България е усвоила 10% от средствата от еврофондовете
България е усвоила 10% от средствата по седемте оперативни програми. Това съобщи правителствената информационна служба като се позова на данни към 3 януари 2011 г.
В интервю за БНР министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев припомни, че за една година България е отчела голям ръст в усвояването на европарите.
Само преди една година плащанията бяха около 1 процент, т.е. ние имаме десетократен ръст, заяви министърът.
В цифрово изражение този процент възлиза на около 1.5 милиарда евро и с тези пари са изградени стотици километри общински пътища, десетки километри канализация, пречиствателни станции, над половин милион българи са получили професионално обучение, финансирано с европейски пари, рехабилитирани са десетки общински, културни, образователни и социални сгради, заяви министър Дончев.
Той посочи, че този резултат не е повод за хвалба и че би искал усвоените средства да са 25%, но коментира, че като се има предвид ниската точка, от която тръгна България през 2009 г., в крайна сметка темпото е окуражаващо.
По думите на Томислав Дончев обаче наред с постижението, че България демонстрира такъв ръст, съществува и безпокойството, че напредъкът по различните оперативни програми е неравностоен.
Той уточни, че може програмите да се разделят условно на инвестиционни и неинвестиционни.
Ясно е, че неинвестиционните програми, при които просто се организират дейности, са много по-леки за изпълнение и е нормално ръстът там да е по-висок, коментира Дончев.
Лидер при неинвестиционните програми е "Административен капацитет". Все още има какво да се желае от гледна точка на акуратност на работата и от гледна точка на общуване с бенифициентите. И това не важи само за "Административен капацитет", подчерта министърът.
Въпреки полаганите усилия, има още какво да се направи и по отношение на оперативната програма "Конкурентоспособност".
Програмите "Човешки ресурси" и "Конкурентоспособност" достигат до най-широк кръг хора, там се работи с голям кръг организации - фирми, неправителствени организации, и рискът там да се допускат грешки е много по-голям. Може би това в известна степен оправдава по-предпазливия подход на управляващите органи, но те не могат да бъдат оправдани във всички подобни случаи, категоричен е Томисрав Дончев.
Въпреки усилията, които се полагат, за регламентиране на ясни срокове, които трябва да се спазват, за третиране на бенефициента като истински партньор, а не като някой, който е под подозрение до доказване на противното, все още има какво да се желае в някои от инструментите, заяви той.
При инвестиционните програми, при които има строителство, най-голям е напредъкът на "Регионално развитие", която има резултат почти 12% усвояемост, което е 4 пъти повече от други инвестиционни програми, като например "Транспорт", където постижението е под 6%.
Запитан за липсата на капацитет на общините при работата по оперативните програми, министър Дончев отбеляза, че в повечето администрации има служители, които детайлно познават институциите на Европейския съюз, но в същото време това не им е полезно в работата, тъй като те трябва да знаят как да попълват апликационни форми и как да организират процедури по реда на закона за обществените поръчки и да разбират от финансово управление.
В тази връзка той съобщи, че стартира мащабно обучение, което ще обхване не по-малко от четири или пет души от всяка община и те ще бъдат обучени на необходимите прагматични умения.
Освен това се разработва една нова идея, за създаването на една или повече мобилни групи, които да могат да се отзовават на искания на общините, да отиват на място, за да помагат при разрешаването на проблем, с който администрацията не може да се справи.
Надявам се това да бъде факт към средата на годината и тези мобилни групи да стартират и да могат да обикалят българските общини, там където има нужда, посочи Дончев.