Бюджетът на София: Строежът на метрото продължава, намаляват парите за малките инфраструктурни обекти

"С актуализацията на бюджета на София запазваме всички планирани средства за стратегическите приоритети - метрото, транспортните връзки от вътрешния ринг, връзките с Околовръстния път, строителството на нови детски градини и ясли, средствата за чистота, инвестициите в общински болници и ДКЦ-а, както и издръжката на социалните услуги.
Въпросите очаквано обаче не са за това, което запазваме, а за проектите, чието изпълнение ще забавим.", заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова на редовна сесия на Столичния общински съвет, на която се прие обновеният бюджет на града.
Тя подчерта, че забавянето не означава отказване от нито един проект. "Общото намаление на средствата за инфраструктурни обекти от капиталовата програма, което предлагаме на този етап е 7,3 млн. лв. И не се отказваме от нито един обект – единствено изтегляме времето, в което ще стартират и то според актуалното състояние на процедурите. Тази година ще завършим само проектирането на Чепинско шосе, транспортния тунел на НДК, локални платна на ССТ и на улици в м. „Къро", където също продължават процедури по отчуждаване", обяви Фандъкова и допълни: "С 3,2 млн. лв. намаляваме средствата за нови обекти за оползотворяване на отпадъци – от центъра за биомаса, завод за преработка на едрогабаритни отпадъци и рекултивацията на „Суходол". С 1,9 млн. лв. намаляваме средства за ремонт на градски градини и паркове. Реконструкциите на парка „Заимов" и градината „Св. Георги" отлагаме за 2021 г. Намаляваме заложените средства за разширяване на централния гробищен парк с 400 хил. лв. Подчертавам, че със средствата, които се запазват, вече се започва разширението. С 500 хил. отлагаме проекта за изграждане на дубльора на Ляв Владайски колектор."
Столичният кмет посочи и стъпките, по които се е ръководила при създаване на новия бюджет.
Първата е гарантиране на финансовата стабилност на Столична община при намаляващите приходи, които регистрираме като отражение на кризата. Втората е изграждането на стратегическите обекти като метро и вътрешен ринг в столицата, както и детски градини. С актуализацията ще се гарантира и работата на най-засегнатите сектори в София като градски транспорт, социални дейности и здравеопазване.
И третата - да се гарантира работата на най-засегнатите сектори като градския транспорт, социалните дейности, здравеопазването.
Фандъкова подчерта, че предложението за актуализация на бюджета е разгледано от икономически съвет, в който са били поканени водещите икономисти в страната като Красен Станчев, Георги Ангелов, Петър Ганев, Лъчезар Богданов и др. Те са подкрепили подходът да се предложи актуализацията на две стъпки – сега и след приключване на първите 6 месеца.
"До момента за първите 4 месеца на годината спадът в планираните приходи е 90 млн. лв. спрямо същия период на миналата година. Очакваме, че част от приходите, които в момента не събираме, да бъдат наваксани във втората половина на годината заради удължените срокове за плащане. Други, ще останат много по-ниски от тези, които сме планирали – основно данъка за възмездно придобиване на имущество и някои от таксите за услуги. Според икономистите, с които се консултираме, е възможно този спад да продължи и през 2021 г., тъй като кризата ще има отражение върху икономическия живот на столицата по-дълго време. Затова е много важно да планираме правилно и внимателно на всеки етап – така че да продължим да инвестираме в града и да не допуснем дефицит. Това е изключително трудна и отговорна задача, затова още в началото бих искала да заявя, че политически и партийни упражнения по бюджета на София нямат място и не мога да допусна.
Залагаме спад от 12,1 млн. лв. на данъчните приходи. В това число - намаление на данъка от възмездно придобиване с 8 млн. лв., с 3,5 млн. лв. на данъка върху превозните средства,с 600 хил. лв. - на туристическия данък", коментира още Фандъкова.
11,3 млн. лв. е заложеното намаление на приходите от такси и други приходи. Най-съществен спад се очаква от таксата за детски градини и ясли – 3,9 млн. лв., 2,6 млн. лв. по-малко от такса „битови отпадъци", 1,4 млн. лв. спад от таксите за ползване на тротоарно право и пазари, 1,4 млн. лв. по-малко приходи от наеми и продажба на услуги и стоки и 2 млн. лв. по-малко от таксите за технически услуги.
"С 12,8 млн. лв. намаляваме текущите разходи и с 13,3 млн. лв. - средствата в инвестиционната програма. Общото намаление на капиталовата програма спрямо вече гласуваната на този етап е малко под 3%. Подчертавам, че това е консервативна прогноза за намаление на този етап от развитие на кризата", допълни столичният кмет. поединично или по райони, не можем да се справим като град и като общност.