Предлагаме цялостни решения, свързани със сградната инсталация

Най-напред - каква е по принцип ролята на сградната автоматизация при големи обществени сгради - офиси, училища, молове? Доколко тя е разпространена във вече съществуващите и функциониращи проекти? Възможно ли е и на каква цена нейното допълнително интегриране, ако не е била предвидена още от самото задание?
- Ролята на системата за сградна автоматизация или системата за управление и контрол на сграда (СУКС) е да управлява процеси и наблюдава системи и подсистеми, в някои случаи дори и специфично оборудване. Сгради като молове, офиси и училища са свързани с концентрацията на много хора на едно място за определен или неопределен период от време. Изключително важно за тези хора е да им се осигури максимален комфорт от гледна точна на процесите, свързани с отопления, вентилация, климатизация и осветление, за да могат те да изпълняват нормално своите дейности и да усещат "уют" и сигурност. Сигурността идва, като се наблюдават определени важни за съответната сграда системи, като например пожароизвестителната система, системата за контрол на достъпа, асансьори и други, които в аварийни състояния подават информация към СУКС и по този начин се информира персонала, свързан с поддръжка на сградата. Доколко тя е разпространена? Ако говорим за моловете, бих казала почти 99%, в случай че те са чужда инвестиция и собственост. По отношение на офис сградите няма точна статистика, но смятам, че са под 20% и отново основно когато са чужда инвестиция и и собственост. По отношение на училищата на места има частична автоматизация на процесите, свързани с отоплението, но тя е непълна и процентно училищата с подобна система, ако мога да я нарека така, е със сигурност под 1%. Изграждането на СУКС е възможно и след като сградата е построена. Цена не бих могла да коментирам, тъй като тя зависи от обхвата и фунцкионалността на системата, не толкова от етапа на интегрирането й в сградата.
Как автоматизацията помага за осъществяване задачата за енергийната ефективност?
- Системата за автоматизация и контрол дава възможност за контрол на цялостното потребление на енергия в сградата, както и за финото й регулиране. Оттук идва и взаимовръзката между енергийната ефективност на сградата и BMS. Те вървят заедно, това е една от мерките, която гарантира ниско потребление на енергия в сградата, била тя топлинна, студова или електрическа. Един опитен оператор, който работи активно със системата и познава нуждите на сградата, може да променя настройките й, стремейки се към минимална консумация на енергия и по начин, по който те да доведат до допълнителни икономии.
Може ли да се оцени добавената стойност от сградната автоматизация? Какво е оскъпяването на обекта в резултат на нейното внедряване? Каква е възвръщаемостта на вложените средства?
- Добавена стойност със сигурност има и тя би могла да се оцени с помощта на ефективна работа със системата и анализ на резултатите на ежедневна, месечна и годишна база. За оскъпяване на обекта в резултата на внедряването й не можем да говорим освен в случаите, в които разговорите са с хора, които не се интересуват от експлоатацията на сградата след нейното построяване и "оживяване". Стойността на СУКС е по-малко от 1% от стойността на целия инвестиционен проект, свързан с проектирането и строежа на даден обект. Изключение правят производствените сгради, в които има специфични процеси, свързани с т.нар. чисти стаи, където се осигуряват и следят определени параметри на климата и там BMS е задължителен и инвестицията в него е по-висока поради използването на сертифицирани продукти. СУКС е възвращаема инвестиция за кратък период от време, до 5 години.
В това направление - кои са основните групи продукти, които предлагате, кои са основните марки и системи, с които работите?
- Ние предлагаме цялостни решения, свързани със сградната автоматизация, и можем и имаме желание да се включваме още на етап консултиране и идеен проект. Предлагаме и проектиране и гаранционна и следгаранционна поддръжка, както и обследване на съществуващи системи за сградна автоматизация. "Ню Систем" ООД си партнира с водещи в областта производители като "Сименс", "Шнайдер", "Хъниуел".
Каква е ролята на иновациите и технологиите в сектора - как се променят те през последните години и в какви направления? Познати ли са те в България за проектанти и инвеститори, как навлизат?
- Бих могла да говоря само за иновациите в сферата на сградната автоматизация. Системата като такава се развива и обхваща много други системи. Тенденциите са системата да се достъпва по различни начини (настолен компютър, смарт телефони, през интернет), както и тя самата да известява чрез имейли и SMS за настъпили промени, критични и аварийно ситуации обслужващия персонал. Идеята е последният да може да реагира бързо и адекватно. Тя е децентрализирана по отношение на инсталациите, т.е. всяка инсталация работи независимо от останалите. Чрез системата за сградна автоматизация те обменят информация помежду си, така че да осигурят максимално ефективно функциониране на сградата като цяло. BMS става все по-комплексна поради специфичните за сградата инсталации, които обхваща. Структурно тя се разделя най-общо на три нива: полева автоматика, контролно оборудване и операторска станция. Мениджмънт станцията работи със специализиран софтуер, който за всеки производител е различен и се подобрява всяка година. Благодарение на развитието на технологиите и на изключителния инженерен екип, с който разполагаме, разработваме графични страници, които се възприемат лесно и работата с тях е интуитивна.
Интервюто взе
Николай Тодоров