75 общини ще строят междуселищна инфраструктура за 290 млн. лв. по ПРСР
От 20 септември до 22 октомври в Разплащателната агенция ще има прием на проекти по двете публични мерки от Програмата за развитие на селските райони – Мярка 321 "Основни услуги за населението в селските райони" и Мярка 322 " Обновяване и развитие на населените места".
Това съобщи изпълнителният директор на Държавен фонд "Земеделие" Калина Илиева след работна среща с изпълнителния директор на Национално сдружение на общините в България Гинка Чавдарова и председателя на УС на Българската асоциация на консултантите по европейски програми Красимир Киряков.
На срещата бяха обсъдени въпроси, свързани с предстоящия прием на проекти по публичните мерки от ПРСР, промените в нормативната уредба към тях и актуалното състояние на проектите от прием 2010 г., съобщават от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните.
До момента по двете публични мерки са одобрени общо 281 проекта на инвестиционна стойност 570 млн., от които са разплатени авансово над 240 млн. лв. От тях са договорени 104 проекта на 75 общини за подобряване и изграждане на пътна инфраструктура, на стойност 290 млн. лв., отбеляза Илиева.
По думите й най-важните промени в нормативната уредба по публичните мерки от ПРСР е увеличеният размер на авансовите плащания. Припомняме, общините имат право на авансово плащане до 50% от общия размер на одобрената финансова помощ по проекта и междинно плащане за отчитане разходването на предоставения аванс в размер на 20%.
Разработен е и проект на постановление съвместно с Министерството на финансите за отпускане на безлихвени заеми за финансиране на крайния етап на общинските проекти, съобщи още Илиева.
Допълнително от Държавен фонд "Земеделие" – Разплащателна агенция съвместно с Министерство на финансите са подготвили проект на постановление за отпускане на безлихвени заеми на общините от централния бюджет за финансиране на крайния етап от изпълнението на общинските проекти, съобщи Илиева.
Общият размер на инвестициите по всички проекти, за които една община има право да кандидатства не трябва да надхвърля 10 000 000 евро за целия период на действие на ПРСР – до 2013 г.
От началото на годината до сега по частните мерки от ПРСР са подадени общо 1834 проекта с инвестиционна стойност над 795 млн. лв. Всяка седмица ДФ "Земеделие" разплаща средно между 10-15 млн. лв. по ПРСР, съобщи Калина Илиева.
Сроковете за плащане по проектите са скъсени средно до 2 месеца.
До момента от договорените около 8000 проекта по ПРСР със стойност на субсидията от над 1.4 млрд. лв., са разплатени 7000 с размер на отпуснатите средства от 1.1 млрд.лв. Това е близо 30% от общия бюджет на програмата, подчерта Калина Илиева.
Вече са факт промените в наредбите по публичните мерки от ПРСР, в посока облекчаване процедурите на разплащане с общините. Това дава възможност за изпълнението на проектите в реално време, каза изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова.
По думите й най-важното е, че малките общини няма да имат загуби на публичен ресурс и ще имат възможност да кандидатстват отново за подобряване условията на живот в тях, с отваряне на новия прием от 20 септември.
Много е важно да продължи синхронът в работата между ДФ "Земеделие" и управляващия орган на ПРСР в лицето на Министерство на земеделието, както и да се запазят сроковете, в които се обработват и разплащат проектите, каза Красимир Киряков.
Той изтъкна, че от близо година, откакто съществува асоциацията, значително се е подобрил диалогът с институциите за по-ефективно усвояване на средствата от ЕС, тъй като интересът е общ – и на консултантите, и на държавните институции, и на бенефициентите.