EVN реализира в Пловдив проект за охлаждане чрез централизираното топлоснабдяване

На 28 август беше даден символичен старт на първия в България проект за охлаждане чрез системата на централизираното топлоснабдяване.
Проектът се реализира от ЕVN България Топлофикация в една от най-модерните административни сгради в Пловдив – районно кметство "Тракия".
На официалната церемония присъстваха кметът на Пловдив Иван Тотев, кметът на район "Тракия" Костадин Димитров и регионалният мениджър на EVN България Йорг Золфелнер, както и представители на бизнеса, специализирани фирми, висши технически училища и др.
"Този проект е логично продължение на нашите инвестиции в иновации и подобрени услуги. След новата когенерационна централа и новия сървърен център за данни това е третият ни иновативен проект в Пловдив само за последните три години. Днешният проект показва, че EVN България Топлофикация и Пловдив имат модерно бъдеще", отбеляза Йорг Золфелнер
EVN България Топлофикация работи по проекта за централизирано охлаждане от 2011 г.
За първи път в България топлинната енергия, предлагана от новата високоефективна когенерационна централа на дружеството, се преобразува в енергия за охлаждане през летните месеци.
Проектът се реализира на няколко етапа, включително и доставката на основни съоръжения – през май 2013 г. беше монтирана водоохлаждаща кула, а в началото на юли 2013 г. – абсорбционната машина.
Посредством тези съоръжения доставяната топлинна енергия по мрежата на EVN България Топлофикация се преобразува в енергия за охлаждане през летните месеци.
Проектът за охлаждане посредством централизираното топлоснабдяване е приложим в сгради с изградени централни вътрешни климатични инсталации за охлаждане, като най-подходящи за целта са административни и бизнес сгради, търговски центрове, молове, хотели, болници и др.
В различни случаи е възможно същата вътрешносградна инсталация, която се използва през зимата за централно отопление, да се използва през лятото за централно охлаждане.
Предварителните калкулации сочат, че този начин на охлаждане се очаква да бъде между 20 и 30% по-евтин спрямо съществуващите технологии за охлаждане. Важен положителен ефект е и намаляването на вредните емисии.