Компании от САЩ и Европа се интересуват от строителството на новите блокове в АЕЦ "Козлодуй"

Седми и осми блок са едно примамливо бъдеще за централата, защото става дума за възможност да се построят като заместваща мощност на спрените първи четири блока. Съществуващата инфраструктура може да бъде използвана за новите блокове.
Ако тя стои неизползваема и се амортизира, от това ще загуби Българският енергиен холдинг като наш собственик. Това заявява в интервю за вестник "Дневник" изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов, по повод възможността за изграждане на нови блокове на площадката на централата.
Ако може да се намери реализация на тези обекти в бъдещото дружество, това ще бъде една много добра инвестиция. Трябва да се отчете и наличието на специалисти в АЕЦ "Козлодуй", които ще могат да работят на новите блокове.
По думите на Ангелов на площадката може да се мисли за изграждането на един или два блока с мощност от 800 до 1000 мВт. Въпрос на следващ анализ е да уточни вариантът, по които те ще се изграждат. Идеята е новият проект да се реализира с американски и/или европейски доставчици, което ще ни даде възможност за разнообразяване.
Обмисля се възможност за строителството на т. нар. водно-водни реактори, защото такъв проект са досега действащите, усвоени са като технология в централата. Има европейски и американски реактори от последни поколения, които имат висока степен на безопасност.
Според испанската компания "Ибердрола", която заедно с АЕЦ "Козлодуй" направи анализа за възможността за изграждането на заместваща мощност, един реактор ще струва около 2 млрд. евро. Нашата инфраструктура се оценява на около 1.5 млрд. евро, с която ние ще се включим в проекта, посочва Ангелов.
В проучването ще се отчете като предимство и наличието на необходимите връзки за пренос, включително и в региона.
Пълното интервю с Димитър Ангелов четете във вестник "Дневник".