Човек трябва да гради, а в основата на всеки градеж стои поне един строителен инженер
Инж. Веселка Радославова, възпитаник на УАСГ, Project Manager "Академия Градът" 2014
Инж. Радославова, вие завършихте УАСГ наскоро, специалност ССС. С какво се занимавате в момента?
- В УАСГ получих отлична теоретична подготовка и всички знания, необходими за практикуване на избраната от мен професия – строителен инженер. Университетът ми даде една добра основа за развитие и надграждане и в момента работя като проектант в областта на фасадните конструкции.
Ако трябваше отново да учите? Къде се реализират в момента вашите състуденти?
- Идеологията, която следвам, е, че човек трябва да гради, а в основата на всеки градеж стои поне един строителен инженер. Затова избрах именно тази професия – връзката между архитектурния проект и сградата. Ако трябва да се върна към учението, без съмнение отново ще избера специалността "Строителство на сгради и съоръжения". Тя дава задълбочен поглед върху всички строителните процеси и възможности за реализация в различни направления. Част от моите състуденти работят като проектанти, други са технически ръководители на обекти, а имам и колеги, назначени като младши експерти в държавната администрация.
Какви са перспективите пред вас - в професията и за строителния сектор?
- С оглед настъпилата строителна криза перспективите за млади, неутвърдени проектанти не са големи, но с желание и постоянство може да се намери работа в сектора. Освен новото строителство през последните години на преден план излизат паспортизацията на съществуващи сгради и тяхното саниране, които също изискват техническа експертиза и изготвяне на работни проекти. Това открива нови възможности пред завършващите инженери.
Можете ли да коментирате образованието по архитектура/строително инженерство в България? От какво сте най-доволни и от какво - най-недоволни, по време на вашето следване?
- Образованието в сферата на архитектурата и строителството у нас е на много високо ниво, съдейки по разработените програми за обучение по различните специалности в УАСГ, добре развитата материална база и богатия набор от учебници и ръководства по всяка от изучаваните дисциплини. Отлична подготовка дават и строителните гимназии, които насърчават учениците си за участие в различни професионални конкурси и по-нататъшно развитие в областта на строителството. По време на моето обучение останах доволна от работата с висококвалифицирани преподаватели, от които научих много. Мога да оценя като пропуск единствено малкото строителни площадки, които посетих по време на обучението си. Мисля, че теорията трябва да е съпроводена с поглед върху реалното изпълнение на обектите.
Доволни ли сте от съотношението теория/практика по време на учебния процес?
- Съотношението теория – практика в университета в момента е с преимущество натрупването на теоретични знания. Полезно би било, ако студентите имат възможността да видят технологичните процеси при строителството на една сграда – земни работи, кофриране, армиране, бетониране, производство и монтаж на стоманени конструкции и т.н., и това да става успоредно с процеса на обучение по тези въпроси.
В момента УАСГ въвежда елементи на електронното обучение - как ще го коментирате?
- По време на обучението ми в УАСГ аз също съм използвала лекции и материали в дигитален формат – определено е удобно, но мисля, че при такива сложни дисциплини е по-полезен личният контакт с преподавателите и електронното обучение би трябвало да е само допълнение към основния курс.
Имате ли поглед върху чужди образователни системи за висше образование в областта?
- Нямам сериозни наблюдения върху чужди образователни системи, но доколкото съм запозната, на доста места се практикуват стажове в проектантски фирми още по време на следването, което е голям плюс за бъдещата реализация на инженерите.
Вие бяхте проект мениджъри в "Академия Градът". Какво беше за вас "Академия Градът" през дебютния ѝ сезон?
- "Академия ГРАДЪТ" е едно голямо предизвикателство. Тя беше ново начало, което провокира всички участници да мечтаят, да експериментират и да направят първия си истински самостоятелен опит в сферата на избраната професия. Интересното и вълнуващото в проекта беше възможността за контакт с хора, които вече са доказали себе си като безспорни професионалисти. Те не просто даваха напътствия на студентите при разработването на поставените им задачи, а споделяха своя ценен опит при решаването на реални проблеми. Посетихме много обекти, забавлявахме се и общувахме приятелски с утвърдени специалисти – за мен "Академия ГРАДЪТ" беше необходимият преход от учебната скамейка към реалната работа като проектант.
Как очаквате да се развие инициативата?
- Очакванията ми за предстоящия сезон на "Академия ГРАДЪТ" са още по-големи от миналогодишните. При първото издание проектът беше нов, не знаехме как ще се приеме, кое има положителен ефект върху студентите и ще им бъде полезно, дали нещата, които предлагаме, представляват интерес за тях. Сега обаче, когато "Академия ГРАДЪТ" има зад себе си един успешен старт, с много положителни емоции, направени равносметки – кое се е получило добре, за да се повтори, и кое трябва да търпи промени, вярвам, че проектът ще жъне още повече успехи и ще привлече много студенти от България и чужбина. Пожелавам успех на бъдещите "академици" и много ползотворна работа!
Интервюто взе
Николай Тодоров