Цялостно решение за сигурност, комфорт и енергийна ефективност в спортни съоръжения от Siemens

Г-н Стоянов, какви са основните системи и дейности, в които участва Siemens при изграждане на спортни зали и съоръжения?
- Съвременните спортни съоръжения са много повече от място само за спортни събития. Тенденциите са те да се използват за различни цели и събития и да гарантират сигурност и незабравими преживявания за участниците.
В тази област Siemens има опит с внедряването на своите решения в над 150 мащабни спортни съоръжения, както и в редица по-малки по цял свят, включително и в България (напр. спортна зала "Арена Армеец", гр. София). Компанията предлага цялостно решение за сигурност, комфорт и енергийна ефективност в спортните съоръжения в подкрепа на хората, ангажирани с поддръжката и управлението им, от началната фаза на планиране и строителство до управлението на жизнения цикъл.
Всички системи за безопасност и сигурност - контрол на достъпа, видеонаблюдение, пожароизвестяване и СОТ, могат да бъдат наблюдавани от централизиран контролен център, който да активира камерите в застрашената зона. В случай на извънредна ситуация незабавно се изпращат алармени съобщения на съответния администратор, включващи цялата необходима информация за засегнатата функция или област.
Интелигентните системи за контрол на достъпа дават възможност за бързо влизане през турникетите, като в същото време блокират откраднати или изгубени билети и по този начин предотвратяват влизането на нелегални посетители.
Пожароизвестителните централи на компанията осигуряват лесен и ефективен мониторинг на различни типове пожароизвестители и алармени устройства.
Чрез системата за сградна автоматизация (Building Management System или BMS) на Siemens може да се постигне значително намаляване на консумираната енергия, а като следствие и на разходите. Системата осъществява снабдяване на помещенията със свеж въздух, което е от изключително значение както за спортните събития, така и за всички мащабни мероприятия със струпване на огромен брой хора.
Каква е спецификата, особеностите и задачите за решаване, които трябва да бъдат взети предвид при такъв тип обекти?
- Спортните съоръжения днес имат многофункционална роля. Това означава, че системите и процесите в тях трябва да бъдат наистина гъвкави, за да отговарят на променящите се изисквания. Динамичната реалност в спорта и в организирането на събития, както и постоянно нарастващият риск от атентати означават, че независимо дали се изгражда нов или се обновява/разширява съществуващ стадион, осигуряването на дългосрочна стратегия за сигурността на съоръжението е от решаващо значение. Всичко това увеличава необходимостта от надеждни системи за сигурност и безопасност, които да гарантират безпроблемното протичане на събитията.
Във връзка с това водещите спортни асоциации са разработили стриктни изисквания за устойчивост и опазване на околната среда при изграждането на спортни обекти. Siemens има задълбочена експертиза и дългогодишен опит в предоставянето на екологични решения, които дават на нашите клиенти увереността, че спортното съоръжение функционира ефективно, отговаря на законовите изисквания и в същото време реализира значително намаляване на разходите.
Какви са технологичните решения, които се прилагат в такива случаи?
- Намаляването на оперативните разходите се осъществява чрез прецизно управление на ОВК системите, потреблението на вода и електрическа енергия. BMS прави възможно получаването на сертификат за устойчивост, с който се отличават само сгради, отговарящи на всички екологични стандарти. Софтуерът за сградна автоматизация Desigo на Siemens отговаря на изискванията на тези стандарти, тъй като дава възможност за пълна интеграция между всички системи към контролния център и позволява достъп и управление на множество системи централизирано - само от един монитор.
Правилната стратегия за безопасност винаги предполага свързаност между всички технически системи в сградата. За да се осигури навременна реакция, от изключително значение са своевременното известяване и точното локализиране на опасността. При пожароизвестяването това се постига чрез адресируеми системи с т.нар. разпределена интелигентност. В този случай решението за възникнала опасност се взема не само от централното съоръжение, но и от периферните сензори и устройства, разпределени във всички части на сградата. В случай на евакуация се изпълняват предварително зададени сценарии - първо се евакуират най-засегнатите зони, след което и всички останали. По този начин се избягват паниката и негативните последствия от нея. При осъществяване на свързаност между системите за ОВК и безопасност се осигурява подаването на свеж въздух в областите за евакуация и своевременно "изсмукване" на дима от засегнатите от пожар зони. Системите за видеонаблюдение в спортните зали допринасят не само за повишаване на сигурността, но също така в случай на опасност дадена зона автоматично се визуализира, като по този начин се осигурява навременна реакция.
Какво обхваща системата за сградна автоматизация?
- Основната част от системата за управление се изгражда на база DDC свободно програмируеми контролери и мениджмънт станция от ново поколение Desigo. Обикновено при мащабни спортни зали системата за управление се разработва и осъществява в йерархичен вид, който включва операторска станция за обслужване на интегрираните системи, ниво автоматизация и полева автоматика.
Климатизацията и осветлението на сградата са основен фокус за намаляване на разходите; при тях абсолютно всички процеси могат да се автоматизират и оптимизират - производство, дистрибуция и консумация на енергия. Това се отнася и за управлението на котли, чилъри, термопомпи, помпи и климатични камери. Основната роля на системата за сградна автоматизация е да управлява всички тези мощности, осигурявайки свеж въздух и максимален комфорт в сградата с минимални енергийни и експлоатационни разходи.
Прецизното управление на процесите е свързано и със заетостта на съоръжението, като консумацията на енергия се редуцира, когато помещенията са свободни. При намаляване на температурата с 1 градус общата консумация на енергия намалява с 10%.
Какви са техническите новости на Siemens, които се разработват и са подходящи за такъв тип съоръжения?
- Най-новото от Siemens в областта на BMS е последната версия на Desigo - версия 5. Тя информира операторите на сградата за статуса на енергоемкост към момента и позволява автоматична промяна на настройките с цел възстановяване на оптималната енергийна ефективност.
Спортните съоръжения имат зали с огромна площ и височина. За такива приложения Siemens предлага специални линейни и аспирационни пожароизвестителни детектори. Възможността за настройка на чувствителността, както и това, че са адресируеми устройства, им позволява да бъдат точно адаптирани към даденото приложение. Вградените ASA (Advanced Signal Analys) алгоритми изключително надеждно разграничават възникването на реален пожар от лъжливи сработвания. За съоръжения от този тип Siemens предлага и вандалоустойчиви продукти, като например допълнителни предпазни елементи за ръчните пожароизвестители.
За наистина качествено видеонаблюдение Siemens предлага последно поколение IP базирани мегапикселови камери. Специално за спортни и обществени съоръжения са разработени и вандалоустойчиви куполни камери. IP базираните NVR устройства и софтуер позволяват запис и обработка на информацията от камерите. Те предлагат и аналитични функции – напр. преброяване на присъстващите хора, проследяване на обекти и др. Постепенно тези функции се налагат като стандарт в системите за видеонаблюдение на обществени сгради и съоръжения.
Интервюто взе
Николай Тодоров