Анализният подход е задължителен при проектиране и изграждане на съвременни ОВК системи
Инж. Николай Константинов, управител на "Термосист" ЕООД
За постигане на оптимална енергийна ефективност в офис сградите от съществено значение е изборът на ОВК инсталации, тяхното зониране и разположение. Какви високотехнологични решения предлагате?
- Анализният подход е задължителен при проектиране и изграждане на съвременни ОВК системи. Независимо дали правим банка или офисна сграда, или мултиплекс – на базата на архитектурно-конструктивния проект разработваме няколко вариантни технически решения, с остойностяване на първоначалната инвестиционна стойност и текущите експлоатационни и енергийни разходи през целия жизнен цикъл на сградата. Те се обсъждат детайлно с инвеститора и с архитекта и заедно взимаме консенсунсно решение.
Според новите ЕЕ нормативи за сгради с енергиен клас А ще е задължително да се прилагат екологично чисти и рециклируеми материали и ВЕИ инсталации. Така че пазарната оценка на сградите в бъдеще и у нас ще зависи не на последно място и от класа им на енергопотребление.
Проектирането на ОВК системи също е творчески процес. Пазарът изобилства от нови съвременни продукти и технологии, които трябва по най-ефективния начин да бъдат използвани за всеки конкретен инвестиционен проект. Водещо начало при разработването на ОВК системи е как да оптимизираме топлинните процеси в сградата. Затова "Термосист" предлага т.нар. системен инженеринг – проектиране, доставка и изпълнение на ОВК системи, като носи пълната функционална отговорност (full responsibility company). Това означава поемане на гаранция не за отделните машини, а за работата на цялата ОВК система и постигане на заложените проектни параметри. Този подход започва да става все по-популярен в Западна Европа и трябва да стане задължителен за сградните инсталации и най-вече за ОВК системите. Проблемът е, че сегашният метод на заплащане на проектантския труд на квадратен метър не стимулира проектантите топлотехници да търсят по-сложни ЕЕ и ВЕИ решения.
При комфортния тип климатизация, прилагана в бизнес и административни сгради параметрите на микроклимата също са водещи. Какви са вашите препоръки като проектант?
- Ако понятието "пресен въздух" липсва в една съвременна сграда, въобще не можем да говорим за климатичен комфорт. Необходимо е интегрирано решение за отопление, вентилация, климатизация и управление (BMS) на микроклимата, който спомага за създаването на подходяща работна среда.
Задължително е да бъде осигурен индивидуален контрол на микроклимата в отделните зони и помещения на една офис сграда. Много важни параметри, които трябва да се управляват, са шумът, скоростта на движение и относителната влажност на въздуха, не на последно място температурата.
Също така трябва да има възможност за използване на отпадните топлини за поддържане на микроклимата в сградата като цяло, както и такава, генерирана от технологичните процеси. Използването на съвременни термопомпи с висока ефективност е добър вариант.
Доколко фасадното решение оказва влияние върху избора на ОВК системи?
- Проектирането на съвременна енергийно ефективна офисна сграда изисква прилагане на комплекс от пасивни и активни мерки. Тя трябва да се разглежда като динамичен модел, тъй като вътрешните топлоизточници (компютри, сървъри, хора, осветление и др.) могат да надвишават топлинните загуби от ограждащите конструкции. Важно е и фасадните и ОВК решенията да са съобразени с географското местоположение и ориентацията на сградата. Преоразмеряването на отоплителните системи за много ниски външни температури е погрешна практика у нас, тъй като така съоръженията работят в режим на частично натоварване и не са ефективни.
Бихте ли посочили нови офис сгради с участие на "Термосист"?
- Всички ОВК обекти на фирма "Термосист" са проектирани и изпълнени с термопомпен тип системи DAIKIN с целогодишен режим на работа (VRV и HYDRONIG). Миналата година успешно приключихме обновяването на сграда на Банка ДСК с над 10 000 кв.м в жк "Люлин", София, с VRV III HEAT RECOVERY система, с пренос на топлина от прегрети зони към зони с недостиг. Отпадната топлина служи като енергиен източник за производство на топла вода за битови нужди на високо температурно ниво без допълнителни ел. нагреватели. Компютърни системи преценяват моментното състояние на енергопотреблението на обекта като цяло и преразпределят мощностите според товарите в сградата. За пръв път в България "Термосист" приложи тази технология през 2010 г. на бизнес комплекс "Роял Сити" в Пловдив.
В момента на новостроящата се офис сграда, клас А към комплекс "Империал" в Пловдив прилагаме още по-ново поколение инверторна термопомпена система - VRV IV HEAT RECOVERY, с оползотворяване на отпадната топлина за производство на гореща вода. Иновативната система е съчетана с революционната технология VRT (променлива температура на хладилния агент), осигуряваща допълнително 28% икономия в процес на охлаждане.
Термопомпен тип система VRV IV с VRT изпълнихме на корпоративната сграда на "Теленор" през 2014 г. Компанията високо оцени нашия професионализъм и подписахме рамков договор за дългосрочно партньорство.
Много сериозна част от дейността на "Термосист" е Replacement VRV технологии - подмяна на по-старо поколение машини на DAIKIN с нови още по-енергоефективни. Например на построения през 2004 г. хотел "Хелена ризорт" в кк "Слънчев бряг" увеличихме с около 38% енергийната ефективност. Същото го правим на Интернешънъл Асет Банк в София. Там ефектът е от порядъка на около 34%.
Какво е значението на енергийния мениджмънт при управлението на съвременни бизнес сгради?
- От много важно значение за управление на енергийния разход във високотехнологичните офис сгради е правилното изграждане на енергийна мениджмънт система.
Фирма "Термосист" внедрява на обектите си iTouch Manager на фирма DAIKIN. Същият представлява BMS система за управление на елементите на отоплителна, вентилационна и климатична инсталация чрез централно програмиране и променяне параметрите на микроклимата на всяко отделно помещение. В iTouch Manager може да постъпва информация и от асансьори, видеонаблюдение, пожароизвестяване.
Системата много лесно комуникира през интернет със сървъра на "Термосист" за дистанционно наблюдение на правилната работа, експлоатация и поддръжка.
Наскоро се върнахте от изложението ISH във Франкфурт. Какви са тенденциите в ОВК сектора, който е жизнено важен за постигане на европейската цел 20-20-20?
- Производителите се фокусират върху разработване на вентилационни системи за всякакъв тип и мащаб сгради, включително еднофамилни къщи, малки офиси с вградени рекуператори, което "Термосист" се опитва да наложи на българския пазар още от 1996 г. В отоплителните системи тенденцията е към използване на системи с нискотемпературни топлоносители, с което се намаляват енергийните разходи. В областта на климатизацията се налагат хибридните системи. Все повече се говори за термопомпи от всякакъв вид. Софтуерни компании предлагат своите продукти с цел изследване на енергопотреблението на сградите и оптимизиране на вариантните предложения за сградни инсталации.
"Термосист" ЕООД е първата фирма, която през 1992 г. въведе авангардните технологии DAIKIN в България и в продължение на повече от 22 години е неин оторизиран дилър. С реализираните си десетки обекти тя е утвърден и доказан лидер в оптимизирането на топлинните процеси и в професионалното изграждане на отоплителни, вентилационни, климатични инсталации. Основната дейност на фирмата са консултирането, проектирането, доставката, инсталирането и монтажът на термопомпени системи, на слънчеви, геотермални и отпадъчни енергийни източници, производството на въздуховоди и оптимизация на термични процеси. |