Енергетиката е основният замърсител на въздуха, сочи Националният доклад за околната среда
Министерският съвет прие Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда през 2007 г., съобщи правителствената информационна служба.
Целта на документа е да информира Народното събрание, институциите и обществеността за екологичната обстановка, тенденциите и динамиката на промените в околната среда, извършените законодателни, административни и инвестиционни мерки и приоритетните области в националната екологична политика.
Докладът е разработен от междуведомствена група експерти, като данните, предоставени от тях, са свързани с развитието на секторите енергетика, индустрия, селско стопанство и транспорт през периода 2000-2007 г. по отношение на емисиите на вредни вещества във въздуха, водите и почвите, генерираните отпадъци, потреблението на енергия и природни ресурси, нарушени терени, шумови и йонизиращи въздействия.
Част от анализите в доклада показват, че най-силно влияние върху околната среда оказват енергетиката, преработващата, добивната промишленост, транспортът и селското стопанство.
През 2007 г. потреблението на ядрена енергия намалява, докато това на въглищата бележи ръст от 11.3 на сто спрямо 2006 г. Делът на възобновяемите енергийни източници също е намалял в сравнение с този през предходната година.
Енергетиката е основният замърсител на въздуха. През 2007 г. от нея са емитирани 11 900 тона фини прахови частици, което е 73 на сто от националните емисии. Нарастването на транспортната активност и на броя на автомобилите води до увеличена консумация на горива и, съответно - повече вредни вещества в атмосферния въздух. Селското стопанство оказва значителен натиск върху природните ресурси чрез високата консумация на вода и използваните химически и минерални торове.
Въпреки че през 2007 г. нивата на емисиите на азотни оксиди, амоняк и неметанови летливи органични съединения и серен диоксид в атмосферата са по-ниски от записаните ангажименти на страната за 2010 г. по Директива 2001/81/ЕО, България няма да може да постигне целите си по Националната програма за ограничаване на общите емисии на серен диоксид, азотни оксиди, летливи органични съединения и амоняк, които са част от договора по присъединяването ни към ЕС, пише в доклада.
Много водни екосистеми в страната ни все още са под риск, заради изпусканите емисии във водите. Почвите в страната са в добро екологично състояние.
Не се наблюдават изменения в радиационния статус в 30-километровата зона на АЕЦ "Козлодуй".
Нараства обаче шумовото натоварване в големите градове и броят на пунктовете с наднормени нива на шума в диапазони 68-72 децибела и 73-77 децибела.
За периода 2000-2007 г. се наблюдава тенденция за намаляване на битовите отпадъци: от 518 кг за жител - през 2000 г., на 469 кг за жител - през 2007 година.