225 проекта се изпълняват по програма "Околна среда"

По оперативна програма "Околна среда" се изпълняват 225 проекта. Успешно са изпълнени 141 проекта с усвоени 199 млн. лв.
Към 13 декември 2013 г. по програмата са сключени договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на 5.668 млрд. лв., или 160% от общия размер на средствата.
Плащанията по вече сключените договори са в размер на близо 1.496 млн. лева, или близо 43% от общия ресурс на програмата.
Сектор "Води"
Приоритетна ос 1: "Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води и подобряване на качеството на атмосферния въздух."
Към 13 декември 2013 г. общият размер на договорените средства по приоритетната ос възлиза на близо 4.349 млрд. лв. (около 174% от средствата за сектора).
Изплатени са близо 1.186 млрд. лв. (около 48% от средствата за сектора).
По приоритетната ос се изпълняват 130 договора
за безвъзмездна финансова помощ (16 за техническа помощ, 15 за изграждане на ВиК инфраструктура, 26 за подготовка и изграждане на ВиК инфраструктура, 63 за изграждане на ВиК инфраструктура, 1 проект за укрепване на капацитета на структурите, ангажирани в процеса на реформиране на ВиК сектора, 4 проекта за разработване на планове за управление на риска от наводнения, 1 проект за повишаване капацитета на териториалните структури на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - МВР, за реакция при наводнения, 1 проект за Система за защита на водите на река Дунав от нефтени разливи и контрол върху дейностите по изземване на наносни отложения и 3 проекта за подобряване качеството на атмосферния въздух чрез осигуряване на екологични превозни средства на градския транспорт).
Изградени и реконструирани са канализационна мрежа с дължина 151 км
и водопроводна мрежа с дължина 81 км. В резултат на това близо 229 800 жители се ползват от реконструирана и рехабилитирана ВиК мрежа, а отпадъчните води на 155 000 жители са присъединени към пречиствателни съоръжения.
Изградени са 8 пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ)
– Троян, Хисаря, Вършец, Руен, Провадия, Сопот, Лозница и Пирдоп, които обслужват 74 169 жители и пречистват 77 243 куб. м отпадни води на ден.
Успешно са приключени всички проектни дейности и са извършени окончателни плащания по 94 договора по процедурата за техническа помощ за подготовка на инвестиционни проекти. Общата усвоена безвъзмездна финансова помощ по тези проекти възлиза на близо 62.7 млн. лв.
По процедурата за инфраструктура са приключили 10 договора за БФП на общините Бургас (кв. Долно Езерово), Вълчи дол, Вършец, Главиница, Каварна, Перник, Попово, Приморско, Столичната община и Хисаря с общ размер на усвоена безвъзмездна финансова помощ от 106 млн. лв.
По процедура № BG161PO005/10/1.11/03/19 "Подготовка и изпълнение на проекти за подобряване и развитие на инфраструктура за питейни и отпадъчни води в агломерации над 10 000 е.ж.
в изпълнение са 26 проекта на общините – Айтос, Балчик (кк Албена), Балчик (за града), Бургас (кв. "Меден рудник"), Бургас (кв. Сарафово), Варна (кк Златни пясъци), Гълъбово, Дряново, Дулово, Елин Пелин, Елхово, Ихтиман, Каварна, Кюстендил, Левски, Нова Загора, Пазарджик, Попово, Приморско (Китен), Радомир, Разград, Разлог, Сандански, Смолян, Столична, Тутракан и Чирпан на обща стойност 918 млн. лв.
По процедура BG161PO005/10/1.11/02/16 за "Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в агломерации над 10 000 е.ж."
до 20 февруари 2012 г. са подадени общо 85 проектни предложения. В процес на изпълнение са 63 договора за БФП с общините Аксаково, Банско, Белене, Благоевград, Ботевград, Бургас (Горно Езерово), Бургас (Банево, Ветрен и Минерални бани), Бяла (Варна), Бяла (Русе), Бяла Слатина, Варна, Велики Преслав, Видин, Димитровград, Етрополе, Исперих, Казанлък, Карлово, Кнежа, Козлодуй, Костинброд, Кричим, Кубрат, Кърджали, Ловеч, Луковит, Мездра, Момчилград, Монтана, Несебър, Нови Пазар, Павликени, Панагюрище, Петрич, Пещера, Пирдоп, Поморие, Провадия, Първомай, Раднево, Раковски, Свиленград, Свищов, Севлиево, Септември, Силистра, Сливен, Созопол, Сопот, Стара Загора, Средец, Стамболийски, Столична община (Банкя), Столичната община (Суходол), Столичната община (Владайски колектор), Столичната община (Сливница), Тервел, Троян, Трявна, Хисаря, Шумен, Червен Бряг и Ямбол на стойност 2.280 млрд. лв.
Изпратени за оценка в ЕК са и проектите на Добрич – фаза I, Асеновград и Пловдив.
В рамките на приоритетната ос се изпълняват 2 големи проекта - "Интегриран проект за водния цикъл на гр. Враца" и "Интегриран проект за водния цикъл на гр. Габрово", на обща стойност близо 241 млн. лева.
Изпълнен е проектът на Басейнова дирекция - Благоевград, за разработване на планове за управление на речните басейни.
Към 13 декември 2013 г. са пуснати в експлоатация 23 обекта в 16 общини:
Приморско, Сопот, Белослав, Благоевград, Вълчи Дол, Хисаря, Бургас, Столичната община, Казанлък, Каварна, Троян, Перник, Главиница, Попово, Лозница и Руен.
Очаква се до края на 2015 г. да бъдат изградени или реконструирани над 1925 км канализационна инфраструктура, над 1367 км водопроводна инфраструктура и 61 пречиствателни станции, отговарящи на европейските изисквания. Изградените съоръжения ще обхванат 2.5 млн. жители.
Сектор "Отпадъци"
По приоритетна ос 2: "Подобряване и развитие на инфраструктурата за третиране на отпадъци."
Към 13 декември 2013 г. общият размер на договорените средства по приоритетната ос възлиза на 837 млн. лв. (или близо 117% от бюджетна на ос 2). Изплатени са около 180 млн. лв. (над 25% от бюджета на ос 2).
По приоритетната ос се изпълняват 24 договора на стойност 826 млн. лв.
- 4 договора за техническа помощ, 19 договорa за изграждане на регионални системи за управление на отпадъците в Аксаково (Варна), Борово (Бяла), Ботевград, Бургас, Видин, Габрово, Добрич, Луковит, Малко Търново, Никопол, Панагюрище, Перник, Плевен, Разлог, Самоков (Костенец), Столичната община, Стара Загора, Хасково и Ямбол и 1 договор за изпълнение на дейности по закриване и рекултивиране на общински депа за битови отпадъци, които не отговарят на нормативните изисквания.
Успешно изпълнени са 24 проекта по процедурата за техническа помощ за подготовка на инвестиционни проекти. Общата усвоена БФП по тези проекти възлиза на 10.2 млн. лв.
На 19 декември 2012 г. Европейската комисия одобри и втора фаза на проекта "Изграждане на интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столичната община", в рамките на която се предвижда изграждането на завода за механично-биологично третиране на отпадъците като дълготрайно решение за управлението на битовите отпадъци на София. Стойността на тази фаза на проекта е около 200 млн. лв.
Приключени са дейностите по изграждането на две депа - в Ботевград и София, които ще обслужват население от над 1.6 млн. жители, ще бъдат с общ обем над 3 млн. куб.м, капацитет за депониране над 170 хил. т годишно и над 70% от отпадъците ще бъдат оползотворени.