700 млрд. евро ще пазят ЕС от финансова криза
По време на среща на върха снощи Европейският съюз съгласува финансовите параметри на постоянния Европейски стабилизационен механизъм (ЕСМ).
"Общите активи на ЕСМ бяха утвърдени в размер на 700 милиарда евро, а непосредственият кредитен капитал ще съставлява 500 милиарда евро", обясни президентът на ЕС Херман ван Ромпой.
"Частта от ЕСМ, която ще бъде под формата на налични пари, ще достигне 80 милиарда евро. Първите средства от тази част ще започнат да постъпват от юли 2013 г. и ще бъдат внасяни в продължение на пет години на ежегодни траншове", отбеляза той.
ЕСМ има за цел да осигури стабилността на финансовите основи на еврозоната. Той ще замести съществуващия в момента временен стабилизационен фонд на ЕС, чиито финансови активи достигат 440 милиарда евро.
Ромпой заяви също, че възможното преразглеждане на условията на финансовата помощ, предоставена на Ирландия, ще се обсъжда след провеждане на тест за устойчивост на ирландските банки.
По изчисления на министерството на финансите вноската на България в европейския механизъм за стабилност би била 300 милиона евро за 12-годишен преходен период след присъединяването на страната към еврозоната и тя би трябвало да бъде направена на пет равни вноски, съобщи пред български журналисти в Брюксел заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева.
Присъединяването към този общ пакт е изключително важно, тъй като той определя четири общоевропейски цели - засилване на конкурентоспособността, заетостта и растежа, както и фискална устойчивост, отбеляза Пенчева.
При преговорите се изразяват националните позиции, ние не приемаме всичко и изказахме възражения на работно ниво, особено в областта на координацията на данъчната политика, тъй като искаме да запазим нашата тенденция на стабилност, предсказуемост и ниски данъци, допълни Пенчева.
В пакта е заложено обсъждане на общата корпоративна данъчна основа, където и в бъдеще ще изказваме нашата национална позиция, добави тя. Ангажиментът за устойчивост на публичните финанси и структурните реформи е наш национален ангажимент, посочи финансовият заместник-министър.
Пенчева допълни, че пактът за финансова стабилност, предлаган от финансовото министерство, е национален отговор, който дори е по-амбициозен, за запазване стабилността на нашата страна.
Заместник-министърът отбеляза, че на заседанието на Европейския съвет е приета разширена европейска координация и е посочена необходимостта от по-активна фискална консолидация на европейско ниво.
Приемането на пакта "Евро плюс" осигурява благоразумна икономическа политика, посочи тя. Българското правителство поддържа тази благоразумна политика вече една година, затова днес България в тази ситуация е една от най-стабилните и устойчиви държави, коментира Пенчева, цитирана от БТА.
Друг важен инструмент за гарантиране на стабилността и икономическия растеж са националните програми за реформи, които в момента се подготвят. Имаме готовност в средата на април да представим на Европейската комисия тези програми, посочи Пенчева. По нейните думи днес България става член на разширена и нова Европа.