"Независимая газета": Русия е готова да се оттегли от АЕЦ Белене
До три месеца руската компания "Атомстройекспорт" ще реши дали да участва в строителството на българската АЕЦ "Белене", пише руският вестник "Независимая газета".
Принципно решение по въпроса се очаква през ноември, заявил пред изданието представител на компанията, пожелал анонимност.
"Атомстройекспорт" неизбежно ще се оттегли от проекта, "ако стане ясно, че напредък в преговорите с българските партньори е недостижим", твърди изданието.
Днес Москва и София разговарят с езика на съдебни искове и ултиматуми.
Миналата седмица "Атомстройекспорт" внесе в арбитражния съд на Международната търговска камара в Париж иск срещу българската Национална електрическа компания (НЕК) за 58 милиона евро за извършени дейности по изграждането на атомната централа.
Руската компания не изключва да подаде нови искове в международни съдилища, тъй като България не изпълнява поетите договорни ангажименти по строителството на АЕЦ "Белене", отбелязва всекидневникът.
Съдебният спор с НЕК стана уникален прецедент за Русия, коментирал пред вестника източник в руското енергийно министерство.
По-рано всички противоречия при осъществяването на международни проекти, отбелязвани от руски експерти в ядрения сектор, бяха решавани чрез преговори. В случая с България обаче засега не може да бъде постигнат компромис. Конфронтацията се засилва, изтъква вестникът.
По-рано НЕК заяви, че ще подаде иск срещу "Атомстройекспорт" за 61 млн. евро - стойността на изкупеното старо оборудване на централата.
В неделя, 31 юли, конфликтът мина на ново равнище - българският министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков съобщи пред журналисти, че е поставил ултиматум "Атомстройекспорт" да отзове своя иск до 1 август, пише изданието.
Вестникът цитира представители от "Атомстройекспорт", които коментират пред агенция Интерфакс, че ултиматумът на министър Трайков е предизвикал единствено недоумение. Според тях на българската страна е добре известно, че този иск може да не бъде последен.
От своя страна източник от руския атомен отрасъл заяви вчера пред "Независимая газета", че приказките на българските партньори за някакъв предстоящ техен иск срещу руската компания са блъф и нищо друго. Фактически засега няма никакъв иск, се казва в статията.
Същият източник поставил под съмнение основанията за бъдещите български претенции.
Според него покупката на старото българско оборудване от "Атомстройекспорт" е била сред условията за сключване на договор за изграждането на АЕЦ "Белене". При това оборудването "не представлява пазарна ценност" за други играчи, тъй като е руско производство и може да се използва само в атомни енергоблокове по руски проекти, заявил той.
В момента текат преговори и Русия не желае да подава нови искове, "за да не бъдат възприети като метод за натиск върху партньорите", посочил източникът.
Той не изключил обаче "песимистичния сценарий" - при липса на напредък в преговорите не само да бъдат подадени нови искове срещу НЕК, но и "Атомстройекспорт" да излезе от проекта, който според експертни оценки е безнадеждно навлязъл в задънена улица.
Споразумението за строителството на АЕЦ Белене между Атомстройекспорт и НЕК бе сключено през 2006 година, припомня "Независимая газета". Проектът обаче и досега не може да влезе в активна фаза, една от основните причини за което е, че не може да се постигне договорка за окончателния обем на финансирането на строителството. По време на преговорите двете страни се съгласиха да фиксират цена от 6.4 млрд. евро и да поемат рискоме, свързани с възможно увеличение на стойността на проекта.
Непрекъснатите отсрочки на началото на строителството се уреждат с допълнителни споразумения, които дават възможност за отлагане на сроковете. Досега са сключени общо 12 такива споразумения.
Според документ, подписан в края на април тази година, до 1 юли трябваше да бъде подписан договорът за строителството. В началото на юли обаче по молба на България беше подписано още едно допълнително споразумение, удължаващо действието на основния документ до 30 септември.
"Атомстройекспорт" обаче не вярва, че е възможен конструктивен диалог с българските й партньори. До такава степен не вярва, че обяви намерение да се откаже от многомилиардния договор, коментира "Независимая газета".
Руският юрист Юрий Бортников предположил пред всекидневника, че договорът може да бъде скъсан още след разглеждането на първия иск. "Атомстройекспорт" и НЕК може да вземат това решение както доброволно, така и по съдебен ред, уточнил той.
По думите му евентуален провал на проекта "Белене" няма да има сериозни отрицателни последици за руската компания. Възможно е обаче "Атомстройекспорт" да понесе известни щети, по-специално да не получи обезщетение за някои разходи, ако това не е предвидено в договора.