КК "Св. св. Константин и Елена" празнува 115 години със специална програма от 19 до 21 май
Тържествата завършват с откриване на националния туристически сезон на 21 май







По случай своята 115 годишнина първият български морски курорт "Св.св. Константин и Елена" организира празненства на брега на морето от 19 до 21 май. Откритата сцена ще представи богата концертна и шоу програма, разнообразни занимания за деца и множество кулинарни изненади.
Тридневната програма ще завърши със света литургия и празничен водосвет в манастира "Св. св. Константин и Елена" и откриване на националния туристически сезон ЛЯТО 2023 с участието на министри, дипломати, официални лица и представители на туристическия бранш.
Вижте повече за програмата: www.visitstconstantine.bg/21may
Курортен комплекс „Св. св. Константин и Елена“ е най-старият български черноморски курорт
Курортът носи името на манастира „Св. св. Константин и Елена“, който се намира в района от XIV – XVI век. Оттогава до днешно време се е запазила само една малка църква, наполовина вкопана в земята. В манастира се е произвеждало прочутото вино „Калугерско шушукане“. Тази забележителност и красивата природа привличат населението още преди Освобождението като място за отдих. Някои от по-богатите варненци си построяват наоколо летни вили, а други са имали запазени стаи в манастира. Наемали файтон за 5 – 6 лева тогавашни пари в двете посоки и идвали тук на почивка. След Освобождението почиващите се увеличават и ги настаняват в стопанските сгради на манастира. Макар че спят на сламени дюшеци и се налага да си носят спално бельо и съдове за хранене и готвене, броят им продължава да нараства. Затова към 1897 г. градската община на Варна започва застрояване на местността около манастира и тя постепенно се превръща в курорт.
През 1899 манастирът „Св. Константин“ и стопанството към него стават собственост на Областния съвет на Варна. Градската управа започва да търси нови пътища за развитието му и така през 1907 година се стига до решението местността около манастира да се превърне в курорт. Започва ремонтирането и разширяването на старите полуразрушени манастирски сгради. Първият „хотел“ става винарското училище, чиито класни стаи са ремонтирани и пригодени да приемат туристи. Първите летовници идват през 1908 г. Това събитие слага началото на курорта и на морския туризъм в България.
Създаването на парка
Гордостта и красотата на новоизградения курорт става и новосъздаденият парк, който включва интересни дървесни видове, храсти и красиви цветя, оформени в привлекателни паркови площи. С развитието на зеленото му богатство е свързано името на чешкия паркостроител Антон Новак, прославил се с изграждането на дворците Шьонбур и Белведере във Виена и със създаването на морската градина във Варна. Най-старото дърво на територията на курорта днес е над 100-годишен полски бряст (Ulmus campestris), който се намира в двора на Международния дом на учените "Жолио Кюри" и се ползва със статут на защитено дърво.
Детски санаториум
Най-големият детски санаториум на Балканите е бил в курорта "Св. Св. Константин и Елена", който се намирал до самия морски бряг сред зеленината. След като тук са излекувани хиляди болни деца, а състоянието на стотици е значително подобрено, курортът придобива славата на първата морска климатична станция в България. В наши дни тук се предлага богато разнообразие от лечебни програми с всички познати фактори за въздействие на морето и термалните води върху здравето и укрепването на човешкото тяло.
Минералните извори
Курортът „Св. св. Константин и Елена“ е много известен със 7-те си горещи минерални извора. Те са на дълбочини между 1800 и 2000 метра с общ дебит 175 л/секунда и температура на водата от 40 до 60 градуса. Целогодишно в курорта работят множество басейни и съоръжения с минерална вода.
През 1933 г. е приет регулационният план за извънградската курортна зона на Варна
След направения анализ за интереса на чуждестранни туристи да пребивават по варненското крайбрежие, през 1933 г. е приет регулационният план и правилникът за извънградската курортна зона. В него е заложено местността „Св. Константин“ да се превърне в оживен и светски извънградски курорт с нови луксозни хотели, морско казино, красиви пешеходни алеи по крайбрежието, голяма паркова зона и пространство с почивни станции. Първите подобни са почивната станция на телеграфо-пощенските работници, Полската почивна станция, строена от общината във Варшава, станциите на Учителската каса, Софийското училищно настоятелство и Чиновническо-застрахователното дружество. В курорта започва изграждането на нови хотели, ресторанти, сладкарници, битови заведения, барове, спортни съоръжения, тенис кортове, игрища, открити плувни басейни.
На 1 декември 1955 г. Министерският съвет издава постановление за построяването на два курортни комплекса край Варна: Дружба и Златни пясъци.
През 1956 г. са построени хотелите „Чайка“, „Бор“, „Простор“, „Лебед“, „Лотос“, „Русалка“, „Рубин“ и други. Само за 17 месеца е построен най-престижният в курорта петзвезден Гранд хотел „Варна“, открит на 22 април 1977 година.
След масовото строителство курортът се превръща в самостоятелна стопанска единица. През 1992 година „Дружба“ връща старото си име „Св. св. Константин и Елена“. Построени са нови луксозни хотели и комплекси до морския бряг – „Палас“ и „Аква Хаус“ (5*), „Азалия“, „Аква Азур“, „Сириус Бийч“, „Долфин Марина“ и „Делфин“ (4*), жилищните комплекси „Хармония“ и „Карпе Вита“ и др.
Днес това е третият по капацитет и четвърти по посещаемост български морски курорт и е сред курортите с национално значение, определени с Решение № 45 на МС от 25.І.2005 година. Според Националния статистически институт към 2020 г. комплексът разполага с 6420 легла в 45 места за настаняване и има капацитет 1 113 559 легла×денонощия, броят на реализираните нощувки е 256 383, а на пренощувалите – 63 384 души.
Вижте пълна информация за курорта "Св. св. Константин и Елена"