Необработваемите земи да се използват за производство на биогорива, предлагат експерти

Трябва да бъде изготвен план за определяне на количеството енергия от отделните видове възобновяеми енергийни източници и да се дадат своеобразни тавани за строителство на нови мощности в отделните сектори на ВЕИ.
Това посочи днес в лекцията си на конференция на тема "Енергетиката в условията на криза" Костадинка Тодорова, директор на дирекция "Енергийна ефективност и опазване на околната среда" в Министерството на икономиката и енергетиката.
Тодорова отбеляза, че мощностите от ВЕИ не трябва да са огромно количество, защото от една страна, ще създадат проблеми в управлението на електроенергийната система, а от друга - ще има големи загуби на енергия при преноса, ако възобновяемите източници бъдат използвани само за производство на електричество.
Докато вятърът може да се използва само за производството на електроенергия, то биомасата много по-ефективно може да се употребява за отопление, каза Тодорова и даде за пример отоплителната централа, ползваща биомаса в Банско, която постига добри резултати при най-ниски цени на енергията.
Възобновяемите енергийни източници трябва да бъдат използвани ефективно; фактът, че можем да инсталираме фотоволтаични панели на къщата си, ни позволява да имаме отопление и в райони, които не са топлофицирани, при това да пестим от сметката за ток, посочи Тодорова.
По думите й в световен мащаб се преосмисля използването на биогорива, за да не бъде нарушен зърненият баланс, но в България около 30 на сто от земите са необработваеми и могат да бъдат използвани за производството на биогорива, без това да застрашава зърнените култури.
Трябва да променим мисленето на хората, да им покажем, че енергийната ефективност е важна за тях, а не само за държавата, заяви директорът в МИЕ. Тодорова отбеляза, че възможности за дейности по енергийната ефективност дават доброволните споразумения между браншовите организации и Агенцията за енергийна ефективност, при които агенцията предоставя методически разработки за енергийна ефективност, както и договорите с гарантиран резултат, предвиждащи изплащане на инвестицията в енергийна ефективност чрез постигането на икономии за определен период.
Димчо Кънев - главен експерт в отдел "Прогнозиране, развитие и научно обслужване" в НЕК, посочи от своя страна, че до 2020 г. България трябва да изгради нови 2000 мегавата мощности от ВЕИ, като основна част от тях най-вероятно ще са вятърни централи.
Така България ще достигне индикативната цел за страната през 2020 г. 16 процента от употребяваната енергия да е от ВЕИ. За последните няколко години този процент варира, тъй като засега основен дял във ВЕИ имат водноелектрическите централи, чието производство зависи от климатичните условия, посочи Кънев. Той съобщи, че в дъждовните години - 2005-2007, производството от ВЕИ е достигнало до 12 процента, докато за 2008 г. то е под 8 на сто.