Пловдив ще инвестира над 38 млн. евро в културни проекти и инфраструктура

На 5 септември на официална церемония в зала "Средец" в Министерството на културата международно жури с председател Стийв Грийн обяви Пловдив за победител в надпреварата за престижната титла "Европейска столица на културата" в оспорвана конкуренция с Варна, Велико Търново и София. За първи път в историята на инициативата България ще излъчи своя европейска столица на културата през 2019 г. Номинацията на Пловдив ще бъде официално потвърдена от Европейската комисия през май 2015 г. В Италия победителят между Каляри, Лече, Матера, Перуджа, Равена и Сиена ще стане известен през октомври.
Международното жури в състав: Ану Кивило (Естония), Георги Тошев (България), Улрих Фукс (Германия), Джорди Пардо Родригес (Испания), Елизабет Витуч (Австрия), проф. Ивайло Знеполски (България), проф. Камелия Николова (България), доц.д-р Людмил Вагалински (България), д-р Сузана Фишер (Словения), Мария Кашукеева (България), Норбърт Ридл (Австрия), доц. д-р Светлана Христова (България), Стийв Грийн (Обединено кралство), високо оцени концепцията ЗАЕДНО, амбициозните цели и артистичната програма на Пловдив и видя в града потенциала и капацитета да реализира проектите си и да се превърне в културно средище на високо европейско ниво.
"Горди сме, че именно Пловдив ще е първият български град, удостоен с най-престижната титла в областта на културата. Успеха дължим както на екипа на общинската фондация "Пловдив 2019", така и на всички наши партньори и съмишленици и най-вече на гражданите на Пловдив, които застанаха ЗАЕДНО зад кандидатурата на града", заяви инж. Иван Тотев, кмет на Пловдив.
Благодарение на амбициозната стратегия в Пловдив ще се развият изцяло няколко важни публични пространства, като например тютюневите складове със своята забележителна архитектура, хълмовете и много други, преосмислени като площи за култура, спорт, отдих и забавления. Концепцията има и отделен стълб от проекти, свързани с новите технологии, екологията и здравословния начин на живот.
"Вярвам, че Пловдив ще даде възможност на посетителите от Европа и от целия свят да открият не само самия град, но и да оценят културното многообразие, историята и ценностите на нашия континент. Убедена съм, че титлата ще донесе на Пловдив и околностите му значителни дългосрочни културни, икономически и социални ползи, както видяхме при предишни европейски столици на културата", заяви г-жа Андрула Василиу, европейски комисар, отговарящ за образованието, културата, многоезичието и младежта.
Планираният бюджет
на Пловдив в следващите 7 години е 38 177 638 евро. В изграждане на културна инфраструктура ще бъдат вложени над 15 877 638 евро, за съдържание - 22 300 000 евро, от които 3 500 000 привлечен частен капитал. Паричната награда, която се очаква ЕК да отпусне на Пловдив през 2019 г., е в размер на 1.5 млн. евро. В програмата са заложени близо 60 проекти и проектни идеи, които са подкрепени от широка партньорска мрежа от културни оператори и НПО от страната и чужбина. Те са структурирани в четири програмни платформи (СЛИВАНЕ, ТРАНСФОРМИРАНЕ, ВЪЗРАЖДАНЕ, РЕЛАКСИРАНЕ) и в общо 12 проектни клъстера.
Градски ефект
Инфраструктурните проекти и градското обновяване, които Пловдив планира, ще са основа за бъдещото развитие в областта на културата и стимулиране на икономиката на града в дългосрочен план.
Важен аспект в програмата на Пловдив за ЕСК 2019 е преосмислянето на архитектурата и културното наследство и поставянето им съвременен контекст. Изоставени сгради като тютюневите складове (проект "Тютюневият град"), Братската могила и кино "Космос" (проектът "4GET"), кварталът "Капана" (TrapApart) ще бъдат съживени чрез съвременно изкуство, архитектура, танц и театър. В Програмата се предвиждат проекти за съживяване на връзката между тепетата и града ("Преброждам хълмове, пътувам през вековете"). Проектите в клъстера "Река на въображението" целят да интегрират отново р. Марица и остров Адата в сърцето на града чрез артистични интервенции и развитие на градската среда. За да създадат повече пространства за култура, вече съществуващи зони като баня "Старинна", Концертната зала и сградата на Съюза на пловдивските артисти ще бъдат ремонтирани. Планира се изграждане на мобилна многофункционална сцена за концерти и съвременен танц по примера на Временното кунстхале (Берлин) и Временния сламен театър (Талин).
Кметът Иван Тотев:
Тази титла е голямо удовлетворение за всички пловдивчани
Прекрасното представяне на нашия екип пред международното жури за Европейска столица на културата 2019 г. е венец на огромната работа, която стартира преди повече от три години. Градът ни бе на голям кръстопът и през последните две години положихме изключителни усилия и мобилизирахме много енергия за кандидатурата. Образно казано, се намесихме с бутонките в културата на Пловдив. Разбъркахме стария стереотип, моделирахме, зададохме нови параметри в културния живот на Пловдив. Променихме познатия, спокоен модел от 80-те години. Всички ние вярвахме, че това е правилният път, който трябва да следваме в 21 век и който ще изведе Пловдив на европейската карта.
Реформата в културния живот на Пловдив може би е една от най-видимите, които общината направи през последните години. Тази титла е голямо удовлетворение за нас и за всички пловдивчани. Успяхме, защото работихме заедно и обединихме около тази кауза както много наши съграждани, така и хора, които живеят извън България. Имахме много добри консултанти, които през цялото време ни даваха кураж. Винаги когато се чувствахме неуверени, един от тези консултанти – Робърт Палмър, се качваше на самолета, идваше в Пловдив, правеше срещи с екипа и с мен и казваше: "Всичко е наред, продължавайте". Питахме дали ще успеем, а той ни отговаряше: "Работете и ще видите, че който работи, винаги има резултат".
Все още е много трудно да се даде оценка какво точно означава Европейска столица на културата за Пловдив. Със сигурност мога да кажа – това е изключително голямо събитие за нашия град, което надхвърля рамките на един кметски мандат и което ще остане в историята на Пловдив.
Пловдив е град, който вече има европейско измерение и който вече е на картата на Европа наред с градове като Марсилия и Атина, с градове - стълбове на европейската култура. Това дава големи възможности на Пловдив да се развива в различни направления.
Едни от основните ни акценти е да развиваме града чрез култура, а не само чрез културно-историческото наследство, увеличаване на туристическия поток, реклама и имиджа. Значимата стъпка вече е направена – нито една рекламна кампания не може да достигне такива висоти, до каквато ни изкачва титлата Европейска столица на културата.
Проектите, заложени в апликационна форма, ще изведат Пловдив на много различно, по-високо ниво и ще го поставят наравно с всички европейски културни градове. Сред тях е създаването на арт квартал "Капана", проектът за остров Адата, за превръщането на тютюневи складове в културно средище, проектът за културата на етносите в "Столипиново". През 2020 г. Пловдив ще бъде друг, много по-напреднал град.
По-важните капиталови инвестиции:
Реконструкция и ремонт на пл. "Централен" 2 750 000 евро |