Петър Диков: Общините да работят санирането да стане по-масово

Столична община работи, за да може санирането на жилищата да стане по-масово.
Поради тази причина се спряхме на панелните сгради. В софия те са 65 номенклатури, което означава, че с разработването на 65 типови проекта може да обновим 270 млн. кв. метра разгъната застроена площ.
Това заяви главният архитект на София Петър Диков, който беше след лекторите на четвъртата конференция BuildinGreen "Енергийна ефективност и обновяване на съществуващия сграден фонд в България. Приоритети 2014 - 2020".
Диков припомни, че до края на този програмен период ще бъдат санирани едва 200 сгради в цяла България, 40 от които с около 1000 жилища са в София. В София има около 600 хил. жилища и е видимо, че няма да постигнем кой знае какъв ефект, ако вървим с това темпо, коментира Диков.
За да може санирането да стане по-масово Диков предлага мерки за стимулиане на собствениците, които да улеснят процеса и да го направят по-евтин.
Мерките за стимулиране са разделени в четири групи:
Организационна подкрепа. Искаме да подкрепи всички собственици които искат да санират своите жилища, като им осигурим безлатен проект, каза Диков. Той съобщи, че след около 10 дни ще получим типовите проекти на тези 65 номенклатури, в които влиза и номенклатурата студентски общежития. Най-вероятно ще започнем оттам, тъй като при студентските общежития отпада необходимостта от разбирателство между етажната собственост, информира Диков.
По тези конкретни проекти ние ще представим на гражданите реални цени за санирането, подчерта той.
В тези мерки попада и облекчаването на процедурите за разглеждане на проектите, одобряването им и издаване на строителни разрешения от страна на Столична община. Всички услуги от общината ще бъдат получени по възможно най-бързия начин.
Също така общината ще създаде консултантски центрове, където собствениците ще получат съвети относно санирането, информира главният архитект.
Финансова подкрепа. Само за обновяването на жилищата в София сметките показват, че са необходими около 1 милиард евро. Моето категорично становище е, че освен 50-те прцента, които се борим до получим от еврофондовете, е необходимо собствениците да бъдат стимулирани допълнително, за да поискат да си санират сградите, заяви Петър Диков.
Той отбеляза, че няколко възможни финансови стимула за собствениците, след като общинският съвет реши да не се взимат такси за разработване на типовите проекти и за издаване на строително разрешение.
Санирането е не само блокът да се облепи с изолация и да се смени дограмата, категоричен е Диков. Необходимо е обновяване и на тръбите за топла и студена вода, всички инсталации и др.
В тази група подкрепа попада и въпросът за собствеността. Ако собствеността на земята под панелните сгради бъде предоставена на собствениците, те ще могат да продават правото на строеж над сградата си. Една такава продажба на право на строеж може да намали допълнително с 10-15% разходите за саниране, изчислява Диков.
Също така още 10% от цената може да бъде свалена с предоставяне на енергийни помощи на собствениците, които искат да санират, допълни той.
Той коментира още, че трябва да се създаде национален гаранционен фонд, който да освободи хората от необходимостта да залагат жилищата си.
Медийна подкрепа. Ползата от санирането за собствениците, държавата трябва да бъдат разяснени от медиите, посочи Диков.
Строителна подкрепа. Нашите строители нямат готовност да работят по санирането, смята главният архитект. Той даде за пример, че в Германия, когато преди около 20 години е започнала програмата за санирането, са били разработени специални костюми за строителите, с отделен джоб за различните инструменти.
В България, само в санирането,ако програмата тръгне в широкия обхват, в следващите 10 години ще се окрият 100 000 работни места, прогнозира Петър Дикова, като подчерта огромния икономически ефект от това.