Депутатът Пехливанов събужда дебата за реформата на етажната собственост
Депутатът от "Атака" и заместник председател на Комисията по регионална политика и местно самоуправление Николай Пехливанов прави пореден опит да подпомогне обществения дебат за реформата на етажната собственост. Той обяви електронен пощенски адрес – etajna@npehlivanov.eu, личния си блог www.npehlivanov.eu и дата за провеждане на първото обществено обсъждане – 4 април 2011 г. в партийната централа.
Пехливанов е евносител на един от двата проектозакона за изменение на Закона за управление на етажната собственост, с който предлага управлението на многофамилните сгради да се професионализира. Настоящият правен режим ограничава тази възможност само до собственици, а на външни физически лица и фирми могат да се възлагат само дейности, свързани с поддържането, като почистване или охрана и видеонаблюдение.
Тази идея традиционно среща отпор в България, основан на страховете от поредните сметки, които ще дойдат в пощенските кутии на собствениците. От друга страна, настоящата ситуация е довела до десетилетия на недостатъчни инвестиции в поддържането и обновяването на сградния фонд.
Часовникът тиктака
Какви са мотивите на Николай Пехливанов? "Състоянието на блоковете в страната е бомба с часовников механизъм, който ежедневно тиктака. Трябва да се вземат незабавни мерки, преди някой да е останал на улицата."
Другият проектозакон е на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което се опитва да намали ограниченията пред сдружаването на собствениците. Целта е да ги улесни да кандидатстват за финансиране по европейски програми. Шестдесет и три милиона лева са предвидени за обновяване на частни жилищни сгради.
Пари има, сдружения - не
Николай Пехливанов каза, че едва една четвърт от три милиона етажни собстености – сгради с над три обособени имота, са се регистрирали в общините, а едва 2% са регистрираните сдружения.
Не е ясно дали става въпрос за сдруженията по Закона за управление на етажната собственост или друг вид сдружаване, което също е принципно възможно, в случай че няма изискуемото стопроцентово мнозинство. От регионалното министерство посочиха, че едва шест са регистрираните по закона юридически лица за управлението на етажни собствености на конференцията BuildinGreen на 8 март, която също фокусира вниманието на професионалната общност към проблема.
Сдружаването е задължително за усвояването на 63-те милиона лева по Оперативна програма "Регионално развитие". Ако те не бъдат усвоени или бъдат пренасочени за други мерки по програмата като обновяването на обществен сграден фонд, където има много по-големи успехи, за България ще е много по-трудно да преговаря за субсидии в следващия програмен период.