"Аурубис България" откри пречиствателна станция за дъждовни и повърхностни води на стойност 6.3 млн. евро

На 18 ноември в производствената база на "Аурубис България" бе представена новата пречиствателна станция за отпадъчни води от дъждовно-дренажната канализация на промишлената площадка на компанията. Съоръжението бе открито със символично прерязване на лента от министъра на икономиката Божидар Лукарски, Детлеф Лингеман, посланик на Германия, зам.-министъра на околната среда Красимир Живков, заедно с домакините д-р Франк Шнайдер, член на изпълнителния съвет на "Аурубис груп", и Тим Курт, изп. директор на "Аурубис България", в присъствието на представители на централната и местната власт, дипломатическия корпус, металургичния бизнес, неправителствения сектор и т.н.
"Инвестиционният проект за изграждане на нова пречиствателна станция в "Аурубис България" е поредното достижение по нашия отговорен път да бъдем едно от най-екологично чистите металургични предприятия в света. Поздравления за екипа ни тук, който допринася за устойчивото развитие и напредъка на компанията към успешно бъдеще", заяви д-р Франк Шнайдер, член на изпълнителния съвет на "Аурубис груп".
Общата сума на проекта е 6.3 милиона евро,
финансирана изцяло от компанията. Дейностите, реализирани в рамките на една година, обхващат изграждане на пречиствателна станция с капацитет 230 куб. м/час, буферни басейни и довеждаща канализация. С функционирането на новата пречиствателна станция дъждовно-дренажните води от цялата промишлена територия на компанията ще бъдат третирани до постигане на параметри за заустване. С предвидената съвременна технология ще бъде постигнато ниво на пречистване в пълно съответствие с най-добрите налични практики, разработени от Европейската комисия. Планира се част от пречистената вода да може да се използва отново в процеса, с което се намалява консумацията на свежа вода и допълнително се засилва ефектът на опазване на околната среда и ресурсите.
С изграждането на новата пречиствателна станция
заводът между Пирдоп и Златица се превръща в един от малкото у нас с три пречиствателни съоръжения
– за производствени, битови и дъждовни води, с което компанията за пореден път засвидетелства ангажимента си към опазването на околната среда наред с ежедневните мерки за предпазване на въздуха и почвите. "Ние ежедневно доказваме, че изискванията и стандартите при нас са в пълно съответствие с националното и европейското законодателство, което е подкрепено от въвеждането на най-добрите в световен мащаб технологии за опазване на околната среда", каза Тим Курт, изпълнителен директор на "Аурубис България".
След приватизацията на завода за преработка на мед край Пирдоп през 1997 г. над 500 милиона евро са инвестирани в модернизация на процесите и подобряване на параметрите за влияние върху околната среда. В резултат на редицата предприети технически и организационни подобрения специфичните емисии на SO2, прах и тежки метали са намалени с 95% от 2000 г. насам. Сред най-значимите реализирани проекти в тази област са изграждане на система за третиране на газове (2008 г.); изграждане на нова рафинерия (2008 г.); разширяване на флотационна фабрика (2010 г.). В края на настоящата година предстои да бъде финализирана и инвестиционната програма "Аурубис България 2014" на стойност 44.2 млн. евро.
В допълнение на тези инвестиции "Аурубис България" отстоява и своята корпоративна социална отговорност, като спонсорира множество други проекти. Партньорската програма за развитие на компанията през финансовата 2014-15 г. е на стойност 270 000 евро и се реализира в общините Пирдоп и Златица за инициативи, насочени към подобряване на социалния климат в региона и подпомагане на различни проекти с водещи български учебни заведения за развитието и реализацията на младежи и спортни таланти.
"Аурубис" е водещата интегрирана група за производство на мед и
най-големият преработвател на мед в света
с производство на 1 млн. тона медни катоди всяка година и различни медни продукти от тях, близо 6500 служители, заводи в Европа и в САЩ и мрежа за обслужване и продажби на медни продукти в Европа, Азия и Северна Америка. Основното производство е медни катоди от медни концентрати, меден скрап и рециклирани медни суровини под формата на медна тел, предварително валцовани ленти и полуготови медни продукти, както и медни пръти и профили от мед и медни сплави. Благородни метали и редица други продукти като сярна киселина и железни силикати са част от продуктовата гама на компанията.
В България медодобивният завод на групата се намира в близост до Пирдоп. Той е построен през 1958 г. и се състои от няколко основни производствени единици: металургично производство, рафинерия за катодна мед, производство на сярна киселина и обогатителна фабрика. През месец септември 1997 г. международната компания UnionMiniere с централа в Брюксел подписва приватизационен договор. През април 2005 г. медното производство на групата Umicore се обособи в самостоятелна компания – Cumerio. През април 2008 г. групата "Кумерио" бе придобита от "НорддойчАфинери" (NA) след одобрението на Европейската комисия в началото на годината. Новата компания се превърна в най-големия производител на мед в Европа, както и в най-големия световен лидер в преработката на мед.
През април 2009 г. бе прието официално новото име на компанията - Aurubis, в момента в компанията са ангажирани над 800 служители. През 2013 г. производството на "Аурубис България" възлиза на 354 000 т анодна мед, 230 000 т катодна мед и 1 200 000 т сярна киселина. През последните 10 години за модернизиране на производството в компанията са инвестирани над 500 млн. евро.
За проекта * Пречиствателна станция с прилежащата инфраструктура * Довеждащи канализации * Буферни басейни за събиране на дъждовни води * Помпени станции в ниски зони на територията, които насочват водите за пречистване Пречиствателната станция за отпадъчни води от дъждовно-дренажна канализация е изградена в южната част на територията на завода. Буферни басейни задържат водното количество при проливни дъждове - в района на станцията има два такива с общ обем от 30 000 м3 и други два с капацитет, съответно от 12 000 куб. м и 1 500 куб. м. Новите канализационни клонове за насочване на водите към ПСОВ и новите напорни тръбопроводи от помпени станции в ниски зони са с обща дължина 10 км. Направени са преминавания под жп линията София-Бургас, за довеждаща канализация и инфраструктурни връзки с ПСОВ. След реализацията на проекта с екологична насоченост, дъждовно-дренажните води от цялата промишлена територия на компанията са насочени към Пречиствателната станция за третиране до постигане на параметри за заустване във водоприемник Кисело дере, ІІ категория. Пускът бе извършен само от двама представители на ЕнвироХеми и персонал от страна на Аурубис България АД. Настройката на процеса и изпускането на пречистената вода до параметри за заустване бе направено за два дни, като през това време за тестване, водата се въртеше в оборот към буферните резервоари и не се изпускаше извън станцията. Предвидено е част от пречистената вода, да може да се използва отново в процеса и за измиване на работните зони, с което се намалява консумацията на свежа вода. Процесът за пречистване е химико-физически. Технологията, проектът и оборудването, са разработени от германската фирма ,ЕnviroChemie. Процесът е напълно автоматизиран. Софтуерът за управление е PCS-7, V8 на германската фирма Siemens и е внедрен от Групата по автоматизация на Аурубис България АД. Изпълнител е консорциум от местни фирми Порт Билд Инженеринг (Транс Билд, Олопласт, Полистрой 21, Химгардсистем, РЕИЖ). Строителството бе извършено за една година. |