Арх. Петър Диков, главен архитект на София: Законопроектът за паркоместата не засяга обществените пространства


Подкрепям промените в ЗУТ за паркоместата, защото те решават дългогодишен проблем. В продължение на много години нотариусите се затрудняваха на ръба на закона да продават паркоместа, което на практика е незаконно. Въпреки това всички знаем колко паркоместа в сгради и дворове са продадени. С приемането на законовите промени нотариусите и адвокатите ще бъдат улеснени и ще изповядват такива сделки абсолютно законно.
Тук трябва категорично да се разграничим от спекулациите, че някой иска да продава публични паркоместа. Този законопроект не касае обществените пространства, а само паркоместа и гаражи, които са в частни имоти.
Както знаете, от 2006 г. Законът за устройството и застрояването на Столичната община изисква да бъде осигурен необходимият брой паркоместа за всички нови жилищни, офисни и обществени сгради. В този период не съм допуснал нито една сграда, която да не е спазила нормите за паркиране.
Любопитна подробност е, че през 2007 г. в ДАГ започнаха да идват проекти, в които 80% от обектите в сградата бяха написани като ателиета. Причината е, че в закона липсваше изрично задължение те да имат паркоместа. Затова направих официално запитване по въпроса до МРРБ и оттам ми отговориха, че всяко ателие задължително трябва да има паркомясто. След това такива проекти престанаха да се внасят в общината, като ателиетата отново станаха жилища.