Мобилност и интермодален пътнически транспорт
По-високият относителен дял на пътуванията с обществен транспорт, успоредно с намаляване на задълженията на пътниците, ще допринесе за нарастване на честотата и интензивността на предлаганите услуги и така ще гарантира завършен цикъл на обществените превози. Това смята д-р Христина Николова, доцент в катедра "Икономика на транспорта" в УНСС.
Интермодалните пътнически превози са тези, които съчетават предимствата на придвижването пеша, с велосипед или с лични автомобили с предимствата на конвенционалните видове обществен транспорт и същевременно преодолява недостатъците на всеки от тях. Бързите транзитни превози като експресни автобуси или влакове могат да се използват за по-голямата част от маршрутите, но когато са отдалечени от началния и/или крайния пункт на пътуване се налага използването и на друг вид транспорт, отбелязва д-р Николова.
Интермодалността е организираната връзка между различни видове транспорт по време на едно пътуване. Тя има за цел да предостави на пътниците непрекъснат превоз.Основната цел на съвременните интермодални пътнически превози е да се намали зависимостта от използването на автомобилите като основно средство за придвижване и да се стимулира използването на обществения транспорт.
Повече за свързаността на големите градове с пристанища, летища, гранични пунктове, четете в интервюто с д-р Христина Николова, в новия брой 8 на в. "Строителство Градът"