Подкрепям ПЧП при управление на отпадъците
Общините не разполагат с достатъчен финансов ресурс и увеличението на таксата за депониране утежнява положението им
Г-н Попов, можете ли да коментирате предложеното от МОСВ в специална наредба ежегодно увеличаване на таксата за депониране с цел насърчаване на общините да изграждат инсталации за преработка?
- Основната цел при управление на отпадъците е намаляване на количеството им за депониране. Общините не разполагат с достатъчен финансов ресурс и увеличението на таксата за депониране утежнява това положение. Необходимостта от изграждане на инсталации за преработка на отпадъците е основна цел, но при финансови затруднения и без подкрепата на управляващия орган ще е трудно постижима, дори невъзможна за изпълнение задача.
Каква е причината българските общини да предпочитат депонирането, вместо да преработване на битовите отпадъци – само финансова ли е?
- До края на 2013 г. от ОП "Околна среда 2007-2013 г." се финансираха проекти за изграждане на регионални депа за управление на отпадъците, което е съобразено и с националната политика за решаване на проблема с управлението на отпадъците и европейските директиви. Общините със собствени средства трудно биха могли да се справят с финансирането на проекти от такава величина, поради което региони, в които не са изградени депа в изтичащия програмен период, очакват механизма за финансиране по новия програмен период на ОП "Околна среда 2014-2020 г." на съоръжения за третиране на отпадъците.
Как може да бъде насърчена преработката на отпадъците от общините?
- Финансовата подкрепа за общините за реализиране на проекти за управление на отпадъците, които включват освен депониране и изграждане на съоръжения за предварително третиране на отпадъка, би имала добър отзвук и резултат. По този начин ще се намали количеството на депониран отпадък и ще се постигнат националните цели.
Като юрист как виждате възможностите за ПЧП в сектора?
- Подкрепям ПЧП при управление на отпадъците. Същото ще има позитиви и за общините, и за частния бизнес, ще ускори процеса на реализация на проекти, свързани с управлението на отпадъците, и ще доведе до ангажираност на бизнеса по поставените проблеми.
В качеството ви на кмет на Пазарджик на какъв етап е проектната подготовка за изграждане на регионална система за управление на отпадъците?
- Предвид последните промени, настъпили при финансирането на проекти, свързани с изграждането на регионални депа, и създадената възможност да се кандидатства за финансиране за реализацията им пред ПУДОС, Регионалното сдружение за управление на отпадъците - регион Пазарджик, ще кандидатства по горния ред. Предвид новите изисквания за създаване на комплект документация за кандидатстване сме предприели съответните мерки и до края на месец октомври ще имаме документална готовност за това.
Паралелно с това очакваме и утвърждаване на механизма за финансиране по новия програмен период на ОП "Околна среда 2014-2020 г." за изграждане на съоръжения за третиране на отпадъците, като ще се възползваме и от тази възможност.
Можете ли да коментирате предложението на "Грийнстар солар" да бъде създадено публично-частно партньорство с общината за разработване, изграждане и експлоатация на съоръжения за преработка на отпадъци?
- Както вече по-горе споменах, проучваме за региона всяка една възможност за реализация на проект за управление на отпадъците, свързан не само с депониране, а и с предварително третиране на отпадъка до пълното му оползотворяване, и в тази връзка всяко едно партньорство, което ще ни доближи до тази ни цел, би било полезно, включително и създаването на ПЧП с "Грийнстар солар" за изграждане на инсталация за преработка на отпадъците.
Интервюто взе Светла Добрева