Трябва да се обхване задачата в цялата й комплексност и специфика
Арх. Николай Симеонов, архитектурно студио "Вамос", проектант на "РИУ Хелиос Парадайз"
Арх. Симеонов, вие сте архитект на най-големия туристически обект по Черноморието след кризата – четиризвездния хотел RIU – Helios Paradise в Свети Влас. Какви са предизвикателствата при проектирането на такъв голям хотелски комплекс?
- Основното предизвикателство пред архитекта при проектирането и изпълнението на подобен род обекти е да се обхване задачата в цялата й комплексност и специфика, разбира се, с положителен краен резултат. В конкретния случай говорим за идейна разработка върху територия от над 100 декара, разделена на етапи. Нашата задача беше да доведем до успешна реализация първия и най-голям етап - четиризвезден хотел с 600 стаи (около 65 000 кв.м РЗП) и 60 дка околни пространства, като същевременно подготвим основната и довеждаща инфраструктура за следващите фази. Необходимо беше да се съгласува и контролира работата на внушителен брой специалисти и участници в процесите на проектиране и строителство в реално време - от захранване на обекта с електричество и вода, през доставка на кухненско оборудване за изхранване на 1500 души, до избор на цвят за покривките в петте ресторанта на комплекса. Смея да твърдя, че успяхме да постигнем успешна координация с всички страни в процеса - възложител, проектанти, надзор, изпълнители и доставчици в рамките на ограниченото време за работа, с което разполагахме. От проектантска гледна точка сериозно предизвикателство беше да "впишем" идейната концепция в конкретния контекст, без да я компрометираме и запазвайки прекрасните дадености на мястото. Това наложи адаптиране в движение на немалка част от проектните решения, особено при работата по терена, с цел съхраняване на съществуващата растителност и прекрасната алея край морето. Стремили сме се да запазим всяко дърво и да го впишем в проекта.
Каква е основната концепция на проекта и какви са параметрите му?
- Основната концепция на проекта е разработена по поръчка на Възложителя в идейна фаза от испанския архитект Хосе Фернандес. Тя включва проекти за четиризвезден хотел с 600 стаи, петзвезден хотел с 300 стаи, апартхотел и индивидуални къщи със съответните прилежащи обслужващи обекти: външни басейни за възрастни, за младежи, спортни басейни, спортни площадки и игрища, СПА центрове, ресторанти, зелени площи, паркинги, както и добре развита детска зона с мини аквапарк и център за игри.
Концепцията е изцяло базирана на конкретен бизнес модел за всеки "формат" хотел и е разработена с помощта на дългогодишния опит и експертно мнение на испанска фирма - туроператор и собственик на хотели в световен мащаб. Освен всичко друго проектът се придържа неотлъчно към последните тенденции в областта на хотелиерството и туризма.
Всеки от хотелите е предназначен за специфична група клиенти и е проектиран така, че да отговори в максимална степен на очакванията на гостите си, били те семейства с деца или по-възрастни хора, търсещи спокойствие. Етапното, и най-вече планирано развитие на цялата територия с нейните подобекти е едно от сериозните предимства на проекта, което според мен го превръща в чудесен пример за устойчив бизнес план, с потенциал за успешно бъдеще в наши условия.
Завършеният идеен проект е адаптиран към българските норми и законови разпоредби от арх. Мариела Андреевска и е получил разрешение за строеж. След последвалото известно забавяне на инвестиционния процес и преди започване на строителството, на екипа на нашето проектантско бюро "Вамос" беше възложена задачата да изготви работен и интериорен проект, включващи финални преработки и актуализации, както и да участва в строителния процес като авторски контрол. От наша страна водещи архитекти сме Николай Симеонов, Деян Дечев и Георги Савов с участието на целия екип на бюрото ни.
Какви са архитектурните особености на комплекса? Кои са отличителните му характеристики?
- Архитектурната специфика на комплекса се определя от характерното "класическо" обемно-пространствено решение на идейния проект, със силна централна ос на симетрия, между другото силно обоснована от функционална гледна точка. Основната сграда в план е с форма, близка до подкова, със стаи, изцяло ориентирани към морето, с разположени в ос на сградата външни басейни и прилежащи площи.
В северната част на сградата са разположени обслужващите коридори, с оглед неатрактивната гледка и неблагоприятното изложение. От тази страна са разположени и главният вход към комплекса и паркингите.
Архитектурният образ и формообразуването на идейния проект са инспирирани от регионалната архитектура, като колегите от Испания са черпили вдъхновение от византийското наследство на Балканския полуостров с умишлено търсено "дворцово звучене" като част от маркетинговата стратегия за привличане на туристи. По тази причина сградата е декорирана с полусферични и полуцилиндрични куполи, които й придават уникален силует. Друга характерна черта са дълбоките сенчести лоджии към всяка стая, които освен пластика на фасадата се надявам да осигурят и приятни следобеди на туристите. Всичко е решено в топли, естествени цветове.
Като специфика за основната сграда мога да посоча и много добре развити общи части с тематични ресторанти в различен стил, предлагащи разнообразна кухня; бар-салон за 300 души с професионална сцена за представления; СПА център с вътрешен басейн и фитнес зала.
Външните пространства са богато озеленени, като са предвидени водни атракции, различни басейни, оборудвани с множество съоръжения, воден бар, специален ресторант за дневно хранене в отделна сграда и детски хоби миниклуб. Търсили сме естествени материали като клинкерни матови плочи в натурални цветове, грапав риолит и русенски варовик в тон с основната сграда.
Като финален щрих към обекта беше проектиран от нас и впоследствие изграден плажен ресторант и бар със специален облик и дизайн, вписващ се в югозападната част на плажната ивица на комплекса.
Какви са характерните детайли в ландшафтния проект на хотелския комплекс? Важна ли е инвестицията в зелена среда на ваканционните проекти?
- Основни предизвикателства пред нашия екип бяха първоначалната експертна оценка на растителността. Оценката беше направена изключително педантично, тъй като в парцела са налице голямо количество дървесни декоративни видове. На места теренът беше непроходим и обрасъл от храстови масиви, което допринасяше за трудностите. Второ предизвикателство, но и основен приоритет за нас беше да запазим съществуващата растителност и успешно да я впишем в проектното решение. Крайната цел беше, разбира се, създаването на завършена среда за отдих и рекреация, която отговаря на високи естетически критерии по отношение на разнообразието от растителни видове, комбинации на багри и форми. Създадени са различни декоративни дървесно-храстови групи, цветни партери, на много места са привнесени и различни интересни дървесни видове с подчертани декоративни качества. Третото голямо предизвикателство беше вертикалната планировка на зелените площи и тяхното правилно отводняване. Безспорно най-големи трудности имахме при проектирането на откоса, намиращ се в непосредствена близост до крайбрежната алея, начина на укрепване на стръмните скатове и избора на растителност с която да подчертаем доминантата "море".
В отговор на втория въпрос: Абсолютно! Дългогодишният ни опит многократно е доказал, че инвестицията в зелените зони се връща многократно. Създаването на една балансирана природна среда винаги е предпочитана от клиентите. Голям плюс за комплекса е и точно тази част на проекта. Посетителите все повече търсят близостта на природата, а тук тя не е пренебрегната.
Какви специфични строителни материали и технологии са внедрени в RIU – Helios Paradise?
- Поради силно лимитиращия фактор време (обектът беше изграден за 15 месеца) избрахме технологии, които позволяват реализацията в този срок. Мога да цитирам употребата на "сухи" подове с посипка на Knauf, което значително ускори довършителните работи, както и системите им за щендерни стени. Фасадната пластика е изпълнена основно от EPS елементи, машинно изрязани по спецификация и монтирани на обекта. Това позволи значителна бързина на изпълнение, подсилена топлоизолация и ниско тегло. Използвахме полиуретанова обмазна хидроизолация по плоските покриви с много добър външен вид и бързо и лесно нанасяне. Всички куполи са обшити с обработена срещу корозия и прегряване шведска стоманена ламарина SSAB, а конструкцията им е специално изпълнена от предварително заготвени стоманобетонови черупки в "Домостроене – Бургас". След дълго проучване беше избрана и специфицирана система на белгийския производител "Рейнърс" за алуминиеви плъзгащи се витрини. Приложените елементи от полимербетон и клинкер осигуряват естетика и дълготрайност на екстериорните настилки по алеи, басейни и открити заведения с декоративни куполни обеми. В сградата са използвани и съвременни акустични материали за звукопоглъщане на вреден въздушен шум при покривните групи на вентилационните агрегати и в някои зали за хранене към ресторантите.
В инсталационно отношение комплексът също притежава множество качества, свързани с икономичност, иновативност и оптимално използване на наличните ресурси. Така например в обекта е интегрирана централизирана система за охлаждане и отопление с изнесена агрегатна група във външен подобект. Цялостно стопанство за компресиран газ осигурява битова гореща вода чрез модерен енергиен център. За комплекса е разработена и изпълнена система за фасадна и интериорна осветеност на базата на LED технологии. Безпроблемното и икономично водоснабдяване на обекта е постигнато чрез изграждането на огромни резервоари за битова и промишлена вода със специални пречистващи и омекотителни системи, както и санитарни прибори, пестящи вода чрез автоматика за оптимизиране на ползваните количества. Така изградената система осигурява автономност и независимост на комплекса от аварии до десет дни. Вертикалната комуникация в основната сграда се състои от високоскоростни безредукторни електрически асансьорни уредби, гарантиращи максимален комфорт на придвижване на 1500 посетители.
Интервюто взе
Радостина Попова