RWE се оттегля от АЕЦ "Белене"
Германският партньор на НЕК в проекта за втората атомна централа "Белене" - RWE, официално е уведомила Български енергиен холдинг (БЕХ) за намерението си да се оттегли от проекта.
Българската страна е получила днес писмо от RWE с отказ за участие в проекта като двата основни мотива са - финансовата криза и непостигането на два от етапите на проекта - подписването на окончателния договор с изпълнителя и финансовото структуриране на проекта, информира БТА.
Припомняме, стратегическият инвеститор неколкократно обмисляше възможността да излезе от проекта, като остави окончателното решение за след парламентарните избори в Германия, които се проведоха в края на септември.
За отказа си RWE няма да плаща неустойки на България, съобщи на пресконференция изпълнителният директор на БЕХ Галя Тошева.
Предстои да се водят разговори с изпълнителя "Атомстройекспорт" и от тях ще стане ясно дали ще трябва България да плаща неустойки на руската компания, обясни тя и посочи, че временното отлагане на работата по проекта е поради новата ситуация, възникнала с отказа на RWE.
Тошева изрази надежда, че "Атомстройекспорт" ще прояви разбиране към българската страна.
Ние сме поставени в нова ситуация и имаме възможност да преосмислим и преструктурираме проекта, да го поставим на нова основа, каза Тошева. Всичко това ще отнеме около година и половина, добави тя.
По думите й в момента се изготвят критерии за избор на консултант, с чиято помощ да бъде направено ново финансово структуриране на проекта.
Заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова коментира, че отказът на RWE да участва в никакъв случай не бива да се разглежда като провал на проекта за нова ядрена централа.
Времето, в което ще се прави ново преструктуриране на проекта, ще се използва за дейности по лицензиране и одобряване на техническия проект от Агенцията за ядрено регулиране, посочи Тошева.
Тя добави, че в писмото си RWE са дали висока оценка за техническия проект и избор на площадка на централата.
Галя Тошева уточни, че засега нито един договор с останалите участници в проекта АЕЦ "Белене" не е прекратен, но предстоят да се водят разговори както с "Атомстройекспорт", така и с консултантите "Делойт", "Уорли Парсънс" и с БНП "Париба" като структуриращата банка.
Към момента проектът за АЕЦ "Белене" е във фаза на подготовка, одобрен е идейният проект, въз основа на което е издадено разрешително за строеж от МРРБ, техническият проект е предаден за одобрение в Агенцията за ядрено регулиране.
Площадката е разчистена от съществуващото оборудване, което няма да бъде използвано за новата централа. Разработен и одобрен е доклад по ОВОС, като проектът е получил и сертификат за съответствие с изискванията на европейските оператори на АЕЦ и положително становище от Европейската комисия.
По данни на Министерството на икономиката и енергетиката от юли НЕК е похарчила 77.8 млн. евро за демонтаж и разчистване на площадката на АЕЦ "Белене".
Анексът допълнение, който се отнася до дейностите и плащанията за демонтаж на съществуващите строителни конструкции и подготовка на площадката за новото строителство, е подписан между НЕК и "Атомстройекспорт" на 10 юни 2008 г., като част от споразумението от 29 ноември 2006 г. за изграждане на АЕЦ "Белене".
Допълнителният анекс е влязъл в сила от 31 юли 2008 г. с откриването на строителната площадка на АЕЦ "Белене", като общата му стойност е 109 004 179 евро.
Към края на юни 2009 г. са извършени демонтаж на съществуващите стоманобетонни строителни конструкции - 126 678 куб. м (общ обем 150 298 куб. м), което е 84 на сто изпълнение на дейностите, демонтаж на съществуващите метални конструкции - 6755.41 куб. м (общ обем 8760 куб. м) - 77 на сто изпълнение.
Извършени са и изкопни работи - 85 580 куб. м/общ обем: 150 923 куб. м/ или 57 на сто изпълнение.
По данни на бившето Министерството на икономиката и енергетиката общо разходите по проекта АЕЦ "Белене" към 15 юли 2009 г. са 430 446 915 евро.
За разработка на техническия проект са похарчени 161 148 071 евро, за демонтаж и разчистване на строителната площадка - 77 847 351 евро.
Разходите за поръчка на оборудване с дълъг срок на производство са 89 409 322 евро, за консултанти и инженер - "Уорли Парсънс", "Делойт", "Париба" - 90 126 024 евро, а за БНП "Париба" заем и лихви са 11 916 148 евро.