Приоритети: Четири моста на Дунав, три тунела, одит и ремонт на 3000 км републикански пътища
Приоритетите за работа и членове на екипа представи министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов
Изграждане на четири моста на река Дунав - втори мост при Русе, Оряхово - Бекет, Никопол - Турну Мъгуреле и Силистра - Кълъраш, строителство на три тунела под Стара планина - при Петрохан, Шипка и на изток по магистрала Черно море, програма за ремонт на републиканската пътна мрежа, от които 2917 км и 163 км магистрали през 2022 г. на стойност 2.8 млрд. лв. като част от държавния бюджет. Министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов представи основните приоритети, по които ще работи новото ръководство на МРРБ - създаване на фонд за регионално развитие, 4-годишна програма за основни и превантивни ремонти на пътища от първи до трети клас, строителство на три тунела. Във ВиК отрасъла ще се работи за „чиста питейна вода“, а в строителството – за промени в Закона за устройство на територията, дигитализация на инвестиционния и строителния процес.
Основни приоритети са дигитализацията на строителния сектор, въвеждане на електронното разрешение за строеж и BIM моделите, саниране на жилищния фонд и енергийна ефективност на публичните сгради, решаване на въпроса с незаконното строителство. Още от 2022 г. да бъде създаден Фонд за регионално развитие с бюджет над един милиард лв., който да бъде насочен към благоустройствени дейности в помощ на общините, по него ще се кандидатства на конкурсен принцип, ще предложи министър Караджов. Предимство ще се даде на трите най-бедни региона у нас – Родопи, Странджа-Сакар и Северозападния. След одит българските пътища трябва да бъдат приведени в съответствие с всички стандарти за качество на настилката, маркировката и сигнализацията за максимална безопасност. Програмата за основни и превантивни ремонти е 4-годишна, ще обхване пътищата от първи до трети клас и е все още в работен вариант, но когато бъде готова списъците с всички обекти, на които ще започне ремонт, включително на магистрали, ще бъде публикуван на интернет страницата на министерството. Вече е разпореден одит на пътищата от първи клас. Извършва се одит и ревизия на текущия ремонт и поддръжка от екип, в който влизат представители, посочени от министър-председателя Кирил Петков, от вицепремиера и министър на финансите Асен Василев, сред които е и заместникът му Андрей Цеков, както и от представители на МРРБ.
Във ВИК сектора инвестициите ще бъдат насочени повече към чистата питейна вода, а не само към пречистване на отпадните води. Цел остава и намаляването на загубите по водопреносната мрежа. „Средноевропейският процент на загуби е 35%, ние трудно ще достигнем до него“, обясни министър Караджов. Важен приоритет във ВиК отрасъла ще бъде насърчаването на иновациите и енергийната ефективност, както и на създаване на разделна дъждовна канализация. През март ще бъде обявен за обществено обсъждане и нов закон за ВиК услугите.
Промените в Закона за устройство на територията (ЗУТ) са сред водещите приоритети в работата на новия екип на МРРБ. Вече има създадена една работна група, но предстои да бъдат създадени още няколко, за да могат да се адресират необходимите промени в различните сегменти на ЗУТ. „В диалог сме с различни браншови организации, сдружения, камари и всяка от тях има идеи и конкретни предложения за законодателни промени на ЗУТ“, обясни Гроздан Караджов.
Санирането на жилищните сгради и повишаването на енергийната ефективност на публичните сгради е залегнало в Програма „Развитие на регионите“ в достатъчен обем.
Ще се извърши цялостна проверка на изпълнението на всички заповеди за премахване на незаконно строителство и особено по Черноморието. Целта е да се види дали има заповеди, които не са изпълнени. С тази задача трябва да се справи новият началник на ДНСК Лиляна Петрова.
Вицепремиерът и регионален министър Гроздан Караджов представи и екипа си – заместник-министрите Деляна Иванова и Явор Пенчев, председателя на Управителния съвет на АПИ Тодор Василев, началника на ДНСК Лиляна Петрова, както и съветниците Ивайло Стайков и доц. Васко Василев, ВТУ "Тодор Каблешков". Стриктно спазване на ЗОП и реализация на строителните проекти изключително в съответствие със законите ще бъдат приоритет в работата.
Зам.-министър Деляна Иванова има магистърска степен по „Организационно развитие“ и бакалавърска по „Стопанско управление“ от СУ „Св. Климент Охридски“ с дългогодишен опит в реалния сектор и банковата сфера и ръководни длъжности в редица банкови институции. Народен представител в 45-ото и 46-ото Народно събрание, член на Комисия по бюджет и финанси в 46-ото НС. Владее английски език. В МРРБ ще работи по координация, наблюдение и контрол на политиките и дейностите, свързани с държавната собственост, търговските дружества, ВиК сектора, програмите за регионално и териториално сътрудничество.
Зам.-министър Явор Пенчев е завършил „Право“ в Софийския университет. Повече от 15 години упражнява адвокатска професия, член на Софийската адвокатска колегия, със специализация в търговско и дружествено право, облигационно и административно право и процедури, с богат опит в процесуалното представителство и търговските преговори, със задълбочени познания в сферата на строителството и устройството на територията. Владее английски и немски език. Ще отговаря по координацията, наблюдението и контрола на АПИ, ДНСК, АГКК, ГД „ГРАО“, дирекциите за устройство на територията, геозащита и благоустройствени дейности, технически правила и норми, жилищна политика.