Осъвременяване в унисон със световните практики за безопасността на движение
Осъвременяване в унисон с европейските и световните практики на безопасността на движение по автомагистрали и пътища І клас по републиканската пътна мрежа и други средства за пътна безопасност е темата, по която работят участниците в проекта "Съвременна безопасност". Студентите ще трябва да направят сравнение между българските магистрали и първокласни пътища по отношение на пътната сигнализация и безопасността на движение.
Началото
Работата на групата започна веднага след откриването на проекта. Участниците бяха поканени от своите ментори инж. Николай Иванов и инж. Павел Диковски на дискусионен форум на Българската браншова асоциация "Пътна безопасност", където бяха представени и обсъдени презентации по темите:
- "Пътни ограничителни системи", инж. Николай Иванов
- "Пътни знаци и информационни табели", инж. Петко Табаков
- "Пътна маркировка", Катя Богова
- Актуализиране на Наредба 5 за установяване и обезопасяване на участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия по пътищата - инж. Росица Спасова и инж. Мария Ангелова
В рамките на втората среща между менторите и участниците студентите отново получиха възможността да присъстват на събрание на ББА "Пътна безопасност", което се проведе под формата на дискусия на одиторите от секция "Одитори по пътна безопасност". След приключване на обсъжданията менторите и участниците обсъдиха детайлно съдържанието и обхвата на проекта, който ще разработват, като се обединиха около идеята за изработване на проектно решение за подобряване на пътната безопасност на конкретен пътен участък, който е в процес на реализация или предстои да бъде реализиран. Менторите се ангажираха да намерят подходящ участък след консултации с партньора по темата - "ПСТ Холдинг", след което да разпределят задачите на всеки от участниците в групата и да им дадат насоки за разработката и проучването.
Проучване и анализ
Първата задача на участниците ще е да направят анализ и представяне на елементите, осигуряващи пътната безопасност - хоризонтална пътна маркировка, пътна сигнализация, предпазни огради и др. Студентите ще се запознаят с добрите световни практики в областта на безопасността на движение и ще ги сравнят с българските.
Разработката
Студентите ще разгледат реален проект, ще направят преглед на нормативната база и оценка на проектните документи. В случай, че избраният участък представлява рехабилитиран участък от пътната мрежа, участниците ще трябва да преценят до колко направените промени и подобрения отговарят на нормите и как влияят на безопасността, ще направят изводи и препоръки.
Работна среща
Инж. Христо Славчев, одитор по пътна безопасност и част от екипа му, дадоха насоки на участниците в "Академия Градът" по отношение проблемите на пътната безопасност по автомагистрали и пътища I клас. Обсъдени бяха две основни теми – "Хомогенност на движението по пътища I клас" и "Крайпътно пространство". Върху тях ще бъде поставен и фокусът на проучванията на студентите.
Терминът "хомогенност" се свързва с осигуряване на пътни условия, които позволяват безпрепятствено движение в даден участък с определена скорост. Всички елементи и предпоставки, които принуждават водачите да намалят скоростта си, нарушават хомогенността на пътя. Влияние оказват наличните крайпътни обекти, преминаването през населени места и проектните елементи на пътя. На много места по света проблемът с хомогенността е решен до голяма степен с разделяне на пътищата по предназначение. Най-често те се делят на пътища за достъп, разпределителни и транзитни пътища.
Другата голяма тема – "Крайпътни пространства", дава отговор на въпросите къде и как могат да се разполагат пътните знаци, сигнализацията и озеленяването. Обект на изследване от студентите ще бъдат също бензиностанциите и крайпътните заведения.
Препоръките на специалистите към младите студенти са при разработване на задачата да гледат на пътя не като проектанти, а като водачи.
Ментори: 1. Инж. Павел Диковски, Българска браншова камара "Пътища" 2. Инж. Николай Иванов, Сдружение "Българска браншова асоциация пътна безопасност" |
Участници: 1. Пламен Красимиров Славчев - УАСГ, специалност "Транспортно строителство" - втори курс 2. Мила Стойчева Цанова - УАСГ, специалност "Транспортно строителство" - втори курс 3. Мартин Николаев Кътов - ВТУ "Тодор Каблешков", специалност "Транспортно строителство" - трети курс 4. Мануел Неделчев Неделчев - ВТУ "Тодор Каблешков", специалност "Транспортно строителство" - трети курс |
Блиц участници:
1. Какво Ви насочи към конкретната тема? Пламен Красимиров Славчев: Мила Стойчева Цанова: Мануел Неделчев Неделчев: 2. Какво е впечатлението Ви от провежданите срещи и мероприятия? Пламен Красимиров Славчев: Мануел Неделчев Неделчев: |