Експертна група ще проверява разходите по съмнителните водни проекти

Очаква се до месец и половина експертна група да бъде готова с анализ на инвестиционните разходи по няколко проекта, финансирани по оперативната програма "Околна среда". Това съобщи заместник-ръководителят на отдела за България в главната дирекция "Регионална политика" на ЕК Карстен Расмусен.
Той не посочи за кои конкретно проекти става дума, дали са надценени и каква е общата им стойност.
Не става дума дали проектите са 11 или 29, те не са спрени, а трябва още веднъж да бъдат оценени и да им бъде направен втори преглед, заяви Расмусен.
По неговите думи, ако бюджетът на някои от проектите е много висок, това може да се дължи на грешки в калкулацията или на техническа грешка.
Сред параметрите, които се наблюдават, е и консумацията на вода. Обикновено нормата за консумация на ден е 130 литра, но в много от страните тя е под 100 литра и е възможно проектите да са разчетени по други параметри и да става дума за техническа грешка, каза той.
Проектите изглеждат доста скъпи, каза още Расмусен. Той направи уговорката, че оценката им е сложен процес, който се нуждае от анализ за това колко хора ще се ползват от резултатите от проекта, както и други параметри.
Ако бюджетът на някои от проектите се окаже твърде голям, той ще се намали и ще се финансират други проекти; ако разходите по някои от проектите не могат да бъдат доказани, те ще бъдат спрени, каза евроекспертът.
Той посочи, че Европейската комисия ще наблюдава целия процес и резултатите от него и това ще помогне за бъдещите покани за набиране на предложения и ще стане като система за корекции в бъдещата работа по програмата.
Първо трябва да видим дали наистина има проблеми по тези проекти, които са добре подбрани и завършени от Министерството на околната среда и водите и вече има техническа помощ към някои от тях, каза Расмусен.
По думите му проектите са логични и необходими за изпълнение, и от списъка с проектите ще бъдат избрани най-добрите. Въпросът е защо са избрани такива малки проекти, като има толкова големи нужди в градовете и дали наистина са сигурни заложените разходи в тях, посочи експертът.
България като страна от ЕС е взела мерки, за да поправи нещата, системата в страната действа, заяви от своя страна вицепремиерът Меглена Плугчиева. Тя добави, че проектите по оперативната програма "Околна среда" не са спрени и няма никакво забавяне.
Просто проследяваме парите на данъкоплатеца, каза Расмусен. Той добави, че на ЕК са били представени резултатите от наблюдението на проектите и за тези, които са се сторили проблемни, е било поискано МОСВ да ги прегледа отново.
В отговор на въпрос дали има опасност България да загуби средства по оперативните програми, Расмусен каза, че такава опасност винаги има. Ще продължаваме да наблюдаваме България до 2015 г., но държавата е в добра позиция, коментира той.