От "зелените" идеи до зрелите архитектурни решения
Студентите от екипа, които работят по тази тема, имат за задача да проектират еднофамилна сграда с почти нулево потребление на енергия. Те трябва да представят идеен проект на къща с РЗП до 250 кв.м за парцел в околностите на София.
Проектът
Сградата, която ще проектират участниците, трябва да има дневна с трапезария и кухня, кабинет, родителска спалня, две детски стаи, санитарни възли, складове. Бъдещите проектанти трябва да обособят място за паркиране на две коли извън дадената квадратура - в гараж или паркоместа под навес.
Сградата се стреми към клас А+ на бъдещите норми за енергийна фективност.
За тази цел специфичните показатели на основните елементи на сградната обвивка трябва да отговорят на дефинирани в заданието изисквания. Целта на поставената задача е запознаване на участниците с енергийните характеристики на сгради с почти нулево потребление на енергия и мерките за намаляване на енергийното потребление. Ситуиране на сградата в парцела, проверка на засенчването през зимните и летните месеци са сред нещата, на които трябва да обърнат внимание студентите. Плановото разпределение и остъкляванията трябва да са съобразени с благоприятните изложения.
Параметри
При проектирането на сградата трябва да се следи оптималното използване на топлинните печалби чрез съобразяване на изложение, геометрия, изолация, дограма. Въздухоплътността на сградата и намаляването на топлините загуби през сградната обвивка също са сред важните елементи на "зелената" сграда.
Процесът на обучение
Инж. Бойко Пенев, ръководител на отдел "Приложна техника - технически консултации" и инж. Васил Манолов, проект мениджър на Multipor (Мултипор) в "Ксела България", посрещнаха участниците по тема "Проектиране на еднофамилна сграда с почти нулево потребление на енергия" в завода на компанията в Промишлена зона Кремиковци. След надлежни инструкции за безопасност те показаха на студентите целия производствен цикъл на блокчетата YTONG - от доставянето на изходните материали до получаването и опаковането на готовата продукция. Най-голям интерес по време на обиколката представляваха процесите на пълнене на кофражните колички с готовата смес и рязане на големите блокове с помощта на тел.
Любопитен се оказа фактът, че целият процес при производството на клетъчния бетон е безотпаден, тъй като той се получава от напълно естествени суровини – пясък, вар, цимент, гипс и вода и материалът, който се отстранява при оформяне повърхностите на блокчетата, може да бъде използван отново.
Освен с получаването на YTONG студентите се запознаха и с техническите характеристики на продукта и на топлоизолационните плочи MULTIPOR. Инж. Пенев представи презентация, в която бяха илюстрирани техните предимства – ниско обемно тегло, отлични изолационни качества, които се дължат на големия обем пори – над 80% в YTONG и 95% в MULTIPOR, влагоустойчивост, пожароустойчивост, шумоизолационни свойства и дълготрайност.
Ментори
1. Арх. Иглика Люцканова, SolAir International |
Участници
1. Деница Кирилова Зайкова - УАСГ, специалност "Архитектура" - четвърти курс |
Блицове Участници
1. Защо участвате в проекта "Академия Градът" и с какво ви привлече той? Радина Кирилова Събчева: Велина Караиванова Любомира Христева 2. Какво ви насочи към конкретната тема? Елизабет Емилова Ерменкова: Велина Караиванова: Любомира Христева 3. Какво е впечатлението ви от провежданите срещи и мероприятия? Елизабет Ерменкова: Радина Събчева: Велина Караиванова: Любомира Христева:
|