Анализ на "Райфайзенбанк": ръст на БВП и добри макроикономически показатели
Брутният вътрешен продукт през първото тримесечие на 2015 г. се увеличава в реално изражение с 2.0% спрямо същото тримесечие на 2014 г., показват експресните оценки на НСИ. Неговият най-значителен компонент от страна на търсенето - крайното потребление (85.8% от БВП), нараства с 0.6% на годишна база. По-малкият компонент - брутното образуване на основен капитал (20.0% от БВП), се увеличава далеч по-интензивно - с 2.6%, докато третият компонент - нетният експорт, остава отрицателен (-5.8% от БВП). Поради слабото евро и благоприятните международни цени износът нараства два пъти по-бързо (9.1% на годишна база) от вноса, който се увеличава с 4.9%. Това пише в редовния анализ на "Райфайзенбанк".
През следващите тримесечия очакваното по-бързо възстановяване на еврозоната ще подкрепи ръста на експорта. Потреблението ще продължи плавно да нараства, брутното образуване на основен капитал най-вероятно отново ще отбележи по-високи ръстове поради по-добро усвояване на еврофондове, по-ниски лихви по кредитите и високите публични разходи, заложени в Закона за бюджета (3.0 дефицит от БВП за 2015 г.) Усвояването на еврофондове през 2015 г. ще нараства осезаемо в сравнение с 2014 г., коментира икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев.
През първото тримесечие продукцията на индустрията нарасна с 2.2% на годишна база, а коефициентът на безработица намаля до 10.6%, като се очаква тези показатели да продължат да се подобряват.
Към края на март 2015 г. държавният бюджет натрупа излишък от 257.1 млн. лв., за разлика от същия период на 2014 г., когато имаше огромен дефицит от 854.0 млн. лв. Отнесен към БВП за тримесечието (17.1 млрд. лв.) излишъкът съставлява 1.5% от него. Приходите, събрани от държавата за първите три месеца на годината, са възлезли на 7.8 млрд. лв. (18.6% ръст на годишна база), а разходите (в т.ч. вноската в бюджета на ЕС) - на 7.2 млрд. лв. (1.9% ръст). Данните показват далеч по-здравословна картина на бюджета, в сравнение със същия период на миналата година: много по-бърз ръст на приходите и много по-значителен принос на данъците към нарастването на държавните приходи. По-интензивният ръст на приходите е резултат главно от повече събрани данъци, вследствие от мерки за подобряване на събираемостта, заключава анализът.