Обединение Депо Видин" с основен изпълнител "Главболгарстрой" и партньори "Аква темпус", "ЦИЙРЛ консулт ЦТГмбХ", Австрия, ЕТ "Арт дизайн – Манфред Валластер. СМР са на стойност 12 млн. лв. без ДДС. "Рутекс" осъществи строителен надзор.
С изграждането на модерната система се закрива и рекултивира старото депо във Видин, както и 5 други депа в региона.
В Северозападния регион се реализират проекти по ОПОС на обща стойност 675 млн. лв. - изграждат се и се рехабилитират 13 пречиствателни станции за отпадъчни води и 4 регионални системи за управление на отпадъците, сред тях е и водният цикъл на Видин.