Продължават археологическите проучвания на късноантична вила край с. Мировяне

На терена на археологическите проучвания на късноантичната вила в землището на софийското село Мировяне при разкритите жилищни и стопански постройки са открити разнообразни археологически материали като керамични съдове, инструменти, керамични лампи и метални инструменти, както и каменен хаван и др. През този сезон реставраторите са извършили консервационно-реставрационни дейности на част от разкритите до момента археологически структури. Продължават археологическите проучвания за доизясняване на архитектурния план и хронологията на вилата. Кметът на София Йорданка Фандъкова посети археологическите проучвания и разгледа археологическите проучвания, ръководени от археолога д-р Иво Чолаков от Националния археологически институт с музей към БАН.
Проучването се осъществяват с подкрепата на програма „Култура“ на Столична община и през този археологически сезон. Ръководи се от научен екип на Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките, с ръководител гл. ас. д-р Иво Чолаков и заместник научен ръководител гл. ас. д-р Милена Райчева. В работата са участвали и студенти от специалност „Археология“ от СУ „Св. Климент Охридски“.
Късноантичната вила край с. Мировяне е възникнала след 378 г. сл. Христа, близо век след утвърждаването на Сердика като един от значимите имперски центрове на Балканите. След 395 г. при вероятна вражеска атака, комплексът е опожарен. След 408 г. част от стопанството е оградено с масивна стена. След 457 г. сградите претърпяват поражения и обитаването на комплекса приключва. Вилата представлява производствен център и източник на суровини и земеделска продукция за античната Сердика и близките селища.
Проведени са и открити уроци и „Дни на отворените врати“ за ученици от три столични училища. Те са посетили археологическите проучвания на място, където са обособени различни постове за посещение – „Архитектура“, „Находки“, „Керамика и животински кости“, „Металдетектор“, „Документация“ и „Археологическа практика“. На място децата са запознати с полевата работа на археолозите като измерването на разстояния и дълбочина, обработка на находки, работа с металдетектор и различни инструменти.
Предстои Столична община да внесе искане до Министерство на културата за определяне статута на обекта, неговите граници и режими за опазване.
С подкрепата на столичната програма „Култура“ са проведени археологически проучвания на над 10 археологически обекта като Западната порта на Сердика, Триъгълната кула на крепостната стена, сграда под пл.“Света Неделя“, археология на метростанция „Сердика“, неолитното селище „Слатина“, Буховски манастир „Св.Мария Магдалина“, крепостта „Урвич“.
Фотограф: Аделина Ангелова