25% от проверените над 3600 сгради на учебни заведения нарушават ЗУТ
Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) представи днес обобщен анализ от проверката на състоянието на сградния фонд на 3606 държавни и общински училища и детски градин. Проверката, провела се през м. Февруари е на сгради, при които са установени над 900 нарушения на Закона за устройство на територията.
В съвместните проверки са участвали и представители на Регионалните здравни инспекции (РЗИ) и Областните дирекции на "Пожарна безопасност и защита на населението" (ОД ПБЗН)., които са направили проверрка за допуснати нарушения на правилата и нормативите по пожарна безопасност, в т. ч. наличие на утвърдени план-схеми за евакуация на служителите и учениците в обектите, при възникване на бедствени и аварийни ситуации.
Извършени са огледи за наличието на видими изменения в конструкцията на сградите и носещите конструктивни елементи.
При проверките са установени 903 нарушения на разпоредбите на Закона за устройство на територията /ЗУТ/, 216 на санитарно-хигиенните норми и 690 на нормите за пожарна безопасност.
Нарушенията по ЗУТ най-често се изразяват в наличие на пукнатини по стени и плочи, пропадания, провисвания на козирки или плочи и течове вследствие нарушаване на хидроизолацията на покривите на съответните сгради.
Фрапиращ пример за нарушена цялост на сградите са спортното училище "Васил Левски" в Пловдив , където училищната сграда има видими пропуквания и пропадания-работеща фуга между двата корпуса по цялата височина на сградата. Друго сериозно нарушение е установено при детска градина "Детско царство" в ж.к. "Дружба 1", където армировката по терасите на втори етаж и по перголата над входа на сградата е с частично липсващо бетонно покритие и наличие на корозия.
Видими пукнатини съществуват в 12-то и 148-мо СОУ, както и във Френската гимназия в София, детски зеведения във Велинград и Варна.
Някои от проверяваните сгради са с нарушена покривна конструкция, която се нуждае от ремонт. В други случаи, на проверяващите не са представени документи за извършени преустройства.
При проверките е констатирано и наличие на неизползваеми сгради и такива в лошо състояние, които представляват опасност и могат да доведат до възникване на аварии и да застрашат здравето и живота на техните обитатели.
В никое от училищата и детските градини обаче, не са констатирани проблеми, които да застрашават сигурността на децата и да налагат затварянето на сградите, уточняват от Министерството на инвестиционната проектиране, под чието ръководство е ДНСК.
Подробният отчет на началника на ДНСК арх. Николай Христов и обобщените данни от проверките на институциите са публикувани прикачените файлове.