24 юни: Годишна конференция „Стратегическа инфраструктура и инвестиции 2021“
Инвестиционният форум е под мотото "Устойчиви инфраструктурни инвестиции за икономическо възстановяване и зелена трансформация"
Инвестициите в транспортна, екологична и дигитална инфраструктура в България и региона като основа за екологична устойчивост, икономическо възстановяване и зелен преход са във фокуса на 16 годишна конференция „Стратегическа инфраструктура и инвестиции 2021“, 24 юни. Годишният инвестиционен форум с фокус върху инфраструктурата под мотото "Устойчиви инфраструктурни инвестиции за икономическо възстановяване и зелена трансформация" е организиран от ГРАДЪТ Медиа Груп в стратегическо партньорство с Европейската инвестиционна банка. Сред основните теми в програмата са насърчаване на икономическото възстановяване и екологичния преход чрез инвестиции в устойчива инфраструктура, транспортната инфраструктура и намаляване на въглеродните емисии. Актуалната тема за "зелената сделка" и енергийна инфраструктура е разгледана в перспективата на енергийния преход и предотвратяването на климатичните промени.
Управление на инфраструктурните инвестиции чрез ускоряване на зеленото възстановяване и растеж в сектора е key-note темата на проф. Стефано Гати, професор по инфраструктурни финанси, SDA Bocconi School of Management.
За официалната откриваща сесия "Насърчаване на икономическото възстановяване и зеления преход чрез инвестиции в устойчива инфраструктура" са поканени арх. Виолета Комитова, служебен министър на регионалното развитие и благоустройството, Кирил Петков, служебен министър на икономиката, Лиляна Павлова, вицепрезидент и член на управителния комитет, ЕИБ, Нели Андреева, служебен заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Кои са приоритетите за програмен период 2021-2027 коментира Галина Василева, ръководител на Управляващия орган на ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура", в началото на панела "Транспортна инфраструктура - подобряване на регионалната свързаност и достъпност, и намаляване на въглеродните емисии чрез инвестиции в устойчива транспортна инфраструктура". Напредъка на основните пътни проекти представя инж. Апостол Минчев, председател на УС на АПИ. Модернизацията на ключови железопътни участъци в България е темата на инж. Бисер Минчев, зам. ген. директор "Експлоатация", НКЖИ.
Тодор Тодоров, ръководител отдел „Планиране”, "Метрополитен" ЕАД, представя развитието и плановете за Софийското метро. Инвестиционните планове за трансформацията на летище София в модерно и конкурентно европейско летище презентира Давид Делгадо, партньор, директор ЦИЕ, Meridiam. Преодоляване на глобалните предизвикателства и осигуряване на балансирано регионално развитие чрез генериране на синергии между публичния и частния сектор е темата на Кевин Чунг, старши инженер, отдел "Регионални транспортни програми", ЕИБ.
Приоритетната за България и Европейския съюз "Зелена сделка", стратегиите за нейната реализация и възможните резултати са във фокуса на панела "Енергийна инфраструктура и борба с климатичните промени чрез енергиен преход" с модератор Калоян Крумов, адвокат, DGKV.
Каква е подкрепата на ЕИБ за инвестициите в чиста енергия в съответствие с Интегрирания план „Енергетика и климат“ за постигане на целите на ЕС за декарбонизация коментира Мануел Барито, старши икономист, ЕИБ.
Светлин Писленски, главен банкер, ЕБВР, представя възможностите за инвестиции в иновации и новаторска енергийна инфраструктура, свързани с декарбонизиране на енергийните доставки и трансформиране на енергийните системи с цел минимизиране на човешкото въздействие върху климата.
Постигане на устойчиви цели чрез координирани и отговорни обществени, корпоративни, социални и лични дейности, е темата на Маню Моравенов, изп. директор на БФБ, Център за зелени финанси и енергия.
Енергиен преход и климатични предизвикателства, повишаване на подкрепата за нови проекти за възобновяема енергия - перспективи, текущо състояние и перспективи, презентира Костадин Сирлещов, CMS, партньор, ръководител на отдел „Енергия и климатични промени“ за Централна и Източна Европа.
Програмата завършва с key-note сесия "Бъдещето на инфраструктурата: Infratech - оптимизиране на глобалните рискове чрез технологични иновации" на Кирил Трайков, директор „Управление на риска“, Deloitte.
Регистрирайте се за безплатен стрийминг на живо ТУК
Повече информация за програмата и участниците