Близо 400 възражения са внесени по плана на Борисовата градина
Проектът тепърва ще се преработва, разглежда и обсъжда, обеща арх. Здравко Здравков
Между 300 - 400 възражения срещу новия устройствен план на Борисовата градина са подадени в столичната администрация. 95% от тях искат проектът да се върне за ново разглеждане и да се преработи. Това съобщи главният архитект Здравко Здравков по време на поредното обществено обсъждане на документа, което се състоя на 26 юни в УАСГ.
Голяма част от възраженията настояват за проверка и изясняване на собствеността на имотите в парка. Да се ревизират всички сделки в Борисовата градина и да се възстанови публичната им общинска собственост, настояха на обсъждането от Камарата на архитектите в България.
Столичният кмет Йорданка Фандъкова вече поиска от СОС да гласува връщането на четири имота в Борисовата градина на общината. Става дума за терените на автокъща „Капитолия“, ресторант „Веселото село“, „Маймунарника“ и бившето заведение "Лодки".
Сред възраженията са да няма никакво ново строителство, включително и възстановяване на стари обеми, като например Климатичното училище и Музея на зелената памет. Да се съхрани съществуващото местоположение на Конната база и съоръженията на „Спортна София“, както и да се запази режимът на обществен достъп до къпалнята „Мария Луиза“.
Обхватът на плана да се коригира и да включва „Софияленд“, лесопарк „Дъбова гора“ и имотите по десния бряг на река Аджабарица в Дианабад. Да бъде улеснен достъпът до всички части на парка, като се прецизират връзките му с околните прилежащи квартали.
Да се помисли за по-сериозни пешеходни преминавания между различните части на Борисовата градина, които в момента са разсечени от пътната мрежа, призова на обсъждането председателят на Съюза на архитектите в България арх. Тодор Булев.
Представители на ЦСКА заявиха, че искат да се изгради нов стадион на мястото на "Българска армия", който да бъде в рамките на съществуващия и без да се премахват дървета.
Проектантът на ПУП-а чл.-кор. проф. д.а.н. арх. Атанас Ковачев обясни, че вече се е отказал от някои от идеите си в проекта, които предизвикват спорове. Планът на Борисовата градина тепърва ще се преработва, разглежда от експертите и представя отново пред обществеността, обясни арх. Здравков.
Предстои разглеждането му от експертните съвети на трите районни общини, в които попада Борисовата градина. След това документът ще бъде обсъден на разширен експертен съвет в Направление „Архитектура и градоустройство“ към Столичната община. После ще бъде представен отново на обществено обсъждане и едва след това ще се гласува от Столичния общински съвет. В най-оптимистичния вариант той може да бъде приет до края на годината.