Музеят на София отваря врати през май

През май следващата година ще отвори врати Музеят за история на София, който ще се помещава в сградата на Централна минерална баня.
Това съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова, която вчера инспектира ремонтните дейности на музея.
Сградата на Централна минерална баня притежава статут на архитектурно-художествен паметник с категория "национално значение".
От тази гледна точка довършването на нейната реставрация, реконструкцията й и адаптирането й за музей на София е проект от изключително значение.
Проектът се финансира по оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г., по оста за устойчиво развитие на туризма".
Стойността на одобрения проект е 5.9 млн. лв., като съфинансирането от Столична община е 328 хил. лв.
За да бъде въведен обектът в експлоатация Столична община ще инвестира още 2.4 млн. лв.
За 84-годишната си история музеят е имал сграда само 3 години, уточняват от пресцентъра на Столична община.
Новият музей ще има 12 зали. Една от залите ще представлява софийска улица от ХХ век с мерцедеса на Фердинанд, който е изцяло реставриран, а друга зала ще бъде посветена на Софийската Света гора.
Музеят ще бъде интерактивен, ще има симулации. В подпокривното пространство ще има експозиционна зала с мемориален кът на създателите на сградата - арх. Петко Момчилов и арх. Фридрих Грюнангер. Сградата ще предлага и ателиета за творчество на деца.
Във фондовете на музея се съхраняват над 120 000 исторически ценности, чрез които се представя историята на града.
Сред тях са много документи, лични вещи и снимки на изтъкнати български държавници като Княз Александър, цар Фердинанд, Стефан Стамболов, Драган Цанков, Константин Стоилов и други; произведения на приложното изкуство с висока художествена и историческа стойности - "Златната каляска" стил Людовик ХVІ, бюрото подарък от Бисмарк на цар Фердинанд, английския часовник, дар от кралица Виктория; стилни мебели.
Някои от музейните експонати са записани в Държавния музеен фонд.
В художествения фонд се съхраняват оригинални картини от изтъкнати български художници рисували София.
Притежание на Софийския исторически музей е и колекцията от акварели на Йосиф Обербауер, в която е запечатан обликът на София по време на Освобождението, вече напълно изчезнал. Музеят има много икони, стенописи и църковна утвар.
В нумизматичния фонд се съхраняват над 17 000 монети и банкноти, някои от които са много ценни и редки. Музеят притежава и най-голямата сбирка от стари фотографии и картички с изгледи от София.