КАБ алармира институциите за усложнени и излишни съгласувателни процедури в МОСВ
Екоминистерството иска да съгласува и най-малките категории строежи
Необходимо е да се преустанови порочната и незаконосъобразна практика по съгласуване на всички инвестиционни проекти и устройствени планове от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ). Изискването на екологичните ведомства затруднява инвестицонния процес, увеличава прекомерно административна тежест и води до невъзможност за спазване на законоустановените срокове. През последните месеци Камарата на архитектите в България (КАБ) алармира за този проблем с поредица от писма до държавните институции - МОСВ, МРРБ, ДНСК, Направление „Архитектура и градустройство“ на СО и други. Повод за инициативата на КАБ са множество постъпили сигнали от главни архитекти и практикуващи проектанти, които срещат трудности при процедирането на проектите.
Писмата на КАБ по темата можете да изтеглите тук и тук.
Казусът се задълбочи след изпратено становище от МОСВ на 18 септември, в което се разяснява приложимостта на Закона за опазване на околната среда и водите и Закона за биологичнотот разнообразие. Според писмото на екосъгласуване подлежат всички устройствени планове и инвестиционни проекти, включително най-дребните строежи от шеста категория като летни кухни, огради и гаражи. От МОСВ смятат, че регионалните инспекции трябва сами да преценяват дали инвестиционните предложения попадат в списъците, при които задължително има процедура по ОВОС, което по принцип се прави от общинските администрации.
Вижте пълния текст на писмото от МОСВ тук.
Позицията на КАБ за отпадане на ненужната съгласувателна процедура бе подкрепена от главния архитект на Столична община арх. Богдана Панайотова, която изпрати писмо до МРРБ с настояване за тълкуване на спорните законодателни текстове. В писмото се посочва, че в ЗУТ са регламентирани конкретни случаи, при които не се изисква уведомяване на РИОСВ и МОСВ за изработването на проекти за подробни устройствени планове. Това са територии, за които вече има готов Общ устройствен план, одобрен при спазване на екологичното законодателство. Изключенията включват всички инвестиционни проекти, които не попадат в списъците със значими инфраструктурни и производствени обекти. Не се изисква уведомяване на МОСВ и когато ПУП-овете не попадат в защитени зони и не нарушават предвижданията на Общия устройствен план.
Писмото на арх. Богдана Панайотова можете да изтеглите тук.
Инициативата за облекчаване на процедурите в МОСВ и РИОСВ е поредна стъпка в по-широката кампания на КАБ за намаляване на административната тежест и реформиране на законодателството в сектора.