За опазване и по-добро развитие на архитектурното наследство
В Брацигово се проведе организиран от КАБ - РК София област форум „Брацигово - каменният поток на времето“
Организираният от КАБ - София област на 9, 10 и 11 септември съвместно с община Брацигово форум „Брацигово - каменният поток на времето“ е посветен на архитектурното културно наследство. Програмата включва лекции, уъркшопи, дискусии и изложб. В първия ден от 14 часа се проведе кръгла маса "Диалог - организации и подходи за по-добро развитие и опазване на архитектурното културно наследство" с широко участие на професионалисти от ИКОМОС, НИНКН, НСОРБ, САБ, КСБ, КИИП, УАСГ, ВСУ "Л. Каравелов", ВСУ "Ч. Храбър" и НБУ.
Съпътстващият конкурс за идеен проект за архитектурно-художествен елемент на градската среда на централната пешеходна зона в Брацигово има за цел да даде старт на ревитализацията на градския център, крайният срок за участие беше 1 септември.
На 9 септември се проведе специализирана архитектурна обиколка на недвижимото културно наследство на Брацигово с фокус върху историята и детайлите на школата на брациговските майстори строители със значим принос за родния град и цялата страна. Обиколката включва посещения на сгради паметници на културата. Сред ключовите за града архитектурни ансамбли и единични исторически обекти в Брацигово са Синджирли бунар, Каракъневата и Манчева махали, Паскалева, Кънчева, Павльова и Янкова махали, Драговата махала, църквата „Св.Йоан Предтеча”, читалище "Трендафил Парк”, Бояновата къща, Джамбазовата къща, Попсоколова къща, Драговият мост, Умишкият мост, средновековни селища до вр.Тръмба, в м. Градището и м.Св.Троица, и др.
Специално за събитието е преиздадена книгата на арх.Пейо Бербенлиев и Владимир Партъчев „Брациговските майстори строители“. Нейното официално представяне на 10 септември е с лекция за Брациговската архитектурно строителна школа.
Програмата на форума включва още детска архитектурна работилница "Каменен килим" за преобразяване на централния градски площад, уъркшопи "Каменоделство и използване на риолит" и "Глинени мазилки и бои", лекция на сдружение "Мещра" на тема "Нематериално културно наследство" - арх. Мирела Кафкова и арх. Ирина Аргирова, "Използване на естествени материали при реставрация на сгради паметници на културата" - арх. Георги Георгиев, Асоциация за строителство с естествени материали, "Културно напластяване в територията на община Брацигово" - урб. Ангел Буров и арх. Даяна Николова.
Сред събитията в последния ден е изложбата "Архитектурни картини от светлина - фотография и история" - Здравко Йончев, фотограф, и арх. Десислава Димитрова.
Официални партньори с представители и лектори са ИКОМОС България, KИИП, САБ, УАСГ, сдружение „Мещра“, сдружение „Таляна“, сдружение „Хорище“, OPTIMISTAS, „Асоциация за строителство с естествени материали“, фондация „Пловдив 2019“ и „Център за върхови постижения Наследство БГ“.