Градът на бъдещето е "висок"
В представите на хората градът на бъдещето е "висок град". Причина за тази нагласа е тенденцията за пренаселване на градовете. Към момента високите сгради играят роля на актьори в градския пейзаж и оформят силуета на града. От гледна точка на архитектурата арх. Ангел Захариев, ментор на темата, разделя условно сградите на 7 типа - Global – Local, High – tech, Monolithic, Kinetic, Scenographic, Mediatic, Ecological, като за всеки от тях даде на студентите конкретни примери от световната практика и представи някои градове с типичен силует, доминиран от емблематичните високи сгради – Ню Йорк, Париж, Франкфурт, Лондон, Москва, Мадрид, Милано, Хага, Ротердам, Варшава и Истанбул.
Участниците по темата "Високите сгради" в "Академия Градът" се срещнаха с менторите арх. Ангел Захариев ("А и А Архитекти") и инж.Тодор Димитров (Алу Кьониг Щал) в офиса на Алу Кьониг Щал, където арх. Захариев изнесе задълбочена лекция за архитектурата на високите сгради. В неговата презентация бяха разгледани различни аспекти при планиране, проектиране, конструктивно и функционално решение на такъв тип сгради. Специално внимание беше обърнато на специфични за високото строителство особености - вертикали комуникации, стремеж към олекотяване на конструкцията, пожарозащита, вентилация, фасадни решения и възможности на околната инфраструктура.
Предстои участниците да проучат световни и български високи сгради и да се запознаят с видовете фасадни системи, техните характеристики и начините за монтаж.
Адаптивни фасади и биоклиматичен дизайн
"Биоклиматичен дизайн означава да придаваме на сградата способността да се възползва от естествените природни явления и ресурси за осигуряване на комфортно обитаване, като намаляваме използването на изкуствена енергия до минимум", обясни инж. Тодор Димитров, ръководител на техническия отдел на Алу Кьониг Щал, на участниците по тема "Високите сгради" в Академия Градът. В специална лекция, представяща характерните особености на различните видове фасади, техните предимства и приложимост, инж. Димитров обърна внимание на основните концепции на биоклиматичната архитектура. Принципите на този вид архитектура могат да бъдат постигнати с фасадното решение, що се касае до пасивен соларен дизайн, естествена вентилация, засенчване, използване на естествена светлина и нощно охлаждане. |
Ментори
1. Арх. Ангел Захариев, "А и А Архитекти" ООД |
Участници
1. Весела Милкова Веселинова - УАСГ, специалност "Строителство на сгради и съоръжения" - пети курс |