Иво Прокопиев, председател на КРИБ: Трябва да се обмисли и емитирането на държавен дълг

Два са основните процеси при изпълнението на приходната част от бюджета. Това казва в интервю за вестник "Дневник" Иво Прокопиев, председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Възстановяване на световната икономика, в частност на европейския пазар, ще съживи износа, но ще мине време, докато този тренд повлияе върху спада на вътрешното търсене. Защото според различни прогнози спадът през 2010 ще бъде между 3.5% и 5%, което създава проблема с по-малка приходна част и по-голям дефицит, посочва Прокопиев.
По думите му тези две тенденции - едната позитивна, другата негативна, са в противовес и затова прогнозите за растеж са около нулата. Напълно е възможно да сме както на положителна територия, така и на отрицателна в зависимост, коя от двете тенденции ще надделее.
Конкретно за бюджетния дефицит, като всяко салдо има няколко начина да се управлява - по-големи приходи или по-малки разходи. И в двете посоки определено има какво да се направи.
Повишаване на данъците е трети вариант, крайно нежелателен, защото би увредил дългосрочно конкурентоспособността на икономиката. Преди това трябва да изчерпим другите възможности, които са реални и не са малки като обем. Част от тях са доста лесни да бъдат направени, посочва Прокопиев.
Искрено вярвам, че идеята за повишаване на здравните осигуровки с 2% ще отпадне и ще бъде заменена с алтернативната идея държавните служители както всички останали сами да си плащат здравната осигуровка.
Сега е моментът да се решат всички несправедливости в публичната сфера и тя да се оптимизира решително. Такъв процес наблюдаваме дори в най-консервативните и социално чувствителни държави в Европа.
Запитан дали е реалистичто провеждането на толкова мащабна приватизация, която би могла да осигури приходи между половин и един милиард лева, председателят на КРИБ посочва, че тези пари могат да дойдат само от миноритарните пакети в енергетиката.
Аз смятам, че е необходимо да се използват и нормалните инструменти за финансиране на бюджетен дефицит - емитиране на външен и вътрешен дълг. Това може да се направи и не в страшни или фатални размери - 1-2% от БВП е абсолютно нормално.
По-краткосрочни емисии могат да се правят на вътрешния пазар и да се подготви излизане с по-голяма емисия еврооблигации на международните пазари след решението за ERM2, коментира Иво Прокопиев.
Цялото интервю с председателя на КРИБ Иво Прокопиев четете във вестник "Дневник".