Сметната палата: Има данни за престъпление в управлението на АПИ

Има данни за наличие на престъпление, показва одитът, извършен от Сметната палата на финансовото управление на бюджета и имуществото на Агенция "Пътна инфраструктура" за периода от началото на 2008 г. до 30 юни 2009 г.
Досега АПИ е изплатила около 90 млн. лв. от задълженията си, до края на седмицата ще бъдат изплатени още около 25 млн. лв. и ще й останат задължения в размер на около 67-68 млн. лв., съобщи финансовият директор на АПИ Димитър Петков. Председателят на Управителния съвет на АПИ Божидар Йотов каза, че в управлението на агенцията са настъпили значителни промени с оглед подобряванена дейността й. Възложител на обществени поръчки в агенцията вече е УС, тоест колективен орган, няма еднолично вземане на решения за започване на обществена поръчка, обясни Йотов. По препоръка на Сметната палата сме направили регистър на обществените поръчки, каза Божидар Йотов. Изготвят се и нови вътрешни правила за работа в агенцията, каза той. Отстранени от длъжност са някои от директорите и някои от участниците в комисии, назначили сме и служебни проверки, каза Йотов. |
Това обяви председателят на Сметната палата Валери Найденов, който представи резултатите от одита на съвместно заседание на парламентарните комисии по бюджет и финанси, по регионално развитие и благоустройство и комисията по транспорт.
Проверката на палатата обхваща и процедурите по възлагане на обществени поръчки за същия период.
При оценката на законосъобразността на процедурите за възлагане на обществени поръчки е определена извадка от 72 процента от общия брой на извършените процедури. За да се установи реалното изпълнение на предмета на договорите са направени и 71 проверки на обекти.
Като резултат от направения одит Сметната палата прави извод, че липсва планиране на дейността на агенцията и са налице лоши управленски практики.
Планирането на обществените поръчки не е съобразено с наличния финансов ресурс, в резултат на което през 2007 г. и 2008 г. са прекратявани процедури поради липса на средства. При процедурите за обществени поръчки преобладават случаи на извършване на процедури по договаряния без основания за това, както и на процедури за избор на изпълнител, извършени фиктивно, след като договорите вече са били възложени, показва одитът на палатата.
Общо 40 обекта, по които има извършени разходи, са били спрени през одитирания период, посочи председателят на Сметната палата.
Част от обектите са спирани без оформяне на задължителния Акт 10. От спираните обекти има и с "висок момент на изпълнение" - един от обектите е бил изпълнен 80 на сто, а други четири - над 90 процента, сочат данните.
Към края на 2008 г. просрочените задължения са 101.6 млн. лева, като с най-голям дял са тези по договори за извършване на текущ ремонт - 96.6 млн. лева. Към средата на 2009 г. просрочените задължения по счетоводни данни са намалели до 22.8 млн. лв.
Към ноември 2009 г. за извършени строителни работи по сертификати и фактури не е извършено плащане за 154.7 млн. лева.
Приети са сертификати, по които не са издадени фактури за 25.2 млн. лева, тоестобщият размер на задълженията на агенцията е 179.9 млн. лева, показва одитът на Сметната палата.
Одитният доклад е даден на прокуратурата, добави Димитров.