58 пречиствателни станции по ОПОС до края на 2015 г.
Над 5.5 млрд. лв. са договорените средства по ОПОС, 65% са разплатените, 37% са реално изпълнените плащания. ВиК проектите са 105 за 105 млрд. лв., от тях 63 са инфраструктурни. Досега има изградени 13 пречиствателни станции за отпадъчни води, предстои 58 още да бъдат построени по оперативната програма
за 13 месеца до края на програмния период - декември 2015 г.
Отблокирането на средствата от Европейската комисия позволява разплащане по проектите, но трябва да минимизираме очакваната загуба до края на 2015 г. Предстои опростяване на процедурите по управление на проектите и по ОПОС. Около 2.5 млрд. лв. се очакват по новата оперативна програма за 2014 - 2020 г., очаква се одобрението й през декември и старт на първите проекти в началото на 2015 г., заяви министърът на околната среда Ивелина Василева на конференцията "Предизвикателства при изпълнението на обекти по ОПОС и ПРСР", организирана от Камарата на строителите в България и Българската асоциация по водите.
2016 г. е поставен от ЕК срок за България за довършване на ВиК реформата
започнатата през 2010 г. Предстои окрупняване на ВиК дружествата, окончателно разделяне на активите на водните асоциации, старт на реалната им работа. Ключова роля за реализация на водните проекти ще има разработката на регионални предварителни инвестиционни проучвания.
В перспектива основни бенефициенти по новата ОПОС ще бъдат ВиК дружества съвместно с общините. За да не бъдат нулеви следващите 3 години по "Околна среда", МОСВ и МРРБ ще стартират преговори с Европейската комисия, за да започне възможно най-скоро реализацията на т.нар. безусловно необходими проекти, за които има добра проектна готовност и които обхващат агломерации с над 10 000 жители.
За ускоряване на реформата във ВиК сектора ще бъде създаден координационен съвет към МРРБ с участие на МОСВ, ДКЕВР, НСОРБ и Съюза на ВиК операторите. Председател на съвета ще бъде Радослав Русев, съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Важно за развитието на ВиК отрасла е предстоящото
функционалното разделяне на ДКЕВР
и обособяването на самостоятелен воден регулатор в рамките на комисията. Опитът е показал, че регулаторът до момента се занимава предимно с енергетика, затова след анализ, включително на Световна банка, е направена препоръка за отделянето на самостоятелен воден регулатор, който да притежава необходимата експертиза и да се занимава приоритетно със сектор "Води".
Сред
предизвикателствата в работата с общините
по ОПОС Яна Георгиева, директор на дирекция ОПОС в МОСВ, изтъкна липсата на кадастър, слабата електронизация на документите, липсата на финансов капацитет и орязване на проектите, поставяне на нереални срокове, липса на екипност, слабо бюджетиране и неадекватни промени на по-късни етапи, прекалено дълго време за процедури по обществени поръчки - до девет месеца.
Програмата за селските райони финансира 234 проекта във водния сектор
на стойност 800 млн. лв. ПУДООС финансира закриване и рекултивация на общински сметища като бенефициент на проект по ОПОС. До момента има 21 договора, минималният брой на рекултивирани депа по проекта е 37. Бюджетът на предприятието за 2015 г. е 139 млн. лв., от които 125 млн. лв. за инвестиционни проекти.