Метрото застрашава минералния извор пред Централна баня, твърди експерт

Софийска община и столичният метрополитен са направили всичко необходимо, за да се опази минералният извор пред Софийската централна баня и да се изгради метрото.
Това увери в предаването "Кой говори" на Дарик радио главният архитект на София Петър Диков в отговор на опасенията относто съдбата на минералния извор, изразени от председателя на Управителния съвет на Българската асоциация по подземни води доц. инж. Павел Пенчев.
"Притесненията ни са ясни от хидрогеоложка гледна точка. Буди сериознo безпокойство у нас това, че само на 30 метра от каптажа на софийския централен извор ще премине и вече се строи станция номер осем и в непосредствена близост ще минава самото трасе на бъдещия метрополитен", заяви Павел Пенчев.
Той обясни, че това е възходящ тип термоминерален извор, който е много уязвим към въздействия в непосредствена близост. По думите на инж. Пенчев може да бъде засегнато количеството на водата, но по-опасното е да се наруши нейното качество.
Всяка строителна дейност в непосредствена близост може да доведе до повреда на каптажното съоръжение. Може да се получи привличане на замърсени канални води, които са от горната част на водоносния хоризонт в самия каптаж, категоричен е той.
Главният архитект на София от своя страна пое ангажимент да настоява веднага да се започне специално следене на микробиологията на водата, за да бъдат гражданите сигурни в качествата на това, което пият.
Още днес ще бъдат направени необходимите действия, каза Диков и категорично подчерта, че общината и столичният метрополитен са направили всичко необходимо, за да бъде опазен изворът и метрото да бъде изградено.
Той обаче призова всички специалисти, които имат някакви съмнения въз основа на експертизи, да споделят своите опасения.
Ако имаше друга възможност трасето на метрото щеше да мине от другаде, каза още Петър Диков, визирайки промените в проекта на метротунела, които се наложиха при разкриването на археологията при Ларгото.
Българска асоциация по подземни води не е против метрото, но искаме да се запази изворът, заяви Павел Пенчев.
Той призова максимално бързо да се създаде комисия в представители на асоциацията, която да прегледа каптажа на водопроводните тръби, на кратерното отделение и състоянието на резервния сондаж на минералния извор.
По думите на експерта не е направено изследване какво ще е влиянието на вибрациите при преминаването на влаковете върху качествата на водата, микробиологичния й състав или температурата й.
От своя страна главният архитект заяви, че при подобни минерални извори, които се намират изцяло в града, където има изградена канализация и подземна инфраструктура, контролът е задържитлен и се прави непрекъснато.
Той съобщи, че в момента комисия на Столичния общински съвет гледа предложение на общински съветници за създаване на звено в Столична община, което да контролира и поддържа всички подземни минерални води на територията на София.