Министър Караджова покани австрийския бизнес да участва в проекти за енергийна ефективност

Най-важните тенденции в сферата на енергетиката, политиките по климата и енергийната ефективност и техните пресечни точки с политиката по околната среда на България бяха представени от министъра на околната среда Нона Караджова по време на Седмия европейски бизнес и инвестиционен форум ICONVIENNA във Виена.
По отношение на възможностите за развитие на проекти с международно участие в България с пряко значение за околната среда, министър Караджова подчерта възможността за участие на австрийския бизнес в проекти за енергийна ефективност, третиране и оползотворяване на битовите и строителните отпадъци, както и за развитие на публично-частни партньорства с общините за проекти, основани на използването на минералните води в България.
Тя представи и възможностите за сътрудничество в рамките на Дунавската стратегия с общи пакети за развитие на устойчив туризъм по поречието на река Дунав, информират от пресцентъра на Министерството на околната среда.
Министър Караджова подчерта, че има висока оценка за добрите австрийски бизнес практики, които са от важно значение за икономическата и социалната среда в България при изпълнението на съвместни проекти, и подчерта, че в България има много добри бизнес условия: благоприятна данъчна система, преференции за големите инвеститори и условия за прозрачна и лоялна конкуренция.
В рамките на посещението си във Виена министър Караджова проведе работна среща с министъра на земеделието, горското стопанство, околната среда и управлението на водите на Австрия Николаус Берлакович.
Двамата обсъдиха възможността за двустранно сътрудничество в рамките на Стратегията за региона на река Дунав и Дунавската конвенция, както и в областта на политиката по изменение на климата.
Министър Караджова представи българската позиция за необходимостта в следващия програмен период за ползване на фондове от Европейския съюз (2014 – 2020 г.) специално място да намерят програми, насочени към създаване на работни места в районите от европейската мрежа НАТУРА 2000, която обхваща 35% от територията на България.
Тя подчерта, че създаването на заетост е изключително важно за устойчивото икономическо развитие на тези региони с оглед привличане на местното население към процеса на опазване на природните дадености на страната.