Намаляване на затрудненията на местното население - основна грижа на бщина Враца при реализация на водния проект

Проектът "Интегриран проект за воден цикъл на гр. Враца" се финансира от Кохезионния фонд на ЕС и от държавния бюджет на Република България чрез оперативна програма "Околна среда 2007 – 2013 г.", Приоритетна ос 1. Oбщата стойност на проекта е 136 373 288.07 лв., а безвъзмездната финансова помощ е 123 523 616.01 лв., от които съфинансирането от Кохезионния фонд на ЕС е в размер на 98 818 893.59 лв., съфинансирането от държавния бюджет е 24 704 722.42 лв., а от oбщина Враца (външен заем) е съответно 12 849 672.06 лв. Договорът за безвъзмездна финансова помощ влиза в сила от 15.01.2010 г. и е с продължителност 72 месеца. Oбщина Враца eбенефициент, а "ВиК" ООД гр. Враца – асоцииран партньор.
През 2014 г. реално строителство се извършваше във всички квартали на града – "Дъбника", "Сениче", "Кулата", "Бистрец", ЦГЧ, "Медковец", кв. 72, "Толбухин-юг", "Река Лева", "Металург". Масовото строителство беше съпътствано от неизбежните прах, кал, неравности на засипаните участъци, преминаване на тежка строителна техника, разпиляване на земни маси и материал за обратни насипи, както и допълнителното натоварване на движението, шум и най-вече затворени улици. Ежедневно се налагаха обходни маршрути за МПС. Изключително неблагоприятна беше и метеорологична обстановка във Враца. През пролетта и лятото паднаха проливни дъждове, незапомнени от сто години насам. Те наводняваха изкопите, затрудняваха строителството и забавиха във времето възстановяването на асфалтовите настилки.
Към всичко това се прибавиха пропуски в организация на строителството на някои от изпълняваните участъци и забавяне в изпълнението на строителните програми от страна на изпълнителите.
Създаде се известен негативен отзвук сред част от населението. Община Враца беше подложена на голям обществен натиск. Стигна се до протести срещу състоянието на улиците в града. От ръководството на общината бяха предприети действия за затягане контрола на изпълнение на всички договори. За неспазване на общинските наредби, свързани с екологията, организацията на движението и управлението на отпадъците на фирмите- изпълнители по проекта, бяха съставени актове за глоби. Започнаха проверки на всички готови участъци със специализирана камера робот, закупена от асоциирания партньор по проекта "ВиК" ООД – гр. Враца. Установените пропуски и грешки при изпълнението бяха коригирани за сметка на съответната фирма изпълнител. Община Враца стартира и разяснителна кампания за ползите от проекта сред засегнатото от строително-монтажните работи население. През 2014 г. бяха проведени три срещи с жителите на кварталите "Дъбника", "Бистрец" и "Кулата". В тях участваха представители на ръководството на община Враца, водоснабдителното дружество, звеното за изпълнение на проекта, инженера и строителния надзор, както и на изпълнителите на строителните дейности. Гражданите поставиха въпроси, свързани със сроковете за изпълнението на проекта, качеството на работа и използваните от строителите материали, както и за мерките за възстановяване на улиците, тротоарите и зелените площи след полагане на тръбите. На срещите бяха разяснявани и правилата за включване към новоизградените водопроводна и канализационна мрежа. Срещите с жителите на различните квартали на града имаха положителен ефект и доведоха до намаляване на общественото напрежение.
Тази година общината реализира и един от най-мащабните си инфраструктурни проекти, свързани с уличната мрежа. Седем милиона лева, осигурени от Публична инвестиционна програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите", бяха вложени в цялостна реконструкция на основните булеварди и улици в града. Този проект беше пряко свързан с Интегрирания проект за водния цикъл. По настояване на ръководството на община Враца всички фирми - изпълнители на реконструкция на градската ВиК мрежа, приоритетно насочиха усилията си по завършване на СМР в рамките на пътните платна и тротоари на улиците, предвидени за цялостно преасфалтиране.
Сега главните пътни артерии на града са основно ремонтирани и Враца започва да придобива европейски облик. След завършване на мащабния проект за водния цикъл жителите и гостите на Враца ще получат съвременни ВиК услуги, отговарящи на европейските изисквания за сектора. Цялостното обновяване на инфраструктурата ще отвори врати за нови инвестиции и ще повиши качеството и стандарта на живот.