Започва подготовката на държавните индустриалните зони
Тази седмица се очаква да бъде създадено държавното търговско дружество, което ще контролира инвестициите в индустриалните зони, заложени в правителствената антикризисна програма и стратегията за развитие на износа. Това каза заместник-министърът на икономиката Явор Куюмджиев пред вестник "Строителство Градът".
Дружеството ще действа като строителен предприемач - ще контролира както изграждането и поддръжката на зоните. Ще има също така задължение да подготви информационна кампания, чрез която да рекламира индустриалните обекти в България и чужбина. Желанието на правителството е да улесни чуждестранните и българските инвеститори, като им предложи готови терени за започване на производства.
За създаването на новите индустриални паркове парковете в края на 2008 г. правителството отдели бюджет в размер на 100 млн. лв. С него се планира да бъдат формирани 16 зони през тази година, като първите могат да бъдат пуснати в експлоатация през април-май.
В тази връзка Министерството на икономиката и енергетиката се е обърнало към общините в страната със запитване за подходящи терени, чиито размер да бъде над 500 дка.
Създаването на индустриалните зони е част от експортната политика на страната до 2013 г., която кабинетът одобри на последното си заседание за 2008 г. В нея са заложени различни мерки за повишаване на износа, които трябва да обърнат тенденцията за нарастване на търговския дефицит на България. Изграждането на индустриалните зони се представя и като част от антикризисния план на управляващите, за който са предвидени общо 5.6 млрд. лева.
Идеята е да се замести търсенето там, където е възможно и където има нужда, обясни Куюмджиев. Затова е предвидено в изграждането на индустриалните паркове да участват и български строителни фирми като изпълнители, които ще се подбират по Закона за обществените поръчки. По този начин правителството се надява, че един от най-засегнатите сектори от българската икономика - строителният, ще има възможност да намали загубите си.
Явор Куюмджиев обясни още, че до момента са получени запитвания от чуждестранни инвеститори за инвестиции в размер на 4 млрд. лева. "Вчера се обърна към мен инвеститор, който изяви желание да инвестира 500 млн. лв. във вятърни генератори", добави Куюмджиев.
Основен проблем на фирмите остава кредитирането. През последните месеци ясно се изрази тенденцията за рязко намаляване на фирмените кредити, като дори бяха регистрирани и случаи, в които банките поискаха вече отпуснати средства по-рано от уговорения срок. В тази връзка бяха отпуснати 500 млн. лв. на Българската банка за развитие, чрез които ще бъдат финансирани малките и средните фирми.
Миналата седмица премиерът Сергей Станишев обяви, че вече са отпуснати на търговските банки кредитни линии в размер на 150 млн. лв., които са предвидени именно за бизнеса. Фирмите ще могат да кандидатстват и директно в Банката за развитие, като максималната сума, която могат да получат, е в размер на 1 млн. лв., като държавата ще бъде гарант за връщането им.