Инициативата „Три морета“, 8-9 юли: Шеста среща на върха и бизнес форум
Среща на върха и Бизнес форум в рамките на Инициативата „Три морета“ се провеждат на 8 и 9 юли в София. Президентът на Република България Румен Радев, домакин на форума, посрещна в София държавни глави и ръководители на делегации от 12-те държави участнички, и представители на държави партньори на Инициативата – САЩ, Федерална Република Германия и Европейската комисия. Инициативата „Три морета“ обединява дванадесет държави членки на Европейския съюз от региона между Балтийско, Черно и Адриатическо море: Австрия, България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.
Бизнес форумът се открива с президентски панел на тема: „Инициативата „Три морета“: Път към интелигентен и всеобхватен икономически растеж“. Тематичните панели през първия ден са "Енергетика", "Иновации", "Напредък в социалните иновации: Google Challenge Impact - обявяване на получателите" и "Развитие на фондовите борси и институционална подкрепа за иноватори", а през втория - а през втория - „Инвестиционния фонд „Три морета“ и инвестирането в инфраструктура за приобщаващ растеж, "Транспорт", "Дигитализация". В рамките на форума са предвидени срещи на агенциите за насърчаване на инвестициите, на агенциите за научни изследвания и иновации и на търговско-промишлените камари на държавите участници в Инициативата "Три морета".
Темата на Шестата Среща на върха през втория ден, 9 юли, е „Инициативата „Три морета“: Път към по-силна, обединена и конкурентоспособна Европа“ и също включва президентски панел в рамките на Инициативата "Три морета".
Форумът завършва с церемония по предаване на председателството на Инициативата "Три морета".
Консолидация и укрепване на Инвестиционния фонд на Инициативата „Три морета“ посредством увеличаване на подкрепата от всички държави-членки и от стратегическите партньори и международните финансови институции, привличане на инвестиции от частния сектор за реализиране на проектите, насърчаване на сътрудничеството със стратегическите партньори и търсене на нови партньорства, фокус върху енергийната сигурност и диверсификация, интелигентни решения за устойчива транспортна, енергийна и цифрова свързаност, свързаност в науката, образованието, технологиите и иновациите - така са формулирани основните приоритети на инициативата.
Докато нациите в Западна Европа са взаимно свързани чрез пътища и железопътни линии, електропроводи, тръби за пренос на нефт и газ, държавите в Централна и Източна Европа са все още сравнително изолирани една от друга заради липсата на модерна свързваща инфраструктура. Този проблем е особено осезаем по протежението на оста Север-Юг на региона, се казва в мотивацията на форума.
Темата за неравенството в развитието на Европа е акцент в доклад през 2014 г., озаглавен „Завършването на Европа“, на Атлантическия съвет САЩ. Това вдъхновява президентите на Хърватия и Полша, към този момент Колинда Грабар-Китарович и Анджей Дуда, да създадат инициатива с цел да привличат все повече високопоставени политици и водещи бизнесмени към развитието на Източна Европа. Оттогава насам всяка година историята на „Три морета“ пише по една нова глава, която да реализира визията за общото бъдеще на региона.
Към този момент срещи на върха на инициативата „Три морета“ са провеждани пет пъти на президентско ниво. Започнала като платформа за обмен на идеи между страните участнички, инициативата еволюира и днес включва ежегоден бизнес форум и инвестиционен фонд, функциониращ на пазарна основа. Политици от изпълнителната власт на дванадесетте държави също участват все по-активно в инициативата, а Германия и Съединените щати станаха нейни партньори.
Териториалният обхват на държавите участнички в „Три морета“ включва почти една трета от площта на Европейския съюз, като в тези страни живеят 111 милиона европейски граждани. В същото време средният темп на икономическия растеж на дванадесетте държави в периода от 2015 до 2019 г. е 3.5%, докато за ЕС той е 2.1%. МВФ прогнозира, че държавите участнички в „Три морета“ ще постигнат среден икономически ръст от 2.9% през 2020 г., а ЕС в цялост - 1.6%. С цел насърчаване на инвестициите ежегодно се провеждат срещите на върха на „Три морета“ и съпровождащите ги международни бизнес форуми и бе създаден инвестиционният фонд към инициативата през февруари 2020 г.
Повече информация за инициативата
Вижте ключови инвестиционните проекти на държавите от инициативата и техния прогрес