На европейското дъно по жизнен стандарт

България продължава да крета на опашката в Европа по стандарт на живот, като за покупката на основни продукти един български гражданин трябва да се труди поне три пъти повече в сравнение с жител в Западна Европа.
Този тъжен, но неизненадващ извод прави в тазгодишния си глобален доклад "Цени и доходи" швейцарската инвестиционна банка UBS.
И бруто, и нето София е на дъното в ЕС, като по този измерител е по-близо до държави като Колумбия примерно. Като цяло пък източноевропейците получават три и повече пъти по-малко от западноевропейските си колеги, при условие че разликата в цените е чувствително по-малка.
Изследването на банката обхваща общо 73 града в света, като в него е използвана единна кошница от 122 стоки и услуги, характерни за начина на живот на западноевропейците .
За по-коректно изчисление на покупателната способност на парите в отделните градове абстрактната кошница е заменена с три масови продукта, които имат и приблизително еднакво качество по целия свят - сандвичът "Биг Мак", хлябът и оризът.
Новото в кошницата на UBS е смяната на електрическата ютия за гладене с популярното през последните години и у нас устройство за слушане на музика на Apple - iPod. Оказва се, че българите могат да си го позволят в много по-малка степен в сравнение с живеещите в развитите страни от ЕС.
В България са нужни две седмици (при 8-часов работен ден), за да се заработи покупката на такова устройство, докато в западноевропейските градове хората могат да си го позволят срещу един до два дни труд.
Единствената добра новина за софиянци е, че са по-платежоспособни от хората в някои градове в Азия, Южна Америка и Африка като Джакарта, Лима, Мумбай и столицата на Кения Найроби.
Най-скъпите градове в света са Осло, Цюрих, Копенхаген и Женева, показва докладът на UBS. Все още най-скъпо платените служители в света са швейцарците, следвани от датчаните и американците.
Подробности четете във вестник "Дневник".