Законът за публично-частното партньорство одобрен за преработка
Проектозаконът за публично частното-партньорство (ПЧП) беше одобрен в парламента с решението да се пренапише почти изцяло между двете четения.
Част от текстовете му бяха подложени на остри критики и от опозицията, и от представители на мнозинството.
Вносител на одобрения от правителството проектът е финансовото министерство, където е специализираното звено за ПЧП в България.
Изказалите се депутати бяха единодушни, че документът има достойнства, но е юридически неиздържан и противоречи или най-малко не е ясно как се съгласува с множество други закони.
В резултат става неясно в какви случаи е приложимо публично-частното партньорство и в какви концесията или обществената поръчка.
Най-много вълнения предизвикаха текстовете, с които се променя законът за концесиите. И по-специално този, който предвижда сключени концесионни договори да могат да се изменят или допълват, когато "поради непредвидени обстоятелства е станало необходимо възлагането на концесионера на допълнително строителство, което не е включено в концесионния договор".
На практика това означава узаконяването на случаите, в които концесионерът е надвишил обхвата на строителството с още 50 на сто от позволеното, беше основната критика от парламентарната трибуна.
Липсва и пояснение за характера на "непредвидените обстоятелства", с които се мотивира промяната.
Още по темата четете в Капитал Daily.